یدالله افروزی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ با بیان اینکه طرح هادی روستایی در غالب فراهم کردن بستر تجدید حیات و هدایت روستا به لحاظ ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فیزیکی  روستاهای کشور است، گفت: بنیاد مسکن شهرستان موظف است تا پایان برنامه پنجم برای تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی تهیه کنند و تاکنون مطالعه و تهیه طرح کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان که تعداد ۵۰ آبادی می باشد را به اتمام رسانیده است.

 

وی تصریح کرد: بازنگری طرح چهار روستا( کالو،چنار، لاین و گرو) اتمام یافته است و در سال ۹۶ روستاهای قلعه نو و آبگرم و قلیچ آباد در دست اقدام می باشد.

 

رئیس بنیاد مسکن کلات افزود: همچنین پنج روستای سررود،حمام قلعه، قله زو، آغداش و چهچه نیز تعداد طرحهای هادی پیشنهادی سال ۹۷ می باشند.

 

افروزی با تاکید بر اینکه طرح‌ هادی روستایی از جمله پروژه‌های محسوب می شود که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می‌شود که پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۶۲ تحت عنوان روانبخشی روستاها و در برخی از روستاهای کشور به اجرا گذاشته شده بود، عنوان کرد: در کلات تاکنون موفق به اجرای طرح هادی ۱۶ روستا در سطح شهرستان هستیم که شاخص  برخورداری ۳۳ درصد می باشد که (۳۱درصد) دو درصد بالاتر از استان است.

 

وی از شرایط روستاهایی که برای اجرای طرح هادی روستایی انتخاب میشوند، گفت: روستاهایی دارای اولویت‌ هستند که آیتم های؛ دارابودن طرح‌های مصوب با دوره اجرای حداقل پنج ساله، دارا بودن زمینه مشارکت مردمی برای بازگشایی معابر و همکاری در سایر زمینه‌های اجرای طرح قرارگیری در کانون جمعیت روستایی، اجرای طرح مقاوم سازی در روستاها همچون اجرای طرح‌های ویژه‌ای نظیر اجرای شبکه گازرسانی روستا باشد.

 

رئیس بنیاد مسکن کلات عنوان کرد: وظیفه نگهداری تاسیسات و بناهایی که در قالب این طرح در روستاها ایجاد میشود بر عهده دهیاری هاست و در صورت تشکیل نشدن دهیاری با شورای اسلامی روستاهاست.

 

وی پراکندگی روستاها و مسافت زیادشان با مرکز شهرستان، عدم دسترسی به مصالح مرغوب ساخت و ساز در شهرستان، محدودیت بودجه و اعتبارات، عدم جدیت قانونی، ماندگاری کم مردم در روستاها و عدم همکاری اهالی روستا در زمان اجرای طرح را از موانع اجرای طرح هادی در کلات دانست و گفت: بررسی ساختار تهیه طرحهای هادی روستایی و فرآیند اجرایی آن حکایت از آن دارد که بهسازی روستاها شامل مجموعه گسترده تری از فعالیت های کوچک و بزرگ است که نمی‌توان به صرف اجرای چند طرح خاص میزان موفقیت آن را برآورد کرد.

 

انتهای پیام/