سید ثارالله ظهوری در گفت‌وگو با صبح توس پیرامون کشتار هفته‌های گذشته در افغانستان، اظهار کرد: تا حدی تحلیل انتقال قدرت داعش از عراق و سوریه به افغانستان مورد قبول است چراکه از سابق هم افغانستان به صورت غیر رسمی محل تعلیم و رشد تکفیری‌ها بود.

ریاست بنیاد فرهنگی‌اجتماعی افغانستانی‌های مقیم ایران افزود: افغانستان علاوه بر جای مناسب برای رشد تکفیری‌ها، مهم‌ترین محل منطقه هم به حساب می‌آید و نباید صرفا با این استدلال پیش رفت که تکفیری‌ها صرفا به دلیل شکست و نبودن مکان مناسب به افغانستان آمده‌اند.

وی تأکید کرد: تکفیری‌ها با هدف کشاندن آشوب به کشورهای آسیای میانه به افغانستان آمده‌اند و به خطر انداختن روسیه، چین، هند و همچنین در نهایت ناامن کردن مرزهای جمهوری اسلامی از جمله برنامه‌های آن‌ها است.

ظهوری یادآور شد: افغانستان از قدیم به قلب آسیا مشهور بود و هرکسی که به قلب آسیا احاطه داشته باشد، بقیه آسیا را نیز تحت نفوذ دارد، هرچند افغانستان به دریای آزاد وصل نیست ولی موقعیت جغرافیایی بی‌بدیلی دارد چراکه از سمت غرب به جمهوری اسلامی ایران و سمت شمال قسمتی با چین مرز مشترک دارد و همچنین با کشورهای آسیای میانه نیز دارای مرز است.

ریاست بنیاد فرهنگی‌اجتماعی افغانستانی‌های مقیم ایران با بیان اینکه در همین راستا درگیری‌های قومی اخیر نیز در شمال افغانستان رخ داده است، تصریح کرد: بیشتر آشوب‌ها به سمت شمال افغانستان متمایل است و تکفیری‌ها و غرب این برنامه را پیش می‌برند تا تمامی کشورهای مقابل و مخالف آمریکا را ناامن و ناآرام کنند و به آشوب بکشند.

وی با تأکید بر اینکه اتحاد بین همه اقوام و مذاهب در زیر سایه ولایت فقیه ممکن می‌شود، عنوان کرد: باید همه ملت‌ها مراقب و متوجه اتحاد باشند چراکه اثرگذارترین روش برای مقابله با تکفیری‌ها است و این اتحاد باید در بین تمامی اقوام، مذاهب و ملیت‌ها رخ دهد و از مهم‌ترین موارد برای مبارزه با فتنه‌های آخرالزمان این است که همه باید حول محور جبهه حق متحد باشند.

انتهای پیام/