به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام سید محمدحسن سجادی زاده امروز در خطبه‌ای اول نماز جمعه این هفته  شهر یونسی  و بعد از دعوت مردم به تقوای، به اثرات تقوا پرداخت و اظهار کرد: یکی از اثرات تقوی؛ حفظ در برابرمکر و کید دشمنان است، همانطور که در آیه 120 سوره عمران آمده است اگر شما (مسلمین) را خوشحالی پیش آید از آن غمگین شوند، و اگر به شما حادثه ناگواری رسد خوشحال شوند؛ اما اگر شما صبر پیشه کنید و پرهیزکار باشید مکر و عداوت آنان آسیبی به شما نرساند،که همانا خدا بر آنچه می‌کنید محیط و آگاه است.

 

امام جمعه یونسی در ادامه به مکر و حیله دشمنان پرداخت و ضمن اشاره به آیه 218 سوره بقره گفت: دشمن دست برنخواهد داشت از اینکه شما را از دینتان برگرداند و پیوسته برای تحقق خواسته خود در جنگند است و در همین خصوص امام علی علیه السلام می فرمایند؛ همواره مورد مکر و کید دشمن هستید و شما در صدد مقابله بر نمی آیید.

 

حجت الاسلام سجادی زاده به شیوه های دشمنان برای مقابله با حق طلبان پرداخت اذعان کرد: دشمنان در مقابله با حق طلبان تلاش میکنند تا گمراه کنند و برای گمراهی قدمها بر می دارند، صرف هزینه، نشر اکاذیب، شبیه سازی و بدل نمایی، اختلاف افکنی و تفرقه انگیزی می کنند.

 

خطیب جمعه یونسی در ادامه خطبه اول خود تصریح کرد: تفرقه اندازی، بارزترین اهرم سلطه مستکبران بر مردم است (تا وقتی مردم اتحاد و همبستگی داشته باشند طاغوت ها قدرتی ندارند و نمی توانند کاری از پیش ببرد).

 

وی به آیه چهار سوره قصص پرداخت و ضمن بیان معنی این ایه عنوان کرد: مساله تفرقه قبل از قتل و کشتار آمده (شاید به خاطر این است که زمینه کشتن و یا مهم تر ازکشتن است(، تفرقه افکنان مفسد هستند (کان من المفسدین)، تفرقه مقدمه ذلت پذیری است (شیعا یستضعف)، دشمنان برای دستیابی به این هدف سعی می کند اموری ساده و غیر مهم، را به گونه ای جلوه دهد كه گویا امری مهم و ارزشی است و با تلقینات خویش می كوشد كدورت و تیرگی میان مردم ایجاد کنند تا آنان نتوانند مسایل ریز و خرد خویش را دوستانه حل و فصل كنند هر روز بر عمق اختلاف می افزایند به گونه ای كه گره ای كه با دست باز می شدبا دندان و چنگ نیز غیرقابل حل می شود و جامعه در مسیر سقوط و هبوط قرار می گیرند.

 

امام جمعه یونسی در ادامه ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اذعان کرد: ایجاد اختلاف و تفرقه میان امت اسلامی از اهداف مسلّم و برنامه‌ریزی‌شده‌ی صهیونیست‌ها و بقیه‌ی مستكبران است. شیوه‌های این دشمن عنود را كه تفرقه‌افكنی میان مسلمانان، و ترویج فساد سیاسی و اخلاقی، و تهدید و تطمیع نخبگان، و فشار اقتصادی بر ملّتها، و ایجاد تردید در باورهای اسلامی است، باید بخوبی تشخیص داد و وابستگان و ایادیِ دانسته و نادانسته‌ی آنان را از این راه شناسایی كرد. دشمن از راههای مختلف توطئه می‌کند؛ یکی از راهها، اختلاف‌افکنی است. هرگونه اختلافی، هرجا که باشد، برخلاف نظر اسلام و قرآن است؛ چه اختلافات سیاسی باشد، چه اختلافات قبیله‌یی باشد.

 

امام جمعه یونسی در ابتدای خطبه دوم و در اولین گفته  خود مردم را به تقوای الهی دعوت و به مسائل و اتفاقات اخیر در کشور پرداخت و گفت: آنچه در دو هفته گذشته در كشور با آن روبه‏رو شديم كه گاه از آن به فتنه‏ى اقتصادى تعبير مى‏شود را بايد مورد دقت نظر جدى قرار داد حوادث، اعتراضات و در نهايت اغتشاش‏ها و آشوب‏هاى خيابانى هفته های اخیرکشور از ابعاد و زواياى مختلف قابل بررسى است.

