به گزارش صبح توس؛ مقام معظم رهبری در فضیلت و جایگاه حضرت، سخنان ارزشمند بسیاری را مطرح کرده اند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم...

 

* دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار

شخصیت زهرای اطهر، در ابعاد سیاسی و اجتماعی و جهادی، شخصیت ممتاز و برجسته‌ای است؛ به طوری که همه زنان مبارز و انقلابی و برجسته و سیاسىِ عالم می توانند از زندگی کوتاه و پُرمغز او درس بگیرند. زنی که در بیت انقلاب متولّد شد و تمام دوران کودکی را در آغوش پدری گذراند که در حال یک مبارزه‌ی عظیم جهانىِ فراموش نشدنی بود. آن خانمی که در دوران کودکی، سختیهای مبارزه‌ی دوران مکه را چشید، به شعب ابی‌طالب برده شد، گرسنگی و سختی و رعب و انواع و اقسام شدتهای دوران مبارزه‌ی مکه را لمس نمود و بعد هم که به مدینه هجرت کرد، همسر مردی شد که تمام زندگیش جهاد فی‌سبیل‌اللَّه بود و در تمام قریب به یازده سال زندگی مشترک فاطمه‌ی زهرا و امیرالمؤمنین(ع)، هیچ سالی، بلکه هیچ نیم سالی نگذشت که این شوهر، کمر به جهاد فی‌سبیل‌اللَّه نبسته و به میدان جنگ نرفته باشد و این زن بزرگ و فداکار، همسرىِ شایسته‌ی یک مرد مجاهد و یک سرباز و سردار دایمی میدان جنگ را نکرده باشد. پس، زندگی فاطمه زهرا(س)، اگر چه کوتاه بود و حدود بیست سال بیشتر طول نکشید؛ اما این زندگی، از جهت جهاد و مبارزه و تلاش و کار انقلابی و صبر انقلابی و درس و فراگیری و آموزش به این و آن و سخنرانی و دفاع از نبوّت و امامت و نظام اسلامی، دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار و در نهایت هم شهادت است. این، زندگی جهادی فاطمه‌ی زهراست که بسیار عظیم و فوق‌العاده و حقیقتاً بی‌نظیر است و یقیناً در ذهن بشر - چه امروز و چه در آینده - یک نقطه‌ درخشان و استثنایی است. (26/10/68)

 

*معمای‌ ناگشوده‌ ذهن‌ بشر‌ است‌
در باب‌ فاطمه‌ زهرا (س) برای‌ انسان های‌ كوچكی‌ مثل‌ من‌، خیلی‌ دشوار است كه‌ بخواهند ـ ولو از دور ـ درباره‌ آن‌ عظمت‌ سخن‌ بگویند. ما یك‌ چیز و یك‌ خیال‌ و یك‌ تصویر و یك‌ نقش‌ در ذهنمان‌ می‌گذرانیم‌. این‌ كجا؛ و واقعیت ها و حقیقت ها ـ كه‌ بسی‌ عظیم تر از ذهن‌ ماست‌ ـ كجا؟! واقعا دختر پیامبر(ص‌)، معمای‌ ناگشوده‌ ذهن‌ بشر و معارف‌ بشری‌ است‌. (17/10/69)

 

*بشریت یكجا مرهون فاطمه زهرا (س) است
فیوضات فاطمه زهرا(س) به مجموعه كوچكى كه در مقابل مجموعه انسانیت، جمع محدودى به حساب مى‌آید، منحصر نمى‌شود. اگر با یك دید واقع‌بین و منطقى نگاه كنیم، بشریت یكجا مرهون فاطمه زهرا (س) است - و این گزاف نیست؛ حقیقتى است - همچنان كه بشریت مرهون اسلام، مرهون قرآن، مرهون تعلیمات انبیا و پیامبر خاتم (ص) است. در همیشه تاریخ این‌طور بوده، امروز هم همین‌طور است و روزبه‌روز نور اسلام و معنویت فاطمه زهرا(س) آشكارتر خواهد شد و بشریت آن را لمس خواهد كرد. (5/10/70)

 

* تو نسبت به زنان همه دوران ها برگزیده هستی

 از امام صادق (ع) روایت شده است که فرمود: انّ فاطمة کانت محدّثة(بحار الانوار: ج ۱۴، ص ۲۰۶)؛ آن بزرگوار «محدّثه» بود. یعنی فرشتگان بر او فرود می آمدند، با او مأنوس می شدند و با او سخن می گفتند. این، مشخصه‌ای است که روایات متعددی درباره آن وجوددارد. «محدّثه» بودن مخصوص شیعه هم نیست. شیعه و سنی معتقدند که در دوران اسلام، کسانی بوده‌اند یا می توانسته‌اند وجودداشته‌باشند که فرشتگان با آنها سخن بگویند. مصداق این در روایات ما، فاطمه زهراست. در روایت امام صادق (ع) چنین است که فرشتگان الهی نزد فاطمه زهرا (س) می آمدند؛ با او حرف می زدند و آیات الهی را بر او می خواندند؛ همان تعبیراتی که نسبت به مریم (ع) در قرآن هست که: ان الله اصطفیک و طهّرک و اصطفیک علی نساء العالمین(آل عمران: ۴۲). این عبارات را فرشتگان به فاطمه زهرا (س) خطاب می کردند و می گفتند: یا فاطمة، انّ الله اصطفیک و طهَّرک؛ خدا تو را برگزیده و پاک قرارداده‌است. و اصطفیک علی النساء العالمین؛ تو را بر زنان عالم برتری داده‌است. امام صادق (ع) در همین روایت می فرماید: یک شب که ملائکه با آن حضرت مشغول صحبت بودند و این تعبیرات را می کردند، فاطمه زهرا (س) به آنها فرمود: ألیست المفضّلة علی نساء العالمین مریم؟ یعنی آن زنی که خدای متعال فرموده‌است: واصطفیک علی نساء العالمین؛ آیا مریم نیست که خدا او را بر زنان عالم برگزید؟ ملائکه در جواب، به فاطمه زهرا (س) عرض‌کردند: مریم نسبت به زنان دوران خودش برگزیده بود و تو نسبت به زنان همه دوران ها -از اوّلین و آخرین- برگزیده هستی. (25/9/71)


