به گزارش صبح توس؛  در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۳۲ اعلام شد که نیکسون، معاون رئیس جمهور آمریکا از طرف آیزن هاور به ایران می آید. همچنین در مورخ ۱۴آذر ماه تجدید رابطه با انگلستان رسما اعلام شد و مقرر گشت که دنیس رایت، کاردار سفارت انگلستان چند روز بعد به ایران بیاید.

 

در پی این حوادث دانشجویان مبارز دانشگاه تهران تصمیم گرفتند که علی رغم فضای حکومت نظامی، اعتراض خود را به حضور نماینده آمریکا در ایران و از سرگیری رابطه با انگلستان نشان دهند؛ که این عمل آنها با سرکوب شدید مأموران رژیم واقع شد، صدها نفر زخمی و بازداشت و سه نفر هم  به شهادت رسیدند.،از آن پس روز ۱۶ آذر به نماد استقامت و ایستادگی دانشجویان این مرز و بوم در مقابل امپریالیسم غربی تبدیل شد.

 

 

سالها از آن واقعهٔ تاریخی و غرور آفرین می گذرد و شانزدهم آذرماه اتیکت روز دانشجو را بر سینهٔ خود چسبانده است، روزی  که دانشجویان در سراسر کشور با پرپایی مراسم های مختلف به گرامی داشت این روز می پردازند و طبق رسم هرساله به بیان دیدگاه ها و مواضع خود بعنوان نماینده  دانشجویان سراسر کشور می پردازند،موضوعی که شاید یاداوری ان به این خاطر است که مسوولین کشور در لا به لای گفت و گو ها و بده بستان هایشان دشمن و دشمنی هایش را از یاد نبرند.

 

افتخار هر دانشجوی بیدار و انقلابی این است که دیکتاتوری را در هر لباسی می شناسد و شجاعانه در مقابل آن می ایستد، امروز هم بزرگترین دیکتاتوری جهان آمریکاست که در قالب سه کلید واژه حقوق بشر، لیبرالیسم و دموکراسی سعی بر حاکمیت جهان دارد و هرکس که در مقابل راهشان بایستد را توسط همین عبارات و الفاظ پوشالی مورد هجوم قرار می دهند.

 

ایران اسلامی از سال ها قبل از انقلاب از آن زمانی که علم مبارزه در مقابل زیاده خواهی های دشمنانش را برداشته، 16 اذر های زیادی را به چشم خود دیده است و خون های زیادی را فدای ندای استکبار ستیزی کرده است و به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب با وجود گذشت نزدیک به چهل سال از ان واقعه هنوز 16 اذر هست ، پس از ظهور انقلاب اسلامی نیز جغرافیای سیاسی کشور به کلی عوض می شود و اکنون ایران پایگاهی برای توجه همه کسانی شده است که عقده فروخورده از سلطه امریکا دارند.و نباید با سستی ها و زانو زدن در مقابل دشمن و حرکت های عجولانه این پایگاه دچار تزلزل شود.

 

چه خوب است ماهیت حقیقی روز دانشجو را به خاطر بیاوریم و آنرا سرلوحه کلیهٔ سیاست های خود قرار دهیم، به ویژه که این روز ها دشمنی ها و بدعهدی های استکبار جهانی پیش از پیش رخ نمایانده است و تجربه برجام  نافرجام خود نمونه عینی و ملموس چهره خبیث استکبار است، باشد که نصب العین مسوولین امروز و اینده کشور قرار گیرد و به جای تکرار دوباره از ان درس بگیرند.

 

مریم برزویی

انتهای پیام/