احمد تقی آبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص وظایف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و تأثیرگذاری این حوزه در اشتغالزایی اظهار کرد: طیف الکترو مغناطیس به عنوان یک منبع ملی و ثروت خدادادی است که هر کشوری دارد و مهمترین وظیفه ما تأمین امنیت فضای فرکانسی کشور است که بایستی مد نظر ما باشد.

مدیر کل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق کشور که استان گلستان و سه استان خراسان بزرگ را شامل می‌شود گفت: ویژگی که فضای فرکانسی دارد این است که تمام شدنی نیست و این یک نقطه مثبت آن است ولی به دلیل محدودیتی که دارد قوانین و مقرراتی ملی و بین المللی بر آن مترتب است که همه باید آن را رعایت کنند.

وی افزود: بنابراین ما در داخل کشور برای تمامی سرویس‌ها، مجوزهایی صادر کردیم و به همه بهره‌برداران اعم از نظامی و انتظامی و امنیتی و خدمات اضطراری و ارائه مخابرات و اپراتورها و حتی صدا و سیما که می‌خواهند از این فضا جهت اطلاع رسانی استفاده کنند خدمات لازم ارائه می‌شود.

تقی آبادی بیان داشت: وظیفه ما این است که این فضا را پاک نگهداری کنیم و از هر گونه تداخلی پیشگیری شود و از بهره‌بردار هم انتظار می‌رود که برابر پروانه‌ها و مجوزهایی که صادر شده، رعایت دقیق مقررات را داشته باشند تا در فرکانس‌هایی که واگذار شده است اختلالی پیش نیاید.

وی ابراز کرد: بحث دیگری که بر عهده‌ی ما است کلیه خدمات ارتباطی و حوزه آی سی تی است که عمدتا به بخش خصوصی واگذار شدند و با توجه به پروانه‌ای که برایشان صادر شده است متعهد هستند که در راستای همان پروانه به مردم خدماتی با کیفیت خوب ارائه دهند.

مدیر کل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق کشور ادامه داد: در حوزه آی سی تی  برابر تعرفه‌هایی که در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صادر و تصویب شده برابر آن همان تعرفه‌ها می‌توانند درآمدزایی خودشان را داشته باشند و در این حوزه هم نظارت لازم از طرف ما انجام می‌شود که ارتباطات به نحو شایسته به بهره‌برداران اصلی و کاربران نهایی ما که مردم هستند بتوانند از خدمات ارتباطات به نحو شایسته استفاده کنند.

وی گفت: حوزه دیگر که برای ما خیلی مهم است بحث تولید تجهیزات و ورود تجهیزات به کشور است که تجهیزات فنی و مخابراتی چه آنها که در داخل کشور تولید می‌شود و چه آنها که از خارج وارد کشور می‌شود و یا احیانا در داخل تولید شده و قرار است که صادر شوند، باید استانداردهای لازم را داشته باشند.

تقی آبادی بیان داشت: بخشی هم داریم تحت عنوان اداره کل استاندارد و تأیید نمونه که تجهیزات جهت استفاده در داخل یا خارج از کشور بایستی دقیقا طبق آن استانداردهایی که تعریف شده به بازارعرضه شوند و این حوزه، حوزه بسیار مهمی است که از نظر ما مغفول نمانده است.

وی ابراز کرد: در حوزه‌های بین‌الملل هم اداره بین‌الملل ما فعال است و چون امواج رادیویی حد و مرزی نمی‌شناسد مقید هستیم  که در بیرون از مرزهای کشور هم از حقوق فنی طیف فرکانس و مقررات رادیویی با نمایندگی که درITU  داریم آن دفاع لازم را داشته باشیم تا بتوانیم از رسالت خودمان که احقاق حق مردم است استفاده کنیم.

مدیر کل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق کشور در رابطه با وضعیت ارتباطات رادیویی خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی به دلیل همجواری با بارگاه منور امام رضا (ع) و به دلیل مهمان‌هایی که از داخل و خارج کشور به خراسان رضوی می‌آیند مسلم است که اهمیت ویژه‌ایی دارد و به همین دلیل مسائل امنیت فرکانس و هم مسائل ارائه خدمات مخابراتی و اینترنتی در خراسان رضوی بهبود می یابد.

وی با بیان اینکه اولویت نخست ما بویژه در مباحث رادیویی استان خراسان رضوی است بیان کرد: تمامی شبکه‌های رادیویی ما دقیقا زیر دید و پایش ما هستند و خوشبختانه کمترین تداخلات را در داخل داریم و تداخلاتی هم که احیانا ممکن است در نوار مرزی داشته باشیم به سرعت و فوریت بررسی و برطرف می‌شود و اگر عامل تداخل در داخل کشور باشد بلافاصله برطرف می‌شود و چنانچه در خارج از کشور باشد از طریق اداره بین الملل مکاتبه می‌شود که در اسرع وقت برطرف شود.

