به گزارش صبح توس؛ اسحاق جهانگیری ظهر امروز در آئین افتتاح و بهره‌برداری از فاز دوم مجتمع کاغذسازی پردیس که در بینالود برگزار شد، گفت: یکی از مسائل پیش‌نیاز تولید، پرقدرت بودن و توانمندی بخش خصوصیست.

وی با بیان اینکه در اول انقلاب اقتصاد ایران دولتی بود و دولتی‌تر شد، افزود: مسوولان بعد از جنگ به این فکر افتادند تا اعتماد بخش خصوصی جلب شود اما با مانعی بنام اصل ۴۴ قانون اساسی روبه‌رو شدیم که سقف پرواز بخش خصوصی را تعیین می‌کرد و این حد، حد مبهمی بود.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: رهبر با تشریح سیاست‌های اصل ۴۴ گره بزرگی را باز کردند و بیشتر به سمت واگذاری‌ها رفتندو طبق نظر ایشان بخش خصوصی در ایران هیچ محدودیتی ندارد و هر اندازه می‌تواند بزرگ شود؛ البته منکر مانع‌ها و سختی‌ها نیستیم اما می‌دانیم که این امر جهت‌گیری نظام نیست.

جهانگیری با بیان اینکه طبق نظر رهبر بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد و موتور حرکت اقتصاد باشد، تصریح کرد: بخش خصوصی موفق‌تر است که با شریک خارجی وارد شود که از اعتبار وبرند بین‌المللی برخوردار است.
وی ادامه داد: باید محصول از نظر کیفیت و قیمت در بازارهای بین‌المللی قابل عرضه باشد وتولید‌کننده‌ای موفق است که به بازارهای بین‌المللی مرتبط باشد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: چین شریک اول تجاری ایران است و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کرده است؛ زمینه‌هایی مثل کاغذ جزو کارهای پر اولویت است اما مشکلات و محدودیت‌هایی دارد.

جهانگیری تصریح کرد: با وجود همه محدودیت‌ها برای سرمایه در گردش امسال ۸۲ درصد سرمایه‌ای که مربوط به صنعت و معدن بوده است، به سرمایه در گردش اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه صنعت استان خراسان رضوی متکی به بخش خصوصیست، گفت: این استان صنعتگران خصوصی  خوبی دارد و یکی از صنعت‌های خوب آن، بعد از صنعت‌ غذاسازی، صنعت قطعه‌سازی است و می‌تواند در بخش صنایع معدنی حرفی برای گفتن داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: از سرمایه‌گذار خارجی استقبال می‌کنیم، این امر جزو اولویت‌های ماست که به جای وام، شرکت‌های خارجی مستقیما سرمایه گذاری کنند.

گفتنی است فاز دوم این واحد صنعتی که با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت افتتاح شد، در طول ۱۷ ماه ایجاد شده و ۱۵۰ هزار تن کاغذ بسته‌بندی را در سال تولید می‌کند.منبع: فارس

انتهای پیام/