به گزارش صبح توس؛ مجتبی شاکری، صبح امروز در دیدار با مهندسان نظام مهندسی شهرستان خلیل آباد اظهار کرد: مهندس شهید حسین امینی مقدم و دیگر شهدای دفاع مقدس نیز با نثار خون و جانفشانی هایی که به خصوص در جهاد سازندگی انجام دادند افتخارات زیادی را در حوزه مهندسی جنگ کسب کرده اند و امنیت و اقتدار را برای میهن اسلامی به وجود آوردند.

 

توسعه رشته های فنی و مهندسی بعد از انقلاب افزایش مطلوبی داشته است

وی با بیان اینکه رسالت کار نظام مهندسی و اهمیت حضور مهندسان نیز بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: امروزه نظام مهندسی به خصوص مهندسین ساخت و ساز و عمران نیز حضور و نقش پررنگی در جامعه دارند و دانش این قشر نیز نسبت به سال های گذشته از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

 

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه هر چه بر عمر انقلاب افزوده شده، حجم فارغ التحصیلان دانشگاهی و به ویژه توسعه رشته های مهندسی و فنی نیز افزایش مطلوبی داشته است، تصریح کرد: در چند سال گذشته متاسفانه نیز شاهد یک رکود و عدم ساخت و ساز در جامعه هستیم و آن رونق اقتصادی که باید در حوزه عمران و ساخت و ساز باشد را کمتر شاهد آن هستیم.

 

نظام مهندسی باید نظارت جدی بر فرایند ساخت و ساز داشته باشد

وی با اشاره به اینکه هیچ چیزی نباید از اهمیت کار مهندسان عمران در توسعه و آبادانی شهرها و روستاها کم کند، ابراز کرد: در چند سال اخیر نظام مهندسی شهرستان خلیل آباد مستقل و نظام مند شد، همچنین مدیر و اعضای نظام مهندسی فعالیت خود را در این شهرستان آغاز کرده اند و این امر قطعاً در توسعه، عمران و آبادانی منطقه سهم بسیار بسزایی خواهد داشت.

 

شاکری با بیان اینکه مجموعه نظام مهندسی و دستگاه های مربوطه باید نظارت جدی بر فرایند ساخت و ساز داشته باشند، عنوان کرد: رعایت مقررات و آیین نامه ها و ضوابط دستورالعمل هایی که به نظام مهندسی از سال 74 ابلاغ شده لازم و ضروری است و این وظیفه و رسالت مجموعه نظام مهندسی را بسیار خطیر و سنگین می کند.

 

مهندسان نظام مهندسی با امضای خود، امنیت خاطر افراد را فراهم کنند

وی با تاکید بر اینکه عدم نظارت های مستمر می تواند پیامدهای بسیار ناگواری را در پی داشته باشد، تشریح کرد: زلزله اخیر کرمانشاه آسیب های زیادی را وارد کرد و افرادی که بر آن ساخت و سازها نظارت داشته اند باید امروز جوابگو باشند.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مهندسان نظام مهندسی با امضای خود باید یک امنیت خاطر را برای افراد فراهم کنند، بیان کرد: مسکن محل آرامش خانواده ها است و امضای یک مهندس ناظر هویت یک ساختمان محسوب می شود که مسئولیت سنگینی را به وجود می آورد.

 

عدم رعایت استانداردهای لازم در ساخت و ساز پیامدهای سنگین و دردناکی دارد

وی با بیان اینکه زلزله های متعددی با ریشترهای متخلف در منطقه ترشیز رخ داده است که این رسالت نظام مهندسی را در مقام سازی اماکن و نظارت ها سنگین تر می کند، تاکید کرد: عدم رعایت استانداردهای لازم در ساخت و سازهای اداری و غیر اداری توسط مهندسان ناظر می تواند پیامدهای بسیار سنگین و دردناکی را به وجود آورد.

 

شاکری همچنین در ادامه افزود: مردم باید بدانند که تاکید یک مهندس ناظر برای استحکام بنا و رعایت مقررات ساخت و ساز اصولی به نفع خود آن ها است و این نیاز به یک فرهنگ سازی و حضور و مشارکت و ارتباط جدی تر مهندسان نظام مهندسی با مردم دارد.

 

احیای بافت فرسوده از اولویت های دولت دوازدهم است

وی با تاکید بر اینکه احیای بافت فرسوده از جمله اولویت های دولت دوازدهم است، ابراز کرد: احیای بافت های فرسوده شهرها و مقام سازی و بهره مندی مردم از تسهیلات این حوزه باید در دستور کار شهرداران و اعضای شورای شهر باشد.

 

فرماندار خلیل آباد در پایان با بیان اینکه احیا و مقاوم سازی بافت های فرسوده نیازمند نظارت جدی نظام مهندسی شهرستان است، خاطرنشان کرد: رعایت اصول مهندسی و استانداردهای لازم در ساخت یک بنا می تواند از بروز هزینه ها و پیامدهای دیگر جلوگیری کند.

 

انتهای پیام/