رضا عابدی گناباد تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با صبح توس اظهار داشت: نگاه آمریکا نسبت به حکومت ایران از ابتدا یک نگاه براندازانه بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه آمریکا اختلاف بنیادین با مدل حکومت مردم سالاری دینی ایران دارد، افزود: از ابتدای انقلاب، آمریکا در تضاد با نظام قرار گرفت، چون انقلاب، کشور را از وابستگی به غرب نجات و ایران را به سمت بلوک مستقل سوق داد.

 

 این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان داشت: گفتمان ایران در منطقه یک گفتمان استقلال گرایانه و مبتنی بر شیعه گرایی، وحدت گرا و همچنین مبتنی بر حمایت از محور مقاومت در برابر محور سازش است.

 

عابدی گناباد ادامه داد: این موارد باعث اختلافات جدی بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران شده و تمامی دولت های آمریکا تاکنون استراتژی شان در مقابل ایران براندازی نظام بوده است.

 

وی یادآورشد: تفاوت سیاست دولت های آمریکا در قبال ایران تفاوت ادبیات رؤسای جمهورشان بوده وگرنه در کلان همه دولت های آمریکا تا کنون به دنبال براندازی حکومت اسلامی ایران بوده اند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: آمریکایی ها معتقد به بازگشت ایران به بلوک غرب و دوران پهلوی هستند مثل موضع کشور عربستان در قبال غرب و آمریکا.

 

وی با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور افزود: حمایت آمریکا از اغتشاشگران کاملا ملموس بود.

 

عابدی گناباد ادامه داد: این نشان داد که آمریکاییها هم پشت قضیه بودند، کما اینکه هر فتنه و هر آشوبی که در ایران اتفاق بیفتد، آمریکا در کنار اسرائیل و اعراب مرتجع سعودی پشت قضیه بود و این قضیه کاملا ملموس بود.

 

وی با اشاره به فضای رسانه های آمریکایی گفت: تلاشهای دیپلماتیک دولت ترامپ، رسانه های صهیونیستی و رسانه های نزدیک به عربستان سعودی تبلیغات بسیار گسترده ای را در جهان عرب علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دادند، مثلا اینکه نوشته بودند در روزهای آینده رژیم جمهوری اسلای ایران سرنگون خواهد شد.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان داشت: برخی از رسانه های کشورهای اروپایی به طور مشخص، کشور انگلستان با رسانه بی بی سی فارسی و رسانه های داخلی خودش من جمله گواردین با اغتشاشگران همراهی کردند.

 

عابدی گناباد یادآورشد: نکته جالب توجه این بود که علاوه بر اینکه تعطیلات کریسمس بود ولی رسانه های غربی و آمریکایی و رسانه های دیگر کشورهای اروپایی مشخصا دو کشور انگلستان و فرانسه خیلی جدی مسأله اغتشاش را تحت پوشش قرار دادند و این نشان دهنده طراحی برای بهره برداری از این وقایع برای فشار بیشتر به ایران بود.

 

وی افزود: به خصوص در بحث برجام، ترامپ اواخر ژانویه یا فوریه تصمیماتی را که در رابطه با برجام گرفته شده را می خواهد اعلام کند و از این حوادث می خواهد به نفع خودش استفاده کند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان گفت: از طرفی متاسفانه به نظر می رسد برخی از جریانات داخلی ما هم مانند جریان غربگرایی که نگاه کدخدا باور هم دارد خیلی بدش نمی آید که این تجمعات منحرف شود.

 

انتهای پیام/