به گزارش صبح توس؛ مسعود فیروزی امروز در جلسه مناسب سازی مکان های عمومی شهرستان تایباد بااشاره به اینکه معلولین شدید جامعه بین سه تا پنج درصد؛ اما افراد کم توان و ناتوان 15 درصد جامعه هستند، گفت: واژه مناسب سازی باید تغییر کند و به جای آن حق دسترسی عادلانه و یا دسترسی برای همه مطرح شود.

 

وی با اشاره به این نکته که امروز همه انسانها باید حق دسترسی به همه امکانات شهروندی را باید داشته باشند، ادامه داد: ما تعداد زیادی فعالیت مناسب سازی انجام دهیم بازهم هیچ کار خاصی انجام نداده ایم، چراکه باید تمامی فضاها و وسایل نقلیه عمومی و غیره مناسب سازی شوند تا کمترین حق شهروندی برای این 15 درصد جامعه رعایت شود.

 

فیروزی گفت: سال گذشته در جشنواره شهیدرجایی که ارزیابی دستگاههای دولتی را در دستور کار خود دارد، 20 امتیاز مختص رعایت امکانات و شرایط دسترسی برابر(مناسب سازی) در ادارات کل در نظر گرفته شد و امسال این 20 امتیاز به 30 امتیاز افزایش پیدا کرده است.

 

وی ادامه داد: هنوز درکشور ما به نیازهای ناشنوایان و یا نابینایان زیاد توجه نشده و فقط اندکی به معلولین جسمی و حرکتی در حوزه مناسب سازی توجه شده است.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مناسب سازی باید فرهنگ سازی شود تا زمانیکه یک نهاد، سازمان و یا حتی یک منزل مسکونی در حال احداث است به فکر این مناسب سازی برای معلولین باشند.

 

فیروزی تصریح کرد: در جامعه ما به علت اینکه مناسب سازی به خوبی در سطح شهرها انجام نشده است، معلولین ما تا مجبور نشوند حاضر نیستند از خانه بیرون بیایند.

 

تایباد به عنوان شهر پایلوت دوستدار معلولین استان انتخاب شود

 

در ادامه نشست حسین شرافتی راد، فرماندار تایباد با بیان اینکه ما نباید وقتی کاری برای مردم انجام می دهیم 10 برابر آن را در رسانه ها نشان دهیم، گفت: بهترین خدمت، خدمت بی منت است، چنانچه قرار باشد یک در برقی در اداره و سازمان‌مان تعبیه کنیم و به اندازه صدتای آن بر معلولین منت بگذاریم، ارزشی ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد: این دولت بیشترین حرف را از حقوق شهروندی می زند پس باید حقوق این 15 درصد ناتوان نیز با ایجاد دسترسی عادلانه رعایت شود.

 

وی ابراز کرد: پارک ملتی که در ورودی شهر ساخته شده مناسب سازی آن به طور کامل انجام شده است و در پارکهای در حال ساخت کاریز و مشهدریزه نیز باید این مهم رعایت شود.

 

شرافتی راد تاکید کرد: هر ساختمان اداری که در این شهرستان می خواهد احداث شود باید دسترسی عادلانه در آن رعایت شود.

 

فرماندار تایباد با تاکید براینکه مسئولین تمام توان خود را برای بکارگیری معلولین بگذارند، درخواست کرد تا تایباد را به عنوان شهر پایلوت دوستدار معلولین در استان انتخاب کنند.

 

در بخش دیگری از این جلسه مهدی عزتی، رییس اداره بهزیستی شهرستان تایباد گفت: در سال 96 در زمینه مناسب سازی رشد خوبی در شهرستان تایباد داشتیم، در حوزه مناسب سازی شهری در سال 95 نزدیک به پنج میلیون تومان اعتبار داشتیم؛ اما امسال تا به امروز 20 میلیون تومان اعتبار جذب کردیم.

 

وی افزود: در حوزه مناسب سازی اقداماتی که بهزیستی در شهرستان تایباد انجام داده است؛ نصب بالابر، مناسب سازی خودرو، سرویس بهداشتی و حمام را برای افراد معلول جسمی حرکتی و ضایعه نخاعی را داشتیم.

 

وی خاطرنشان کرد: ورودی بانکهای شهرستان تایباد و بسیاری از نهادها و ادارات شهرستان باید مناسب سازی شود و در این مکانها رمپ استاندارد یا یک بالابر و یا در نهادهای چندطبقه آسانسور تعبیه کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: بانک ملت تایباد به علت ارتفاع زیاد آن امکان ایجاد رمپ استاندارد وجود ندارد و تنها راه حل برای مناسب سازی آن این است که یک بالابر نصب شود. همچنین یک درب اتومات هم باید نصب شود، بانک رفاه نیز که مددجویان ما بیشتر مراجعه به آن بانک دارند، متاسفانه هنوز رمپ در ورودی آنها ایجاد نشده است.

 

رضا جمشیدون، نماینده معلولین شهرستان تایباد در این جلسه ضمن تشکر از ریاست بهزیستی شهرستان تایباد عنوان کرد: تقاضای ما از مدیران بانکها مناسب سازی ورودی آنهاست، همچنین به علت تردد ما در اداره پست و یا پلیس +10 لازم است مناسب سازی در این نهادها اجرا شود.

 

وی از شهرداری خواست تا مانند دیگر شهرها صف گاز برای معلولین اعمال نشود تا معلول بتواند بدون صف از جایگاههای سی ان جی استفاده کند.

انتهای پیام/