به گزارش صبح توس؛ دریافت شیر به هر قیمتی توسط کارخانه، دردسرهای تهیه علوفه دام، اخذ پول به هر بهانه‌ای توسط دولت از و عدم حمایت دولت از تولید کنندگان از جمله مشکلاتی که دامداران ما مدت‌هاست که با آن ها دست و پنجه نرم می کنند.

 

همین مشائل سبب شد پای درد ودل تعدادی از تولیدکنندگان دام در شهرستان تایباد بنشینیم.

 

 

جعفر دادمحمدی، یکی از دامداران تایباد و دارای یک واحد گاوداری بزرگ و مجوز دار در شهرستان است که به خبرنگار ما گفت: هیچ نوع نظارتی بر کارخانه ها و یا شرکتهای تحویل گیرنده شیر نیست و آنها هر قیمتی که می خواهند برروی شیر دریافتی از تولیدکنندگان می گذارند.

 

وی ادامه داد: به طور مثال دولت امسال تعیین می کند که قیمت هرکیلوگرم شیر گاو، ۱۴۰۰ تومان است؛ اما به ندرت پیش می آید که کارخانه ها و یا شرکتها با این قیمت از ما شیر را تحویل بگیرند و همیشه به بهانه های مختلف با قیمتی پایین تر از قیمت اعلام شده توسط دولت از ما شیر را خریداری می کنند.

 

 

این دامدار همچنین اضافه کرد: هیچگونه تضمینی برای دریافت شیر ما تولیدکنندگان در تمامی فصول سال نیست. در زمستان به علت استقبال زیاد مردم به راحتی شیر را از ما تحویل می گیرند؛ اما در تابستان بسیار به سختی اینکار را انجام می دهند و یا اینکه اصلا شیر را از ما تحویل نمی گیرند.

 

وی افزود: باتوجه به اینکه در شهرستان تایباد هیچ شرکت و یا کارخانه ای برای دریافت شیر از دامداران تایبادی وجود ندارد و تولیدکنندگان شهرستان مجبور هستند به تربت جام مراجعه کنند که این امر سبب هزینه های گوناگونی برای دامدار می شود.

 

دادمحمدی گفت: به علت اینکه هیچ نظارتی بر این شرکتها و کارخانه ها وجود ندارد، قیمت پرداختی به تولیدکننده نیز بسیار متغیر است و ما نمی توانیم هیچ نوع برنامه ریزی به روی میزان دریافتی هایمان داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم به هیچ جایی شکایتمان را ببریم؛ چراکه در هنگام دریافت شیر تنها یک دفترچه داریم که از لحاظ دادگاهی سند زیاد معتبری نیست که بتوان براساس آن طرح شکایت کرد و حق خود را گرفت. گاهی اوقات تا چندین ماه این شرکتها با دامدار حساب و کتاب و تسویه نمی کنند، به دادگاه هم که مراجعه می کنیم، کار چندانی انجام نمی دهند؛ چراکه تنها یک دفترچه شیر داریم و بس.

 

وی بابیان مجدد اینکه هیچ نوع نظارتی نیست، عنوان کرد: هیچ ارگان دولتی نظارتی بر این شرکتهای تحویل گیرنده شیر ندارند که اینها بر چه اساسی قیمت شیر را تعیین می کنند.

 

دولت اجازه استفاده از آب را برای کشت یک سوم علوفه دام را به دامداران بدهد

 

وی درخواست کرد: باتوجه به قیمت بالای علوفه، چنانچه دولت اجازه برداشت آب برای کاشت تنها یک سوم علوفه مورد نیاز گاوداری را بدهد که خودمان بتوانیم علوفه دام را تولید کنیم، هزینه های اولیه مان بسیار کمتر خواهدشد؛ چراکه با این وضعیت صرفه اقتصادی چندانی برای دامدار ندارد.

