به گزارش صبح توس، فرهنگی بازنشسته جوینی به منظور زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا و فرهنگ دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نیز حفظ آثار دفاع مقدس، منزل مسکونی 200 متری خود را برای مرکز و موزه فرهنگی دفاع مقدس این شهرستان اختصاص داد.

 

این خیر حوزه فرهنگی که نخواست نامش ذکر شود، پس از اختصاص منزل مسکونی خود برای موزه فرهنگی دفاع مقدس، اقدام به جمع آوری آثار و اسناد و تصاویر و البسه بیش از 200 نفر از شهدای این شهرستان را کرده است.

 

این خیر جوینی در گفت و گو با آل نور اظهار داشت: در کنار منزل مسکونی ام که وقف این مرکز فرهنگی شده است، 200 متر زمین در حاشیه خیابان اصلی شهر نقاب را برای ساخت این موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس که حدود 4 میلیارد ریال ارزش دارد، وقف کرده ام.

 

مدیر کل حفظ اثار دفاع مقدس استان نیز در گفتگو با خبرنگار آل نور با تجلیل از این اقدام فرهنگی و انقلابی در یک شهرستان کوچک استان، گفت: این اولین مرکز فرهنگی دفاع مقدس به صورت جامع و رسمی در سطح استان است که اقدام به جمع آوری آثار دفاع مقدس و آثار شهدای شهرستان جوین کرده است.

سردار نجاتی با ذکر ارزش بسیار والای نشر فرهنگ ایثار و شهادت، افزود: در هیچ یک از شهرستان های استان تاکنون موزه و مرکز فرهنگی به این شکل فعال نشده است.

 

علیرضا کیامنش، رئیس اداره آموزش و پرورش جوین در بازدید خود از این موزه فرهنگی دفاع مقدس شهرستان جوین نیز با تاکید بر حفظ آثار دفاع مقدس و انتقال فرهنگ ایثار و ارزش های بی نظیر دفاع مقدس به دانش آموزان و معلمان، گفت: به مدیران و معلمان و مربیان مدارس و آموزشگاه های سطح شهر نقاب و شهرستان جوین توصیه می کنم تا دانش آموزان و معلمان را برای بازدید از این مرکز و موزه فرهنگی دفاع مقدس تشویق کنند.

 

وی افزود: از مدیران و مربیان پرورشی و مخصوصا از مربیان درس آموزش دفاعی تقاضا می کنم که حتما با حضور خود و دانش آموزان در این موزه فرهنگی دفاع مقدس به طور عینی و محسوس مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس را به نسل حاضر منتقل کنند.

 

وی با اشاره به اینکه حضور دانش آموزان و مربیان در مناطق جنگی دوران دفاع مقدس از طریق کاروان های راهیان نور بهتر از یک ترم آموزشی و تربیتی در انتقال ارزش های ایثار و فداکاری برای دانش آموزان موثر است، بیان داشت: حال که با ابتکار و تلاش یکی از پیشکسوتان فرهنگی این شهرستان مجموعه ای از آثار دفاع مقدس در یک مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در مرکز این شهرستان فراهم شده است، باید مورد بازدید و استقبال آموزشگاه ها قرار گیرد.

 

وی با تجلیل از این اقدام پیشکسوت فرهنگی این شهرستان در آماده سازی این موزه، بیان کرد:‌ فضای این مرکز فرهنگی یادآور محیط های معنوی و عاشقانه جبهه های دوران دفاع مقدس است.

این مقام مسئول فرهنگی شهرستان یاد آور شد: آثار دفاع مقدس که در قالب وسایل شخصی و البسه و تصاویر شهدای شهرستان جوین در دوران دفاع مقدس در این موزه با یک خلاقیت جالبی در معرض نمایش گذاشته شده است؛ موثرترین روش برای انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل نوجوان و جوان این شهرستان است.

 

شایان ذکر است که در این موزه فرهنگی امکان برگزاری کلاس آموزش دفاعی به طور محسوس برای دانش آموزان فراهم شده است و در بازدید گروهی دانش آموزان و یا دانشجویان و شهروندان از وجود راویان بومی دفاع مقدس نیز برای روایت گری از تاریخ دوران دفاع مقدس و مخصوصا از دلاوری های رزمندگان شهید و بومی این شهرستان استفاده می شود.

 

بر اساس اظهارات مدیر این موزه فرهنگی و تاریخی دوران دفاع مقدس، این موزه فرهنگی دفاع مقدس در روبروی دادگستری جوین همه روزه از ساعت ۹ و نیم تا ۱۲ و نیم ظهر فعال است  و این مرکز دارای غرفه هایی با عنوان های غرفه تصاویر، پیکر مطهر شهدا و غرفه اسناد و دست نوشته های شهدای شهرستان و نیز غرفه البسه و وسایل شخصی شهدا و نیز غرفه هایی همچون غرفه شهدای دانش آموز و شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع وطن و غیره به طور مجزا پیش بینی شده است.

 

کیوانلو، خواهر یکی از این شهدای شهرستان که به صورت افتخاری در این مرکز فعالیت دارد که در گفت وگو با خبرنگار آل نور اظهار داشت: خانواده های شهدا در بازدید از این مرکز فرهنگی بسیار اظهار خوشحالی می کنند و در دفتر مخصوص، نسبت به ثبت دل نوشته های خود اقدام می کنند.

 

وی افزود: در این مرکز علاوه بر بازدید علاقه مندان از آثار دفاع مقدس و شهدای شهرستان در دفاع مقدس و مدافعان حرم، خاطرات آن ها نیز به صورت صوتی و تصویری در یکی از اتاق های این مرکز فرهنگی ضبط و ثبت می شود و مجموع این گفتگوها در قالب کتاب هایی در حوزه دفاع مقدس و شهدای شهرستان توسط جمعی از فرهنگیان به رشته تحریر در می آید که اولین اثر از این گفتگوها در قالب یک کتاب با عنوان «معلمانی که ستاره شدند» در مورد سیره معلمان و دانش آموزان شهید این شهرستان، اخیرا چاپ و منتشر شده است.

 

مدیر این موزه فرهنگی در ادامه  این گفتگو بیان داشت: در این موزه فرهنگی علاوه بر نمایش آثار شهدا و ایثار گران دفاع مقدس، کتاب های حوزه دفاع مقدس نیز در یک غرفه جداگانه با عنوان کتابخانه تخصصی دفاع مقدس طبقه بندی و گردآوری شده و در اختیار علاقه مندان به حوزه دفاع مقدس قرار می گیرد.

 

انتهای پیام/