حجت‌الاسلام حسن دیرباز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص اینکه چرا دشمن بحث رفراندم حجاب اجباری را اکنون مطرح کرده است اظهار کرد: امام علی (ع) می‌فرمایند: «افول و سقوط تمدن‌ها با چهار موضوع محقق می‌شود؛ فرومایگان را مقدم داشتن، فرزانگان را مؤخر قرار دادن، به جاه و مقام زودگذر دنیا مغرور شدن و چهارمین مطلب پرداختن به فرعیات است»؛ لذا بحث رفراندم حجاب اجباری از این نوع مباحث فرعی  محسوب می شود که نه یک مسئله اجتماعی و نه خواست اصلی ملت ایرات است.

 

وی که از اساتید حوزه علمیه قم و پژوهشگر و متخصص در حوزه‌ی حجاب است گفت: قطعا موضوع حجاب مهم است و باید هم به این مهم پرداخت چرا که در باطن همه‌ی انسان‌ها اصل عفاف و حجاب به طور فطری وجود دارد اما توجه داشته باشیم که امروز دشمنان بحث رفراندم حجاب اجباری را با برنامه‌ریزی قبلی مطرح کردند تا حاکمیت را ناکارآمد جلوه دهند و میان مردم و مسئولان فاصله و تنش ایجاد کنند.

 

حجت‌الاسلام دیرباز با بیان اینکه اصل حجاب از ضروریات دین است و باید حفظ شود بیان داشت: طبق احادیث اسلام اگر فقر را رها کنیم چه بسا که عامل کفر شود و کفر هم حجاب و غیر حجاب نمی‌شناسد بنابراین ضرروت دارد زیربناهای جامعه از حیث اقتصاد و اشتغال درست شود و در این صورت خود به خود فروعات حجاب در جامعه برطرف خواهد شد.

 

وی افزود: دشمن که بحث رفراندم حجاب اجباری را در پیش گرفته، پرداختن به فرعیات است و یک نوع بازی در  فضای اصولی و دینی حوزه با مردم است که باید هم روحانیت و هم مردم هوشیار باشند و فریب توطئه‌های بدخواهان نظام را نخورند.

 

پژوهشگر و متخصص در حوزه حجاب و عفاف ابراز کرد: چرا باید  ژاپن اصرار کند که در  حوزه‌ی صنعت با نیم درصد سود، وام می‌دهیم و ما بگوییم این ربا است و آنوقت کارخانه‌ای که جهت تأسیس، تجهیزات خریداری کرده اگر اقساط وام کارخانه دو نوبت به تعویق بیفتد باید با 60 درصد سود برگردانده شود و این را هم بگوییم ربا است آیا خنده دار نیست؟! بنابراین رسیدگی به زیرساخت‌ها و زیربناها ضرورت دارد.

 

وی تأکید کرد: پرداختن به فرعیات از عوامل فروپاشی تمدن‌ها است و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قصد دارند با طرح رفراندم حجاب اجباری صورت مسأله را پاک کنند و اجازه ندهند که مردم به حقایق پی ببرند.

 

حجت‌الاسلام دیرباز گفت: همانطور که نمی‌شود برای نماز صبح رفراندم برگزار کنیم که ببینیم می‌شود سه رکعت یا یک رکعت بخوانیم در حجاب هم همینطور است.

 

وی بیان داشت: باید ارزشها و هنجارهای اسلام را با مقدمات و شرایط فرهنگی حفظ و با عواملی مانند فقر که باعث از بین رفتن ارزش‌ها می‌شود مبارزه کنیم، این عوامل که از بین رفت قطعا ضرروت دینی مانند حجاب که قرآن کریم آن را واجب کرده است خود به خود در میان مردم محبوبیت پیدا می‌کند.

 

پژوهشگر و متخصص حوزه حجاب و عفاف یادآور شد: انسان نمی‌تواند ضروریات و موضوعات دینی را رفراندمی کند و  مطرح کردن رفراندم حجاب اجباری صرفا یک بازی سیاسی است و هدف دشمن ایجاد چالش بین روحانیت و مردم است.

انتهای پیام/