به گزارش خبرنگار صبح توس؛ عدم اتصال مدرسه خیر ساز سید یحیی احمدی مقدم  روستای فریمانه از توابع بخش مرکزی شهرستان جغتای به شبکه گاز باعث بروز نارضایتی در بین تعدادی از اولیای دانش آموزان این مدرسه شده است.

این مدرسه به همت خیران ساخته شده و هم اکنون کلاس های درس در آن دایر می باشد، اما عدم ساخت بنای این مدرسه در محدوده خدماتی روستا باعث شده است تا دانش آموزان این مدرسه در روزهای سرد و کوهستانی روستای فریمانه از نعمت گاز برای گرم کردن کلاس های خود بی بهره بمانند.

محمد نوربخش رئیس شورای اسلامی این روستا در گفت و گو با خبرنگار ما با تایید این خبر اظهار داشت: فاصله این مدرسه تا شبکه گاز شهری فقط چند متر است، اما بر اساس قوانین حاکم، فعلا امکان اتصال به این شبکه وجود ندارد.

وی افزود: آموزش و پرورش شهرستان جغتای و همچنین مسولان این روستا پیگیری های لازم را در این رابطه انجام داده اند، اما قوانین موجود در مبحث ساخت و ساز اماکن، اجازه اتصال مدرسه را به شبکه گاز نمی دهد.

نوربخش گفت: با پیگیری های شخص فرماندار، امکان اتصال واحدهای مسکونی که خارج از محدوده روستا ساخته شده اند به شبکه گاز شهری، با انجام تعهداتی از طرف مالکان میسر شده است، اما این امکان در باره واحدهای غیر مسکونی همانند مدارس و ادارات امکانپذیر نمی باشد.

رئیس شورای روستای فریمان خاطرنشان کرد: بر اساس اظهارات محمد علی آبادی فرماندار جغتای، دستورالعمل لازم برای رفع مشکل این مدرسه بزودی به این شهرستان ابلاغ می شود و در این صورت می توان مدرسه سید یحیی احمدی مقدم را به شبکه گاز متصل کرد.

نوربخش تهیه نفت سفید برای گرم کردن مدرسه با استفاده از چراغ های نفتی اهدایی مردم، مشکل دیگری بود که نوربخش با اشاره به آن تشریح کرد: در نبود گاز، تهیه نفت سفید نیز مشکل است و براحتی نمی توانیم برای مدرسه نفت تهیه کنیم.

شایا ذکر است: سیستم گرمایشی طراحی شده برای این مدرسه در قالب شوفاژ و موتور خانه می باشد از این رو برای راه اندازی آن باید به شبکه گاز شهری متصل شد و به همین دلیل امکان بکار گیری بخاری نفتی برای آن وجود ندارد.

انتهای پیام/