به گزارش صبح توس؛ اگرچه ممکن است هیچ‌گاه افراد سالم قادر به درک وضعیت یک فرد کم توان نباشند؛ اما قرار گرفتن در این موقعیت تا حدود زیادی می‌تواند حس مشترکی را ایجاد کند، این درک برای تمامی مسئولان تلنگری ضروری است تا علاوه بر اولویت دادن به این موضوع در حل مشکلات عدیده معلولان تلاش مضاعف داشته باشند تا نیازهای معلول به حداقل برسد.

 

براساس قانون، مسئولان موظف به مناسب‌سازی محیطی برای معلولان هستند و تسهیل شرایط حضور معلولان در جامعه از حقوق انکار ناپذیر این گروه است.

 

فراهم آوردن زمینه دسترسی بیشتر و ایمن معلولان به امکانات جامعه از شاخصه های کیفی یک جامعه توسعه یافته به شمار می رود.

 

بر اساس گزارشی بیش از ۹۰ درصد مساجد مشهد به عنوان شهری مذهبی، تمامی پارک ها و کتابخانه های مشهد برای استفاده معلولان مناسب سازی نشده و می توان گفت در برقراری عدالت اجتماعی برای معلولان خیلی کوتاهی شده است.

 

 

مهدی نخعی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان طرقبه شاندیز در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی با بیان اینکه معلولیت، محرومیت نیست، اظهار کرد: براساس قانون، موظف به مناسب سازی محیطی در رستوران ها، پارک ها و معابر عمومی هستیم؛ اما اعتبارات عمرانی مناسب سازی در اولویت صدم مسئولین برخی ادارت است.

 

وی افزود: مرکز نور و توانبخشی ذهنی امام جواد(ع) و مرکز بیماران روانی ثامن و همچنین مراکزی برای نگهداری ایتام، زنان طلاق و فراری و مرکز مشاوره، مرکز سلامت و روان مهرگلستان، اندیشه از جمله مراکز تحت پوشش بهزیستی هستند که گفتنی است تمامی مراکز از بهزیستی یارانه دریافت می‌کنند.

 

نقش مؤثر شهرداری‌ها در مناسب سازی محیط شهری

 

نخعی تصریح کرد: هزینه های نگهداری افراد تحت پوشش بالا است؛ اما نمی توان خدمات این اداره را متوقف کرد، بنابراین تنها راه، جدی گرفتن طرح مشارکت های مردمی و توانمندسازی معلولان است.

 

یدالله بشکنی، معاون فرماندار طرقبه- شاندیز ضمن اعلام پیشنهاد طرح اولویت تخصیص زمین های مسطح از سوی بنیاد مسکن به معلولان، گفت: مطابق این طرح 40 درصد زمین های بنیاد مسکن در سطح شهرستان طرقبه- شاندیز که مسطح بوده در اولویت واگذاری به معلولان خواهد بود.

 

وی افزود: در صورت انجام این طرح، معلولان دسترسی بهتری به اجتماع خواهند داشت و امیدواریم با نگاه مثبت مسئولان فرادستی و تحقق این طرح با توجه به وضعیت جغرافیایی شهرستان گام موثری در این زمینه برداشته شود.

 

معاون فرماندار طرقبه- شاندیز ضمن اشاره به ورود شهرداری ها در این حوزه، خاطرنشان کرد: در صورت تکمیل اقدامات شاهد حل بالغ بر 50 درصد مشکل دسترسی معلولان خواهیم بود.

 

انتهای پیام/