سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در گفتگو با خبرنگار  صبح توس درباره پروژه سد شوریجه گفت: طرح سد شوریجه ابتدا به‌صورت طرح مطالعاتی در سال ۱۳۷۶ شروع و مطالعات آن انجام شد؛ این سد در ۲۰ سال گذشته مخالفین زیادی داشته و باعث شد این پروژه تصویب نشود.

 

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سال‌های گذشته اعتبار سدسازی برای این پروژه یک اعتبار عمومی بود و این اعتبار عمومی سالی ۵۰۰ میلیون، ۱ میلیارد، ۲ میلیارد و حتی ۵ میلیارد تومان هم بوده اما تخصیصش بسیار کم بوده است.

 

قاضی‌زاده هاشمی افزود: برخی می‌گفتند این پروژه به لحاظ خاک و خاک‌شناسی و جنس خاک ایراد دارد و برخی نیز مدعی بودند که این پروژه حجم آورده آب بسیار پایینی دارد و اصلاً این پروژه ارزش سدسازی ندارد درحالی‌که شهرستان سرخس سیلاب‌های بهاری زیادی دارد و در بهار سال ۱۳۹۵ چهار سیل داشتیم.

 

وی عنوان کرد: در سال ۹۵ در کل حوزه آبریزی، سیلاب‌های حوزه مشهد و کلات، کشف رود را پر کرد و نصف جاده مشهد سرخس زیر آب رفت و بخش عمده‌ای از محورها قطع شد درحالی‌که اگر سد شوریجه وجود داشت این اتفاق پیش نمی‌آمد.

 

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در همین سال ۹۵ اعتقاد بر این بود که قریب به ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از کشور خارج شد و این نشان‌دهنده حجم بالای آبی است که از مرز خارج می‌شود.

 

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری آب منطقه‌ای و دادستانی مشهد در سال گذشته گفت: سازمان آب منطقه‌ای و دادستانی مشهد آمدند طرحی را در اطراف مشهد اجرا کردند به نام طرح نجات کشف رود و در این طرح تمام موانعی که بر روی کشف رود زده شده بود با بلدوزر از بین بردند و اراضی تصرف‌شده را توسط کشاورزان دوباره برگرداند.

 

وی اظهار کرد: پس از سیلاب‌های سال گذشته و اقدامی که آب منطقه‌ای و دادستانی مشهد انجام دادند بحث شوریجه جدی‌تر دنبال شد و مهندسی ارزش دوباره شکل گرفت و چند بار در وزارت نیرو بررسی و مطالعه شد.

 

قاضی‌زاده هاشمی تأکید کرد: پروژه شوریجه قبلاً به‌عنوان یک پروژه عمومی و مطالعاتی و در حال مطالعه بود و این پروژه سالیان سال ردیف بودجه‌ای داشت و یک ردیف عادی و مطالعاتی و با مخالفین جدی که عملاً در این ۲۰ سال این پروژه شکل نگرفت.

 

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آنچه در حال حاضر انجام شده این است که پروژه سد شوریجه جزو پروژه‌های آب‌های مرزی شناخته شده است؛ پروژه آب‌های مرزی از پروژه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری است و پروژه‌ای است که ردیف‌های بودجه‌ای عمومی نمی‌آید و بودجه آن از صندوق توسعه ملی است و اعتبارت آن کاملاً مجزا است.

 

وی گفت: چند وقت پیش مناقصه سد شوریجه منتشر شد و در چند روز آینده شرکت پیمانکار تعیین می‌شود؛ صد میلیارد تومان در این فاز اعتبار گذاشته شده است و برای تکمیل نهایی پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این ۱۰۰ میلیارد اولیه بابت بدنه سد است و اصلی‌ترین بخش پروژه هم همین بدنه است.

 

قاضی‌زاده هاشمی در پایان گفت: سهم آب شرب سرخس را در این پروژه از سد دوستی بیشتر می‌گیریم و این وزن تعادل سرخس را به نفع حوزه آب ریزی تقویت می‌کنیم.

انتهای پیام/ع