مجتبی مزروعی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: طی 4 سال گذشته بالغ بر 300 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون به بهره برداران بخش کشاورزی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه امروز شاهد یک تحول در بخش کشاورزی و دستگاه ها، ماشین آلات، ادوات و انواع سم پاش ها هستیم، خاطرنشان کرد: تا نقطه مطلوب راه زیاد وجود دارد و سال های زیادی در کشور به تکنولوژی بخش کشاورزی توجه نشده است و امروز همه دنیا با استفاده از تکنولوژی و صنعت هزینه ها را کاهش و درآمد و راندمان را افزایش دادند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه سال های متمادی با همان روش های قبلی کار می کردیم، تصریح کرد: این روش ها باعث هزینه های زیاد، مصرف انرژی، راندمان پایین و ضعف و فقر می شده است.

 

امروزه باید از فکر و اندیشه انسان ها استفاده کرد

وی با بیان اینکه امروز در کمتر جایی از دنیا با بیل و داس و... استفاده می کنند و برای تمام کارها از ماشین آلات خاص خود استفاده می شود، اذعان کرد: درخواست برای انجام کار یدی در دنیا یک توهین محسوب می شود و باید از فکر و اندیشه انسان ها استفاده کنیم و کار یدی را ماشین آلات انجام دهند.

مزروعی همچنین در ادامه عنوان کرد: سطح دانش، تفکر و فرهنگ همه در سطح بالایی قرار دارد و باید به دنبال جایگزین ماشین آلات و ابزار متناسب برای هر کاری باشیم.

 

به بخش کشاورزی جفا شده است

وی با تاکید بر اینکه به بخش کشاورزی جفا شده است که هنوز باید از واژه محرومیت و فقر در کشور ایران استفاده کنیم، تشریح کرد: اگر از سرمایه ها و ثروت های خوبی که در اختیار بود به خوبی استفاده می شد قطعاً امروزه بحران آب وجود نداشت.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: در زمانی وام برای همه مشاغل آرایش گری، بنگاه داری و... بود ولی کشاورز و بخش کشاورزی نیز از تسهیلات محروم بودند که امروز با این معضل مواجه شده ایم.

 

برای غلبه بر خشک‌سالی باید بهره وری را افزایش داد

وی همچنین تاکید کرد: اقدامات خوبی که در بخش آب، خاک، ماشین آلات، نهاده ها و... انجام شده است باعث رونق روستاها و همچنین مثبت شدن رشد جمعیت روستایی استان خراسان رضوی با همه مشکلات و رکود اقتصادی شده است

مزروعی با بیان اینکه امید را باید در جامعه حفظ کنیم، تاکید کرد: خشک‌سالی ها، عدم باراندگی ها همه را عذاب می دهد و باید برای غلبه بر این مشکل بهره وری را افزایش دهیم.

 

با نبود صنایع تبدیلی نباید انتظار قیمت بالای کشمش را داشته باشیم

وی با تاکید بر اینکه برای اخذ مجوز یک کارخانه کشمش سبز مدت ها است که در حال تلاش هستیم، ابراز کرد: تا صنایع تکمیلی تبدیلی مربوطه در منطقه ترشیز وجود نداشته باشد نباید انتظار قیمت بالای کشمش داشته باشیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه باید فاکتورهای مورد نیاز برای صادرات محصول منطقه را فراهم کنیم، افزود: کشمش ترشیز زمینه های صادرات به کشورهای اروپایی و ثروت مند را ندارد و بیشتر کشورهای فقیر دنبال این کشمش هستند.

 

قانون اجازه ساخت کارخانه صنایع تبدیلی را به دولت نمی دهد / یارانه کشمش بهترین ظرفیت برای ساخت کارخانه است

وی با تاکید بر اینکه قانون به دولت اجازه ساخت کارخانه صنایع تبدیلی را نمی دهد، اظهار کرد: باید بتوانیم از ظرفیت یارانه کشمش که دولت به صورت بلاعوض به کشاورزان ترشیز داده است استفاده کنیم و خود کشاورزان سهامدار یک کارخانه صنایع تبدیلی شوند و کشمش سبز این منطقه را فراوری کنند مطمئناً قیمت کشمش ده برابر می شود.

مزروعی با بیان اینکه با بهبود رفتارهای سیاسی بین المللی باید آمادگی حضور در بازار جهانی را داشته باشیم، تصریح کرد: در بحث کارخانه کشمش نیز مجوز و ساختمانش وجود دارد و اعتبار آن به صورت بلاعوض در قالب یارانه کشمش تامین شده است اگر خود مردم همت نکنند قطعاً به سرانجام نخواهد رسید.

 

یکی از بهترین مجتمع های گلخانه ای استان در خلیل آباد ساخته شد

وی با اشاره به اینکه در بحث توسعه گشت گلخانه ای یکی از بهترین مجتمع های گلخانه ای استان نیز در خلیل آباد ساخته شده است، اذعان کرد: باید برای تولید محصولات خاص نیز تلاش شود و با استفاده از علم و تکنولوژی کشاورزی های خود را انجام دهیم و تمام این‌ها نیاز به سرمایه و پشتوانه دارد.

این مقام مسئول همچنین در ادامه عنوان کرد: بنیه اقتصادی کشاورزان و دامداران طی سال های متمادی ضعیف شده است و راه برون رفت از این ضعف نیز سرمایه گذاری و استفاده از مکانیزاسیون و نهاده های مناسب و بهره وری مناسب آب است.

اختیارات درآمد و هزینه بیمه محصولات کشاورزی به استان اختصاص یافت

وی با اشاره به بیمه محصولات کشاورزی، تشریح کرد: طرح خوبی در خصوص بیمه محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است که طی 5 سال کل سطح زراعی و دام استان تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

مزروعی در پایان با بیان اینکه منابع و مصارف بیمه باید در خدمت استان باشد، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته اگر حوادث ناگواری در کشور رخ می داد کل اعتبارات بیمه به آن‌ها اختصاص پیدا می کرد ولی امسال خراسان رضوی تمام درامد و خرج بیمه استان را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/