 

وی ادامه داد: فهم دقيق ماهيت اين وقايع، به حل مسائل كشور كمك كرده، با توجه به همين مطلب راهبردى، به چند نكته اشاره مى‏شود؛ اعتراضات به‏خاطر مشكلات مالى و اقتصادى يك امر كاملاً طبيعى و رايج در تمامى كشورهاى دنيا است.

 

 حجت الاسلام سجادی زاده به بیانات معظم معظم رهبری در روز ۱۹ دى‏ماه جارى پرداخت و اذعان کرد: در ابتداى ارائه تحليل حوادث اخير به‏عنوان اولين و مورد اتفاق‏ترين مطلب فرمودند: ......در اين تحليل‏ها يك نقطه‏ى تقريباً مشتركى وجود داشت كه آن نقطه، نقطه‏ى درستى است و آن تفكيك بين مطالبات صادقانه و به‏حقّ مردم و حركات وحشيانه و تخريبگرانه‏ى يك گروه است؛ اين‏ها از هم بايد تفكيك بشود.

 

خطیب جمعه یونسی ادامه داد: اين‏كه فلان انسانى از يك حقّی محروم بماند و اعتراض بكند،  يا اين اعتراض‏كننده‏ها -صد نفر، پانصد نفر- بيايند يك جايى جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، يك مطلب است؛ و اين‏كه يك عدّه‏اى از اين تجمّع و از اين‏انگيزه سوءاستفاده كنند و بيايند به قرآن دشنام بدهند، به اسلام دُشنام بدهند، به پرچم اهانت كنند، مسجد را بسوزانند، تخريب كنند، آتش بزنند، يك حرف ديگر است؛ اين‏ها دو مقوله است؛ اين‏ها را با هم مخلوط نبايد كرد.

 

وی در ادامه بیان گفته های رهبری تصریح کرد: اجتماع مى‏كنند در فلان شهر مقابل فلان مؤسّسه، مقابل استاندارى، مقابل مجلس شورا در اينجا. از اين‏چيزها هست؛ هميشه بوده و هست، هيچ‏كس هم با اين‏ها معارضه و مخالفتى ندارد؛ بايد هم به اين حرفها رسيد، بايد گوش كرد، بايد شنيد، بايد در حدّ وسع و توان به آن‏ها پاسخ داد.

 

امام جمعه یونسی مردم را تاکید به دشمن شناسی کرد و  گفت: استكبار از يك‏سو، ارتجاع ظالم منطقه از سوى ديگر و منافقان در ضلع سوم‏ در تبيين این مثلث شوم، مقام معظم رهبری فرمودند: قرائن و شواهد اطلاعاتى نشان مى‏دهد كه اين قضايا سازماندهی شده بوده و در شكل‏گيرى آن، يك مثلث فعال بوده است.

 

حجت الاسلام سجادی زاده ادامه داد: يك رأس اين مثلث، آمريكا و صهيونيستها بودند كه طراحى را انجام دادند و چند ماه بر روى اين طراحى كار كردند و بناى آن‏ها اين بود كه حركت‏ها از شهرهاى كوچك شروع شود تا به مركز برسد. رأس دوم اين مثلث، يكى از دولتهاى پولدار خليج فارس است كه هزينه اين نقشه را تأمين كرد و رأس سوم نيز، پادوها بودند كه مربوط به سازمان آدمكش منافقين هستند و از ماهها قبل آماده بودند.

 

خطیب جمعه یونسی در ادامه خطبه دوم به نقش مردم در شكست طرح دشمن‏ پرداخت و اظهار کرد: يكى از جنبه‏هاى مهم اين فتنه كه بايد در برابر نقشه‏ى دشمن به آن توجه كرد، بصيرت و دقتى است كه مردم از خود نشان دادند و با به ميدان آمدن نشان دادند كه فتنه‏گران و شرارت‏افروزان ضدانقلاب در برابر سيل خروشان ملت چيزى نيستند و به‏خوبى طومار اين فتنه را در هم پيچيدند.

 

 وی ادامه داد: دشمنان پس از شكست‏هاى متعدد ازجمله شكست داعش در منطقه به‏دنبال ايجاد فتنه‏اى ديگر بودندكه خوشبختانه مردم فهيم ايران اسلامى با هوشيارى و بصيرت خود آتش اين فتنه را خاموش كردند و بار ديگر به دشمنان انقلاب اسلامى نشان دادند كه تا پاى جان در خط انقلاب و رهبرى هستند، حضور حماسى و خروش فريادهاى مردم بصير در محكوميت اغتشاش و بى‏قانونى‏هاى اخير، آگاهى و بصيرت آنان را به رخ استكبار جهانى، توهين‏كنندگان به قرآن و پرچم مقدس جمهورى اسلامى و دشمنان قسم‏ خورده ايران اسلامى كشاند.