 

به هر بهانه ای از دامدار پول دریافت می کنند

 

دادمحمدی بااشاره به حمایت نکردن از تولیدکننده، خاطرنشان کرد: جدیدا برای حمل شیر باید برویم هزینه بارنامه پرداخت کنیم آیا این درست است که به جای حمایت از تولیدکننده، به هر بهانه ای از ما پول دریافت کنند. بنده وقتی می خواهم شیر تولیدی گاوداری را از تایباد به تربت جام انتقال بدهم باید هزینه ای به راهداری پرداخت کنم.

 

وی ادامه داد: باوجود اینکه خودروهای ما کددامپزشکی دارد، زمانیکه می خواهیم دام خود را به شهر دیگری برای فروش و یا کشتار ببریم باز باید مبلغ بیش از ۲۰۰ هزارتومان تنها برای گرفتن مجوز حمل دام پرداخت کنیم که این مبلغ جدای از هزینه حمل دام است.

 

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه مسئولین همیشه در همه جا از حمایت از تولیدکننده و معاف بودن از مالیات و  غیره صحبت می کنند، افزود: در قبض های برق و غیره از ما دامداران هم عوارض و هم مالیات می گیرند، آیا این برخلاف گفته های مسئولین نیست؟!

 

شعیب شیرین کام، پرورش دهنده شترمرغ در روستای خیرآباد از توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد در گفتگو با این رسانه گفت: برای کسب درآمد نباید به دیگران اتکا کرد و حتی با دستان خالی هم می توان تولید و اشتغال به وجود آورد، در این راستا برای برداشتن گام های استوار نیاز به تلاش و پشتکار داریم.

 

پرورش دهنده نمونه شترمرغ در شهرستان تایباد گفت: عدم آشنایی مردم شهرستان با شترمرغ و فواید استفاده از گوشت آن سبب شده مصرف این فراورده گوشتی در تایباد در حد صفر باشد.

 

وی عنوان کرد: بعد از گذراندن دوران بحران اقتصادی در این حرفه با کسب تجربه های حاصله در پرورش و فروش، موفق شدم درآمدم را افزایش و محصولاتم را به فروش برسانم و در حال حاضر 300 قطعه شتر مرغ مولد و پرواری دارم.

 

وی میزان تولید و بازدهی این طرح را این گونه عنوان کرد: برای تولید و بهره برداری از شترمرغ گوشتی زمانی در حدود 9 الی 12 ماه زمان نیاز است؛ سالیانه یک نوبت به پرورش می پردازم و در هردوره هزار و300 جوجه تولید که از این تعداد300 قطعه را پروار کرده و از طریق بازارهای استان های تهران و اصفهان و نیز پنج درصد آن را در مشهد به فروش میرسانم.

 

مسئولان از تولیدکنندگان حمایت نمی کنند


وی دررابطه به حمایت های بخش دولتی، خاطرنشان کرد: در این حرفه از هیچ ارگان دولتی تسهیلاتی دریافت نکردم، در این بخش مشکلات و دردسرهای زیادی وجود دارد که ترجیح دادم وقت خودم را برای کارهای بی نتیجه صرف نکنم.


شیرین کام تصریح کرد: مهم ترین مساله و مشکل نقدینگی کم و عدم حمایت مسئولان در این حوزه و همچنین نبود بازار خرید در شهرستان است. با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان و سازگاری با محیط، پرورش این گونه جانوری باعث کسب درآمد می شود، هم اکنون محلی برای نگه داری مولدها در دست احداث دارم که نیمی از آن ساخته شده و برای تکمیل این پروژه نیاز به10 میلیارد ریال است.

 

 

عبدالرحمان عیدی دوست، گاودار نمونه صنعتی شهر مشهدریزه (توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد) گفت: در سال 1393 اقدام به ساخت گاوداری 50 رأسی شیری در منطقه ریزه از بخش میان ولایت شهرستان تایباد کردم که درحال حاضر توانستم این گاوداری را به 90 رأس گاو شیری افزایش دهم و برای چهارنفر بطور مستقیم و ۱۰نفر بصورت غیر مستقیم اشتغالزایی کنم.

