به گزارش صبح توس؛ حسن سالاری، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تایباد ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تایباد گفت: هدف از برگزاری این جلسه ارائه راهکارهای افزایش سرانه کتابخانه های عمومی شهرستان تایباد است.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان از نظر نسبت تعداد کتاب به جمعیت، درصد اعضای کتابخانه ها به جمعیت و نسبت امانت کتاب به اعضای کتابخانه از متوسط استان بهتر است. اما ازنظر سرانه زیربنای کتابخانه ها به جمعیت شهرستان از متوسط استان خیلی پایین تر هستیم.

 

وی افزود: استان به ازای هر 100 نفر 110 سانتیمتر فضای کتابخانه ای و در شهرستان تایباد به ازای هر 100 نفر تنها 64 سانتی متر فضای کتابخانه ای دارد.

 

وی بیان کرد: اولین راهکار رفع این مشکل، ساخت کتابخانه ای دیگر در شهر تایباد است. کتابخانه حال حاضر تایباد در سال 1362 به بهره برداری رسده است و بنایی بیش از 30 سال ساخت و مساحت  320 متر مربعی آن پاسخگوی جمعیت حدودا 50 هزارنفری شهر تایباد نیست.

 

سالاری تصریح کرد: در شهر مشهدریزه در سال 88 کتابخانه حضرت محمد(ص) باواگذاری 10 ساله شروع بکار کرد که کمتر از دو سال از پایان اجاره آن باقی مانده است.

 

وی ادامه داد: ما مصوب کرده بودیم تا در همجواری ساختمان شهرداری شهر مشهدریزه در فضای پارک شهر در زمینی به مساحت 300 متر مربع ساختمانی با زیربنای 150 مترمربع توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهدریزه ساخته شود و به مدت 20 سال به نهاد کتابخانه های عمومی بصورت اجاره ای واگذار شود که متاسفانه مصوبات ما توسط اداره کل استان به دلایلی به تصویب نرسید.

 

وی خاطرنشان کرد: در شهر کاریز نیز کتابخانه شهید هاشمی نژاد کاریز مانند شهر مشهد ریزه در سال 88 با اجاره 10 ساله به بهره برداری رسید که از زمان اجاره آن هم تنها دو سال باقیمانده است.

 

رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تایباد بااشاره به اینکه در روستای جوزقان یک کتابخانه از سال 90 شروع به ساخت شده که هنوز به بهره برداری نرسیده است، گفت: در روستاهای شهرستان تنها کتابخانه سیار ما در 10 روستا فعالیت می کند اما هیچ کتابخانه ای در هیچ یک از روستاهای شهرستان تایباد نداریم.

انتهای پیام/