به گزارش صبح توس؛ مجتبی مزروعی عصر امروز در همایش منطقه ای توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی که در سالن اجتماعات ارشاد شهرستان خلیل آباد برگزار شد اظهار داشت: با توجه به ضرورت و اهمیتی که توسعه تکنولوژی و ماشین آلات مکانیزاسیون در بخش کشاورزی دارد طی 4 سال گذشته تسهیلات بسیار خوبی در حد 300 میلیارد تومان در اختیار کشاورزان و دامداران قرار داده شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای آشنایی بهتر کشاورزان و دامداران با انواع ماشین آلات و تکنولوژی روز ضمن برگزاری دوره های آموزشی در سطح کشور و استان سعی می شود جلساتی به صورت منطقه ای برگزار شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه نمایشگاه هایی به صورت منطقه ای برگزار می شود و لوازم مورد نیاز هر منطقه ای است  را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود، تصریح کرد: آشنایی بیشتر تولیدکنندگان با تکنولوژی روز و تکنولوژی که خاص هر منطقه ای است در نمایشگاه های و همایش های محلی اجرا می شود.

 

پرداخت 5 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی از سال 92 در خلیل آباد

مجید طاهرپور در این مراسم با بیان اینکه بخش مکانیزاسیون قطعاً یکی از وظایف اصلی و تکلیفی مدیریت جهاد کشاورزی است، اذعان کرد: مکانیزاسیون، نقشی بسیار کلیدی و تاثیر گذار در تامین امنیت غذایی جامعه ایفا می کند.

وی همچنین در ادامه عنوان کرد: ورود تکنولوژی های نوین به بخش کشاورزی از مهمترین فاکتورهایی است که کشاورزان برای رسیدن به اهداف عالیه که تولید محصول بهتر و افزایش عملکرد در واحد سطح است یاری خواهد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با بیان اینکه از سال 92 به صورت بسیار جدی بحث خط انتقالی و ورود مکانیزاسیون در شرح وظایف تمام مدیریت ها قرار گرفته است، تشریح کرد: تا به امروز بالغ بر 5 میلیارد تومان در شهرستان خلیل آباد تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: همچنان این تسهیلات ادامه دارد و پیگیری این هستیم که ضریب استفاده از مکانیزاسیون در شهرستان را بالا ببریم و کشاورزان بیشتری از این نعمت بهره مند شوند.

طاهرپور با تاکید بر اینکه دوره های آموزشی، روشنگری و افزایش دانش کشاورزان را سرلوحه کار خود قرار داده ایم، ابراز کرد: این همایش ها و دوره های آموزشی به منظور عمل به رسالت جهاد کشاورزی برگزار می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه تا پایان سال فرصت زیادی باقی نمانده کشاورزان برای دریافت تسهیلات مکانیزاسیون به جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه و ضمن دریافت نظر کارشناسان، وسایل مورد نیاز خود را به فراخور محصول تولیدی خود تهیه کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه آب و خاک و آبیاری نوین از وظایف اصلی و کلیدی جهاد کشاورزی است، افزود: در بخش آب با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم که باید تدابیر لازم در این باره اندیشیده شود و همچنین طرح های آبیاری نوین، لوله گذاری ها، تجمیع های کم فشار نیز یکی از اقدامات بسیار خوب جهاد کشاورزی محسوب می شود و 75 منبع آبی را در قالب 69 طرح با اعتباری بالغ بر 11 میلیارد تومان بحث لوله گذاری، تجمیع و... انجام گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه برخی هجمه هایی که نسبت به مجموعه جهاد کشاورزی در فضای مجازی و فضای حقیقی صورت می گیرد از انصاف به دور است، اظهار کرد: پرداخت 10 میلیارد در قالب یارانه کشمش، 5 میلیارد تومان در آبیاری نوین، خرید تضمینی زعفران و... از جمله اقدامات جهاد کشاورزی تنها در شهرستان خلیل آباد است.

طاهرپور با بیان اینکه با توجه به باغبانی بودن بافت خلیل آباد، تولیدات گیاهی رکن اصلی این شهرستان را تشکیل می دهد که اقدامات بسیار موثری در این زمینه انجام گرفته است، تصریح کرد: مجتمع گلخانه ای در شهرستان مراحل پایانی ان انجام می شود با تکمیل گاز رسانی، 52 عضو فعال مجتمع گلخانه ای خلیل آباد از تمام زیرساخت های یک مجتمع برخوردار می شوند.

وی همچنین گفت: بالغ بر 4 میلیارد تومان نیز در این مجتمع هزینه شده که گام بلندی در راستای ایجاد اشتغال که از دغدغه های مقام معظم رهبری است برداشته می شود.

 

سرمازدگی سال 95 اقتصاد خلیل آباد را تحت الشعاع قرار داد

مجتبی شاکری در این مراسم با بیان اینکه 90 درصد اقتصاد مردم شهرستان خلیل آباد وابسته به کشاورزی است، اذعان کرد: دولت و مسئولان به این باور رسیده اند که باید برای برون رفت از مشکلات، به حوزه کشاورزی رسیدگی کنند.

وی با تاکید بر اینکه تحول بسیار خوبی در حوزه کشاورزی شهرستان خلیل آباد رخ داده است، عنوان کرد: کشاورزی شهرستان در استان از جایگاه خوبی برخوردار است.

فرماندار خلیل آباد در ادامه تشریح کرد: خلیل اباد رتبه اول انگور را با تولید 180 هزار در سال در استان دارد و کارگاه های آموزشی خوبی نیز در این حوزه در شهرستان انجام می شود

وی با بیان اینکه سرمازدگی سال گذشته نیز قریب به 129 میلیارد تومان به حوزه کشاورزی خسارت وارد کرد، گفت: استمهال وام ها و بیمه باغات کشاورزی نیز از اقداماتی بود که انجام گرفت ولی هنوز مشکلاتی در این حوزه باقی است.

شاکری در پایان خاطرنشان کرد: تولید انگور شهرستان به 90 هزار تن کاهش پیدا کرد و زعفران نیز آسیب جدی دید و حتی به تولید آن به صفر رسید و باغات انار در نقاب و میرآباد از بین رفت و اقتصاد و بازار منطقه تحت الشعاع خسارت جبران ناپذیر به بخش کشاورزی قرار گرفت.

انتهای پیام/