به گزارش صبح توس؛ عصر روز گذشته تعداد زیادی از چغند کاران جوینی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود از سوی کارخانه قند شهرستان، بار دیگر در محوطه این کارخانه تجمع کردند.

 

درحالی‌که چندین ماه از تحویل محصول چغندرکاران جوینی به کارخانه قند این شهرستان گذشته؛ اما هنوز هم بخشی از مطالبات این کشاورزان پرداخت‌نشده است.

کشاورزانی که به امید درآمدزایی نسبت به کشت چغندرقند اقدام کرده و آن را تحویل کارخانه داده‌اند حال پس از شنیدن وعده‌های چندین‌باره و پیشنهادهایی نظیر دریافت شکر به‌جای مطالباتشان چیزی که باید، عایدشان نشده است.

 

مواردی نظیر خشک‌سالی‌ها، گرانی نهاده‌های کشاورزی، سرمازدگی محصولات، در سال‌های اخیر بسیاری از کشاورزان را در تنگنا قرار داده است و حال عدم پرداخت مطالبات در این زمان آن‌ها را دلسردتر از گذشته می کند.

 

با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه داشته‌ایمیکی از این تجمع کنندگان که چغندرهای خود را به امید دریافت پول در اختیار کارخانه قند قرار داده در گفت‌وگو با آل نور اظهار کرد: در اوج بیکاری، تمام وقت و زندگی‌مان را برای کار بر روی یک زمین اجاره‌ایی گذاشتیم تا نان حلالی بر سر سفره زن و بچه‌های‌مان ببریم.وی افزود: چغندرهایی که کاشته بودیم به کارخانه قند دادیم؛ اما نه پولی دریافت کردیم و نه جواب درستی تا به الان گرفته‌ایم .

 

این کشاورز جوینی تصریح کرد: هنوز اجاره زمین‌های‌مان را پرداخت نکردیم و برای پرداخت هزینه خانواده خود هم مانده ایم.

 

یکی دیگر از کشاورزان جوینی در این خصوص گفت: در زمان تحویل چغندرقند نیز، مشکلات بسیار برای ما به وجود آمد، چراکه کارخانه اقدام به خرید چغندر از غرب کشور کرده بود و این موضوع باعث شد که کشاورزان جوینی مدت زمان بسیاری در صف تحویل بمانند و محصول آن ها مرغوبیت خود را از دست بدهد.


این چغندرکار جوینی بیان داشت: کارخانه با این توجیح که شکر به فروش نمی‌رسد در پرداخت پولمان تعلل می‌کند.

 این کشاورز افزود: باور کنید برای تامین مخارج زندگی‌ و پرداخت بدهی‌های‌مان مانده‌ایم و با سیلی صورت خودمان را سرخ نگه داشته‌ایم، از مسئولان انتظار داریم برای رفع مشکل اقدامی کنند.

 

 کشاورزان برای کشت محصول نیاز به نقدینگی دارند

 

علیرضا عباس آبادی، رئیس شورای شهرستان جوین در گفت و گو با آل نور اظهار داشت: کشاورزان برای دریافت طلب خود چندین بار به کارخانه قند مراجعه و تجمع کرده اند؛ اما پاسخ درستی از مسئولین کارخانه نشندیده اند.

 

وی افزود: اکنون که کشاورزان در پی آماده کردن زمین و کشت محصول جدید هستند، نیاز به نقدینگی دارند.

رئیس شورای شهرستان جوین با بیان اینکه تعلل در تاخیر پرداخت مطالبات چغندرکاران خوشایند نیست، یاد آور شد: با گذشت چند ماه از فصل برداشت، چغندکاران با مشکلات تاخیر در دریافت مطالبات روبرو هستند که این امر کشاورزان را با چالش‌های متعددی روبرو کرده است.

 

عباس آبادی بابیان اینکه کارخانه پیشنهاد دریافت شکر را به‌جای مطالبات به کشاورزان داده است، گفت: این وضعیت نیز به نفع کشاورزان نبوده، چراکه قیمتی که کارخانه شکر را به کشاورزان می‌دهد بالاتر از قیمتی است که در بازار از کشاورز خریداری می‌شود.

 

وی در پایان با اشاره به خسارت‌هایی که به کشاورزان درنتیجه عدم دریافت به‌موقع مطالبات، متوجه آن‌ها می‌شود، گفت: باید برای جلوگیری از تضییع این‌گونه حقوق کشاورزان نظارت‌های بیشتری صورت گرفته و این قشر زحمتکش موردتوجه بیشتری قرار بگیرند.

 

شایان ذکر است، در طول مدت تجمع کشاورزان در کارخانه قند، هیچ مسئولی از این کارخانه برای پاسخ دهی به آن ها در محل حاضر نشد.

انتهای پیام/