محمدرضا وفادار در گفت‌وگو با صبح توس؛ در خصوص قیمت طلا در روزهای اخیر اظهار کرد: بازار طلا در دو بخش قابل تحلیل است؛ اول اینکه بعد از تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده صدمه زیادی به بخش‌های مختلف این بازار از عمده‌فروش تا خرده‌فروش وارد شد.

 

معاون اتحادیه طلا و جواهر خراسان رضوی افزود: طلا به دلیل اینکه حکم یک سرمایه را برای مردم دارد با لحاظ این قانون باعث شد مردم اقبال گذشته را به این بازار دیگر نشان ندهند و عمدتا جذب سایر بازارهای زیورآلات نظیر بدلیجات و نقره شوند که در عمل پول آن‌ها از بین می‌رود.

 

وی در خصوص ارتباط قیمت فعلی و نوسانات اخیر قیمت طلا با ناآرامی‌های اجتماعی هفته‌های گذشته، تصریح کرد: باید این را گفت که قیمت طلا در داخل کشور متأثر از قیمت انس طلای جهانی است و ارتباطی به مسائل داخلی ندارد.

 

وفادار یادآور شد: در هفته‌های اخیر قیمت دلار نیز افزایش نسبی داشته است که به طور مستقیم بر قیمت طلا اثر می‌گذارد و در حال حاضر قیمت طلا حدود 135 هزار تومان است.

 

معاون اتحادیه طلا و جواهر خراسان رضوی خاطرنشان کرد: قیمت جهانی طلا با توجه به اتفاقات سیاسی و اقتصادی در کشورهای مختلف جهان تعیین می‌شود و چون طلا پشتوانه پولی در کشورهای جهان است ناآرامی در بازارهای مختلف نوسان این کالای ارزشمند را نیز در پی دارد.

 

وی ابراز کرد: از مسئولان ذی‌ربط تقاضا می‌شود برای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، تجدیدنظری در قانون مالیات بر ارزش افزوده کنند تا به جای اخذ مالیات از اصل قیمت طلا، از ارزش افزوده آن محاسبه شود که به نظر اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

 

انتهای پیام/