به گزارش خبرنگار صبح توس؛ توسعه صنعت پرورش مرغ های گوشتی و تخمی در شهرستان جغتای در سالهای اخیر و اشتغال تعداد قابل توجهی از ساکنان آن به این صنعت و همچنین خبر شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان در برخی استانهای کشور باعث شده است تا مسئولان دامپزشکی جغتای با اعلام دستورالعمل های پیشگیرانه، سخت و قاطع، از بروز و شیوع این بیمار خطرناک در این شهرستان جلوگیری کنند.

 

این اقدامات دامپزشکی شهرستان جغتای در حالی انجام میگیرد که موج شیوع این بیماری مهلک باعث مرگ و میر طیور در برخی نقاط کشور شده  و نگرانی ها در این حوزه رو به افزایش است.

 

در همین رابطه حسن آذریان، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان جغتای به خبرنگار این رسانه گفت: خوشبختانه هیچ گزارشی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای پرندگان در این شهرستان دریافت نشده است؛ اما همپای دیگر نقاط کشور مصمم به اجرای دستورالعمل های پیشگیرانه در سطح شهرستان هستیم.

 

وی افزود: خوشبختانه گزارشی از ابتلا به این بیماری مهلک در سطح استان خراسان رضوی نیز منتشر نشده است؛ اما اخبار دریافتی حاکی از بروز آنفلوآنزای پرندگان در یکی از استان های همجوار می باشد به همین دلیل باید با همکاری مردم و مسئولان، تمام تلاش ها برای پیشگیری از آن در استان و شهرستان به‌کار گرفته شود.

 

آذریان در ادامه از مردم شهرستان خواست: تا توصیه های پیشگیرانه ای که از طرف این شبکه در سطح شهرستان منتشر شده است را جدی بگیرند و هر گونه مرگ جمعی بیش از پنج قطعه پرنده را با شماره تماس ۲۴۵۳ ۴۵۶۲ در میان بگذارند.

 

وی همچنین از مردم خواست تا از خرید هر نوع پرنده به‌ویژه جوجه رنگی و محلی در سطح شهرستان و از هرگونه تماس با پرندگان مرده و مریض خودداری کنند.

 

رئیس شبکه دامپزشکی جغتای خاطرنشان کرد: کشاورزان شهرستان جغتای نیز با توجه به نزدیک شدن به فصل کاشت سیفی جات، از خرید کود در خارج از شهرستان و انتقال آن به داخل شهرستان خودداری کنند بر همین اساس این مرکز با هرگونه حمل و نقل کود مرغ بدون مجوز بشدت برخورد خواهدکرد.

 

وی از کشاورزان خواست تا کود مرغ مورد نیاز خود را تا اطلاع ثانوی فقط از تعاونی مرغداران شهرستان خرید کنند.

 

انتهای پیام/