 

امام جمعه یونسی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمعه مردم قم تصریح کرد: مقام معظم رهبری در جمع پرشورمردم قم صميمانه از ملت ايران قدردانى كردند و فرمودند: نه يك بار بلكه هزاران بار از اين ملت تشكر مى‏كنم؛ ملت ايران حقيقتاً ملتى رشيد، بابصيرت، وفادار، باهمت، زمان‏شناس و لحظه‏شناس است و مى‏داند كه لحظه‏ى حركت، چه زمانى است.

 

حجت الاسلام سجادی زاده ضمن تقدیر از مردم یونسی که با حضور باشکوه خود در سنگر امام و رهبری ایستادند و با مشت‌های گره کرده از کیان این نظام و انقلاب دفاع کردند خاطرنشان کرد: درود بر مردم ولايت مدار و شهيد پرور ايران اسلامى مخصوصا مردم بخش و شهریونسی كه همواره با حضور يكپارچه، وحدت و اقتدار خود را به نمايش گذاشتند و مانند هميشه يك بار ديگر اثبات كردند مشكلات اقتصادى و خلاءهاى اجتماعى تأثيرى در پايمردى و دفاع از انقلاب و نظام اسلامى و آرمان‏هاى امام و رهبرى نخواهد گذاشت. و كارآمدى نقش مردم‏ واهمیت آن یک بار دیگر بر جهانیان اثبات شد.

 

وی ادامه داد: تاريخ انقلابها و به‏خصوص نهضتهاى اسلامى ثابت نموده است كه هرگاه مردم وارد مبارزه شده‏اند آن انقلاب و نهضت به پيروزى رسيده است وهرگاه همراهى نكرده‏اند به شكست آن نهضت انجاميده است. براى مثال پيامبر گرامى اسلام تا زمانى كه در مكه بودند و وفادارى مردم را به‏دنبال نداشت، قادر نشدند اهداف عاليه خود را پياده كنند. يا حضرت على(ع) به‏خاطر نداشتن نيروى مردمى به مدت ۲۵ سال خانه‏نشين شدند. حضورمردم الگويى كارآمد براى مهار فتنه‏ها است.

 

خطیب جمعه یونسی به شکل آشوب ها پرداخت و اذعان کرد: در شكل‏گيرى اين آشوبها كه از تجمعات اعتراضى به آشوب گرايش پيدا كرده، عوامل زمينه‏اى وجود داشته كه عبارتند از: عوامل اقتصادى مثل گرانى، تورم و مسائل مؤسسات مالى و نگرانى از تشديد تحريم‏ها و هنچنین عوامل اجتماعى مثل بيكارى و فساد و احساس تبعيض‏ركود اقتصادى و عدم دريافت حقوق؛ نبود برنامه روشن اقتصادى، بيكارى، نرخ ارز، ضعف سياستهاى پولى ومالى، روند افزايش مالياتها؛ انتشار ارقام بودجه پيشنهادى سال ۱۳۹۷ ، كه بر اساس اعلام رسمى مسؤولين دولتى افزايش ۵۰درصدى قيمت بنزين و قطع يارانه بيش از ۳۰ ميليون نفر در آن پيش‏بينى شده بود؛ عوامل روانى ناشى از سياه‏نمايى و لجن‏پراكنى رسانه‏اى بيگانه و ضدانقلاب و در رأس آن آمدنيوز و هم‏چنين بزرگنمايى مسايل و مشكلات توسط برخى فعالين سياسى داخلى در تسويه‏حساب‏هاى سياسى با يكديگر؛ تلقى ضعف نظام در اعمال سلطه و فراهم بودن شرايط ايجاد هرج و مرج كه عمدتاً توسط جريان ضدانقلاب، رى‏استارت از بيرون و برخى اقدامات نابخردانه حلقة انحراف القاء مى‏شد.

 

وی خاطرنشان کرد: مجموعه اين عوامل مولد احساس يأس و نگرانى نسبت به آينده شده كه عمدتاً در گروههاى تحريك‏پذير مثل جوانان بازتاب مى‏يابد و موجب رفتارهاى احساسى و پرخاشگرانه مى‏شود. دليل مداراى اوليه نظام با اين تجمعات فرصت دادن براى فروكش كردن احساسات معترضين و جداسازى صف آن‏ها از خرابكاران و ضدانقلاب بوده است.

 

انتهای پیام/