تأمین سوخت، بالا بودن تعرفه ‌های خدمات دولتی از قبیل برق و آب مشکلات دامدار است

 

وی با بیان اینکه بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و پایین بودن قیمت شیر مهم ترین مشکل گاوداری های شیری است، افزود: قیمت شیر در سال ۱۳۹۳ به مبلغ ۱۴۴۰۰ ریال اعلام شد؛ اما هنوز بعد از گذشت چند سال این موضوع اجرایی نشده و قیمت شیر هم اکنون با افزایش چند درصدی به مبلغ ۱۲۵۰۰ریال در شهرستان عرضه می شود و این در حالی است که قیمت نهاده‌های اولیه دامی بالاتر از این مبلغ است.

 

وی دیگر مشکلات این صنعت را تأمین سوخت، بالا بودن تعرفه ‌های خدمات دولتی از قبیل برق و آب و همچنین عدم صدور مجوز حفر چاه عنوان کرد.

 

این گاودار نمونه افزود: ایستگاه جمع آوری شیر صنعتی در شهرستان تایباد وجود ندارد و ما همه روزه مجبور به حمل شیر به شهرستان تربت جام هستیم که با توجه به مسافت، هزینه زیادی نیز دارد.

 

عیدی دوست تصریح کرد: باتوجه به اینکه سال ۹۶ از جانب مقام معظم رهبری سال تولید و اشتغال نامگذاری شده است از مسئولان و سازمانهای مربوطه درخواست دارم از این صنعت که باعث اشتغال روستائیان و عدم مهاجرت آنان به کلان شهرها می باشد حمایت کرده و برای رفع مشکلات این زحمت کشان تلاش کنند.

 

وی اضافه کرد: امیدوارم با حمایت مسئولان و تامین به موقع نهاده و حذف دلال ها از بازار، فرآیند دامداری رو به بهبود باشد تا شاید دغدغه دامداران بیشتر از این ادامه نیابد و صنعت دامداری همچنان پا برجا بماند.

 

دامداران به سمت دام های کم مصرف و پردرآمد مانند پرورش شتر حرکت کنند

 

محمد میری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تایباد در گفتگو با خبرنگار ما، ضمن اشاره به اینکه ۲۶۰ هزار راس دام سبک و پنج هزار دام سنگین و بالغ بر ۵۰۰ هزار قطعه طیور در شهرستان داریم، گفت: با توجه به اینکه غالب دام های شهرستان، از نوع سبک هستند این می طلبد الگوی دامداری را تغییر دهیم.

 

وی افزود: این دام ها هزینه های بالایی را بر دوش دامدار تحمیل می کنند و بازده اقتصادی آن به نسبت سایر دام ها کمتر است، همچنین تامین نهاده های آنها نیز باتوجه به خشکسالی های اخیر و کمبود نقدینگی بسیار سخت است.

 

مدیر جهاد کشاورزی تایباد با بیان اینکه شتر دامی کم هزینه، پردرآمد و اصلاح کننده مراتع نیز هست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حا اجرا کردن طرح تغییر الگوی دامداری هستیم با گرایش به سمت دام های کم مصرف و پردرآمد و ارزش افزوده بالا از جمله شتر که اولین واحد پرورش شتر با ظرفیت ۷۰ نفر چندماه قبل در منطقه کاریز راه اندازی شد که دام های آن از خراسان جنوبی تامین شده است.

 

میری اشاره کرد: در حوزه دامداری در شهرستان تایباد بخش خصوصی خوب ورود پیدا کردند. در روستای خیرآباد شترمرغ را به صورت خانگی به عنوان یک دام کم هزینه پرورش می دهند و درآمد نسبی آن هم خوب است.

 

وی خاطرنشان کرد: به لحاظ اینکه دام سبک، بهره وری بسیار پایینی دارد، طرح توسعه دام سبک را راه اندازی کردیم که بحثهایی مثل بهبود تغذیه ای، چندقلو زایی، اصلاح و نوسازی دام های منطقه و غیره را در بردارد که در این راستا هم موفقیتهایی حاصل شده است.

 

انتهای پیام/