به گزارش صبح توس؛ تعطیلی صنایع و کارخانه های قوچان و بیکار شدن صدها کارگر به قصه ای پرغصه برای شهروندان این شهرستان تبدیل شده است.

علیرضا قامتی، فرماندار قوچان در پاسخ به سوال خبرنگار صبح توس پیرامون سرنوشت دو کارخانه صنعتی و بزرگ این شهرستان که هم اکنون تعطیل شده اند، گفت: در شاخص های اقتصادی قوچان تغییرات چندانی نداشته ایم اما در حوزه اشتغال باتوجه به تعطیلی و مشکلات دو کارخانه کاشی و دوچرخه سازی وضعیت مثبت نیست.

وی ادامه داد: طی ماه های اخیر جلسات متعددی با حضور تمام مدیران و دستگاه های اجرایی از جمله، دستگاه قضایی، انتظامی و نظامی، پیرامون سرنوشت کارخانه دوچرخه سازی برگزار شده است و رویکرد تمام مسئولین و نتیجه آن  جلسات حمایت همه جانبه  از راه اندازی مجدد این کارخانه به شرط اجرای تعهدات از سوی مالک در ظرف مدت زمان مشخص، بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ تلاش و حرکت خاصی از سوی مالک این کارخانه ندیده ایم، تصریح کرد: اگر مالک دست به اقدام نزند، باتوجه به تعهد محضری وی، این کارخانه به قیمت کارشناسی به فروش خواهد رسید.

قامتی با تشریح وضعیت کارخانه کاشی طوس قوچان نیز گفت: در گذشته تسهیلات سی میلیارد ریالی برای تامین نیاز مالی کارخانه اخذ شد اما به تسویه بدهکاری ها که اکثر آنها بدهکاری به بانک ها بود، اختصاص یافت.

رئیس شورای اداری قوچان با بیان اینکه تاکنون جلسات متعددی برای ارائه راهکار و کمک به این واحد صنعتی برگزار شده است، خاطر نشان کرد: نهایت تلاش بخش دولتی برای کمک به این واحد انجام شده که از آن جمله می توان به همکاری اداراتی همچون گاز، آب و برق اشاره کرد و طی دو سال گذشته کمتر از 20 درصد بهای گاز، برق و آب مصرفی توسط کارفرما پرداخت شده است.

وی با اشاره به عدم پرداخت مطالبات 14 ماهه کارگران یادآور شد: طی ماه های اخیر فقط 50 درصد از حقوق کارگران پرداخت شده و گاهی اوقات همان 50 درصد نیز با محدودیت های بیشتر پرداخت شده است.

فرماندار قوچان با بیان اینکه هم اکنون این کارخانه هیچگونه فعالیت و تولیدی ندارد، گفت: مالک کارخانه پیشنهاد تعطیلی سه ماهه کارخانه را ارائه داده  اما با این درخواست موافقت نکرده ایم و طی روزهای آتی برای دریافت تسهیلات اقدامات لازم انجام خواهد شد.

انتهای پیام/