به گزارش خبرنگار صبح توس؛ نیمه دوم دی‌ماه سال جاری بود که انتشار خبر اعطای وام اشتغال به روستاییان و شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر، متقاضیان زیادی را به کافی‌نت‌ها و سازمان جهاد کشاورزی در سراسر کشور کشاند.

در این طرح قرار است تا ۳ نوع تسهیلات شامل شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با سود ۱۰ درصد، مناطق روستایی و عشایری که مشمول نرخ سود ۶ درصد و در مناطق عشایری و روستایی مرزی که نرخ سود آن‌ها ۴ درصد به مردم اعطا کند تا زمینه ایجاد اشتغال و همچنین رونق تولید را به دنبال داشته باشد.

متقاضیان برای دریافت این وام باید پس از ثبت‌نام در سایت کارا به آدرس اینترنتی http://kara.mcls.gov.ir/ نسبت به درج مشخصات فنی و اقتصادی طرح خود در این سایت اقدام نمایند تا در نوبت دریافت این وام قرار گیرند.

اجرای این طرح در شهرستان جغتای با انتقاداتی از طرف برخی کشاورزان و دامداران مواجه شده است چراکه گفته می‌شود علی‌رغم صرف هزینه و زمان، مشمول دریافت این وام نیست.

 

وقت و هزینه صرف کرده‌ایم اما وام نمی‌دهند

یکی از دامداران متقاضی وام اشتغال روستایی که در سامانه کارا ثبت‌نام کرده است به خبرنگار ما گفت: وقتی برای ثبت‌نام وام اشتغال روستاییان به دفتر نظام صنفی کارهای کشاورزی جغتای مراجعه کردیم متوجه شدیم که دریافت پروانه فعالیت لازمه دریافت این وام است.

این دامدار اهل جغتای افزود: اقدامات لازم برای دریافت پروانه دامداری را انجام دادیم و پس از پرداخت هزینه‌های لازم و همچنین طی مراحل قانونی، توانستیم پروانه دریافت کنیم، و پس‌ازآن در سامانه کارا ثبت‌نام شدیم.

وی گفت: متأسفانه بعد از صرف وقت و هزینه، مشمول این تسهیلات نشده‌ایم و گفته می‌شود که از صف متقاضیان دریافت وام اشتغال حذف‌شده‌اید.

 

دخل و تصرفی در تصمیمات بالادستی نداریم

در همین راستا عفت کیوانلو مدیر دفتر امور صنفی کارهای کشاورزی جغتای در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: پیگیری‌ها برای برخورداری حداکثر متقاضیان از این طرح ادامه دارد، اما واقعیتی که باید توسط کشاورزان و دامداران عزیز پذیرفته بشود این است که: این نهاد فقط ثبت‌نام کننده است و اتخاذ تصمیم دریافت و یا عدم دریافت وام توسط یک متقاضی به مقامات بالادستی کشوری و استانی مربوط است.

وی با رد این ادعا که دفتر امور صنفی کارهای کشاورزی باعث الزام متقاضیان به دریافت پروانه شده است، گفت: راهنمایی‌های قانونی لازم به متقاضیان در این دفتر صورت گرفته است و حتی برای تسهیل درروند ثبت‌نام، بسیاری از امور خارج از وظیفه این نهاد نیز برای متقاضیان انجام‌شده است.

کیوانلو در ادامه با انتقاد از وضعیت فنی سایت کارا گفت: در حال حاضر این سایت قطع است و امکان ثبت متقاضیان واجد شرایط در این سامانه وجود ندارد.

یادآور می‌شود: دولتی‌ها این طرح را یکی از اقدامات راهبردی در راستای ریشه‌کن کردن فقر اجرا نموده‌اند اما متأسفانه زیرساخت‌های پیش‌بینی‌شده و همچنین اطلاع‌رسانی‌ها در این زمینه نتوانسته است رضایت مردمی را به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/