به گزارش صبح توس؛ وحید احمدی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران شهرستان خلیل آباد با اعلام این خبر اظهار داشت: حشرات گزنده در انتقال و گسترش بیماری لمپی اسکین نقش مهمی دارند و این بیماری یک از بیماری های مهم ویروسی نوپدید است که از طریق نیش مگس های خونخوار منتقل می شود.

وی با بیان اینکه سرعت انتشار این بیماری در جمعیت دام سنگین بالا است، خاطرنشان کرد: بیماری لمپی اسکین در صورت بروز علائمی نظیر لاغری مفرط، کاهش شیر، سقط جنین، صدمات دائمی به پوست با بروز برجستگی هایی بر روی آن دارد.

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل آباد با تأکید بر اینکه این بیماری در صورت بروز خسارت های اقتصادی قابل توجهی به صنعت دامداری و دام‌پروری وارد می کند، تصریح کرد: با توجه به عدم وجود درمان اختصاصی در این بیماری و قابلیت درگیری 50 درصدی گله در صورت بروز آن، پیشگیری از بیماری به وسیله واکسیناسیون از اهمیت ویژه ای برخودار است.

وی با بیان اینکه 3 هزار و 500 رأس دام سنگین در شهرستان خلیل آباد وجود دارد، اذعان کرد: عملیات واکسیناسیون دام های سنگین شهرستان بر علیه بیماری لمپی اسکین از 25 آذر ماه آغاز شده و تاکنون بیش از 700 رأس دام سنگین نیز بر علیه این بیماری در شهرستان واکسینه شده اند.

احمدی در ادامه عنوان کرد: خوشبختانه در سال جاری هیچ کانون بیماری لمپی اسکین در سطح شهرستان خلیل آباد گزارش نگردید که مهمترین عامل آن می توانند ایجاد پوشش مناسب واکسیناسیون در سطح شهرستان باشد که موجبات کنترل و پیشگیری از بروز بیماری در سال جاری را فراهم آورد.

 وی با تأکید بر اینکه دامداران باید واکسیناسیون دام‌ها را جدی گرفته و واکسن مربوط به هر بیماری را در زمان مقرر استفاده کنند، تشریح کرد: تأمین واکسن و انجام عملیات واکسیناسیون بیماری لمپی اسکین در شهرستان خلیل آباد به صورت رایگان صورت گرفته است.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر اهمیت موضوع و ضرورت انجام واکسیناسیون دام های حساس، از همه دامداران خواست تا برای انجام واکسیناسیون دام حساس خود «گاو، گوساله و گاومیش» با شبکه دامپزشکی خلیل آباد همکاری را داشته باشند تا بتوان سطح ایمنی مطلوب را در جمعیت دام های هدف ایجاد و از خسارات وارده به دامداران جلوگیری کرد.

وی کنترل حشرات از طریق سم پاشی جایگاه و بدن دام‌ها را مهم‌ترین راه کنترل این بیماری برشمرد و خاطرنشان کرد: آموزش دامداران، کنترل حمل و نقل دام با مجوز بهداشتی از اداره دامپزشکی، فعال کردن پست‌های قرنطینه و تشکیل ستاد پیشگیری و مقابله با این بیماری از جمله اقدامات مبارزه با این بیماری در شهرستان خلیل آباد است.

انتهای پیام/