محمدرضا علیپور در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به اینکه هفته منایع طبیعی را پیش رو داریم، گفت: 15 هزار و 800 اصله نهال را به منظور ترمیم پوشش گیاهی به شهرستان تایباد انتقال دادیم که در خزانه آماده توزیع در هفته منابع طبیعی هستند.

 

وی به گونه های این نهال ها اشاره کرد و افزود: گونه های سرو، کاج، زبان گنجشک، اقاقیا، زیتون تلخ و زالزالک را به شهرستان آورده ایم، از این گونه ها بهترین گونه ای که با اقلیم شهرستان تایباد سازگار است زیتون تلخ است.

 

وی با اشاره به مشکلات ریزگردها و بیان اینکه ریزگردها قادرند شهرها را به نابودی بکشانند، گفت: در منابع طبیعی شهرستان تایباد اهم فعالیت خود را در جهت مهار ریزگردها گذاشته ایم؛ هر ساله 80 هکتار اجرای طرح برای مقابله داشتیم که امسال به 240 هکتار افزایش پیدا کرد، همچنین امسال در این طرح 46 هزار گونه نهال تاغ را به این منظور در اطراف شهرستان تایباد خواهیم کاشت.

 

وی افزود: گونه انتخاب شده زرد تاغ است که می تواند پس از دو سال، دو و نیم متر رشد ریشه و در طی 10 سال ریشه آن برای بدست آوردن مواد غذایی و خاک به 16 متر  می رسد. همچنین براحتی می تواند 50 درجه گرما و تا منفی 25 درجه برودت هوا را تحمل کند.

 

وی به حوزه آبخیزداری اشاره و بیان کرد: 69 هزارمتر از اراضی شهرستان تایباد استعداد آبخیزداری دارد و 38.38 میلیون متر مکعب روان آب حوضی شهرستان تایباد است.

 

علیپور گفت: با همکاری قرارگاه آبادانی سپاه در یک طرح مشارکتی بند خاکی پشته را با هزینه 170 میلیون تومان اجرا کردیم که هفت و نیم متر ارتفاع دارد و در پایان هفته منایع طبیعی آبگیری آن را شروع خواهیم کرد؛ با اضافه شدن این بند خاکی، کل سازه های این عرصه در شهرستان به 10 عدد با ظرفیت یک میلیون و 353 هزار متر مکعب می رسد.

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تایباد با تاکید براینکه شهرستان تایباد شدیدا سیلابی است، رفتار و تحلیل سیلابها را بسیار سخت عنوان کرد و افزود: کنترل روان آبها باید دغدغه ای برای تمامی مسئولین باشد.

 

وی در برخورد با سیلابها تذکر داد: به هیچ عنوان با خودروی خود وارد سیلاب نشوید؛ اما زمانیکه بسیار ضروری بود و مجبور بودید که با خودروی خود از جاده سیلاب زده گذر کنید، اگر عمق سیلاب کمتر از نصف ارتفاع لاستیک بود می توانید از آن عبور کنید؛ اما اگر بیشتر بود، احتمال واژگونی خودروی شما بسیار زیاد است.

 

لازم به ذکر است؛  15 تا 22 اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند«روز ‌درختکاری‌» است.

انتهای پیام/