*سرور همه زنان عالم
اگر شخصیت فاطمه زهرا (س) براى ذهن هاى ساده و چشم هاى نزدیك‏بین ما آشكار مى‏شد، ما هم تصدیق مى‏كردیم كه فاطمه زهرا (س) سرور همه زنان عالم است؛ بانویى كه در سنین كم و در عمر كوتاه، به مقامات معنوى و علمى و معرفتى و به مرتبه‏اى برسد كه برابر مرتبه انبیا و اولیاست. در واقع فاطمه زهرا فجر درخشانى است كه از گریبان او، خورشید امامت و ولایت و نبوّت درخشیده است؛ آسمان بلند و رفیعى است كه در آغوش آن، ستاره‏هاى فروزان ولایت قرار گرفته است. همه ائمّه (ع) براى مادر بزرگوار خود تكریم و تجلیلى قائل بودند كه براى كمتر كسى این همه احترام و تجلیل را از آن بزرگواران مى‏شود دید. (30/7/76)


*خدا او را انتخاب كرد
میدان، میدان امتحان است. میدان كارِ تصادفى نیست. میدان امتیاز دادنِ بیخودى نیست. خداى متعال بیخودى به كسى امتیاز نمى‏دهد. این جوهر، این اراده قوى، این عزم راسخ، این گذشت و فداكارى در فاطمه زهرا (س) كار را به آن‏جا مى‏رساند كه او سنگ الماسى مى‏شود كه همه این چرخ ها بر روى آن مى‏چرخد. دشوارترین چرخ ها را باید بر روى سخت‏ترین پایه‏ها و قاعده‏ها بچرخانند. این چرخ عظیم تاریخ اسلام و امتحان هاى دشوار، در همان دوران كوتاه، بر روى دوش فاطمه زهرا (س) بود. خدا او را انتخاب كرد و او توانست بشریّت را نجات دهد. فاطمه زهرا(س) فرشته نجات انسان ها در طول تاریخ است. براى همین هم هست كه ائمّه (ع) این‏قدر براى آن بزرگوار تكریم و حرمت قائلند و نسبت به او اظهار خشوع مى‏كنند. هیچ مقامى از این بالاتر وجود دارد؟ (19/7/77)

 

*کوثر تمام نشدنی است
بیشترین سنی که برای فاطمه زهرا (س) طبق تواریخ مختلف گفته می‏شود، از هجده سال است تا بیست ودو سال. از آن تکریمی که امیرالمؤمنین برای ایشان قائل است، و از آن تکریمی که در روایات و کلمات همه ائمه (علیهم‏السّلام) درباره فاطمه زهرا (س) آمده، انسان می‏فهمد که چه عظمت و شیفتگی در کلمات ائمه نسبت به فاطمه زهرا موج می‏زند. هر یک از ائمه شط خروشانی هستند که فضای معرفت و استعدادهای بشری را سیراب و بارور کرده‏اند و همه این جوی بارها از این چشمه سرازیر می‏شوند؛ چشمه جوشان فاطمه زهرا (س). روایات صادقین (ع)، عظمت حضرت رضا و موسی‏بن‏جعفر و ائمه بعدی، مقام والای حضرت بقیّةالله (ارواحنا فداه)، همه جویبارهای آن کوثرند؛ آن کوثر تمام نشدنی، آن چشمه جوشان؛ برکات فاطمه‏ی زهرا اینهاست. (17/5/83)


*تلاش، اجتهاد، کوشش

درس زندگی صدیقه‌ طاهره، فاطمه‌ زهرا(س) این است برای ما: تلاش، اجتهاد، کوشش، پاک زندگی کردن؛ همچنان‌که آن بزرگوار یکپارچه معنویت و نور و صفا بود: الطُّهرَةِ الطّاهِرَةِ المُطَهَّرَةِ التَّقیَّةِ النَّقیَّةِ [الرَّضیَّة] الزَّکیَة؛ (کامل الزیارات، ص‌۳۱۰) پاکی و آراستگی و تقوا و نورانیت آن بزرگوار، همان چیزی است که در طول تاریخ تشیع بر معارف ما سایه‌افکن بوده است. (31/1/93)

انتهای پیام/