مدیر کل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق کشور در پاسخ به اینکه چرا با توجه به پیشرفت رسانه‌ها و تلویزیون و انواع ابزارهای ارتباطی باز هم رادیو آن جایگاه خودش را حفظ کرده و مردم همچنان مشتاق برنامه‌های رادیویی هستند گفت: به این دلیل که استفاده از رادیو در درجه نخست برای همه مخاطبین بسیار سهل‎‌الوصول است و در همه حالات این امکان هست که از رادیو استفاده ببریم و در اطلاعات بسیار خوبی را از رادیو، این رسانه خبری بگیریم.

وی ابراز داشت: به عنوان مثال شما می‌توانید هم رانندگی کنید وهم رادیو معارف یا مباحث خبری و رادیویی دیگر را گوش کنید و بهترین اطلاعات معارفی و ملی و مذهبی و بهترین احادیث و پیامهای قرآنی را دریافت کنید.

تقی آبادی بیان کرد: رادیو خیلی عمومی پیام رسانی می‌کند و همه سطح جامعه می‌توانند بهره لازم را از آن ببرند ضمن اینکه یک رسانه قدیمی هم هست و از این لحاظ تنوع مطالبی که ارائه می‌کند بیشتر است و خودم بیشتر از همه رسانه‌ها از رادیو استفاده می‌کنم.

وی در ادامه‌ی گفت‌‌گو در خصوص تأثیرگذاری حوزه ارتباطات رادیویی در اشتغالزایی گفت: این حوزه قطعا در اشتغالزایی مؤثر است، در حوزه آی سی تی تمامی پروانه‌های شروع به کار و ارائه خدمات حوزه آی سی تی چه خدمات ارتباطی و چه خدمات مخابراتی و خدمات اینترنتی را ما صادر می‌کنیم.

مدیر کل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق کشور ابراز داشت: حوزه پست و دفاتر پیشخوان و دفاتر اف سی پی و انواع دفاتر فعال حوزه فناوری اطلاعات و سرویس‌های مخابراتی همه اینها به خودی خود اشتغالزا هستند و به عبارتی اشتغال‌های مستقیم ایجاد می‌کنند.

وی بیان کرد: این دفاتر که امور بقیه صنوف را در حوزه‌های مسائل بانکی، بهداشتی، گمرکی و سایر حوزه‌ها تسهیل می‌کنند به دلیل است که زیرساخت‌ها را ما فراهم می‌کنیم و می‌توان گفت این بحث دولت الکترونیک که اینقدر تبلیغ می‌شود زیرساختش به حوزه ما برمی‌گردد.

تقی آبادی گفت: امروز شما خیلی راحت از بازار خرید می‌کنید بدون اینکه پول همراه خودتان ببرید بلکه با استفاده از کارت، پول از حساب شما کسر می‌شود و بلافاصله هم به شما و هم به فروشنده اتومات فاکتور می‌دهند و علاوه بر آن در گوشی موبایل شما هم پیامک می‌‌آید؛ یعنی در آن واحد شفاف سازی را دارید می‌بینید و خیلی آسان خرید انجام می‌دهید و هم به فروشنده و شما فاکتور می‌دهد و این مهم کار را تسهیل کرده است.

وی ابراز کرد: در حوزه بهداشت و سلامت، خدمات بیمه و در حوزه مسائل گمرکی هم همینطور و لازم نیست که شما مراجعه حضوری داشته باشید بلکه از طریق فضای مجازی و دولت الکترونیک می‌توانید امور مربوطه را به آسانی انجام دهید.

مدیر کل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال شرق کشور گفت: همه این مواردی که ذکر شد بحث اشتغالزایی را تسریع می‌کند و مهمتر اینکه خیلی از مشاغل ما نیاز به اماکن جداگانه‌ای ندارد بلکه شما می‌توانید در خانه خودتان بحث اشتغالزایی را برای خودتان، اعضای خانواده ودوستان و همکارها انجام دهید واز طریق همین ارتباط مجازی کالایتان را به فروش برسانید و می‌توانید کالایتان را بخرید.

وی یادآور شد: از طریق صدور پروانه‌های کسب و کار این حوزه ضمن اینکه خودمان اشتغال مستقیم ایجاد می‌کنیم به اشتغال غیر مستقیم هم در همه قسمت‌ها کمک جدی کردیم.

گفت‌و‌گو از حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/