مهدی فروزان در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: از ابتدای ماه محرم سامانه زائران «هشت» که مربوط به جمعیت خدمتگذاران است برای ثبت نام کاروان ها فعال شده و تا امروز بیش از 513 کاروان شامل بیش از 75 هزار نفر برای تشرف به بارگاه مطهر رضوی ثبت نام کرده اند.

 

پیش بینی رشد 10 درصدی نسبت به سال گذشته در آمار زائران آخر صفر را داریم

 

وی افزود: پیش بینی می کنیم نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد در آمار زائران آخر صفر داشته باشیم و باتوجه به اینکه سال گذشته 291 هزار نفر زائر داشته ایم امسال تعداد زائران تا 330 هزار نفر هم می رسد.

 

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه حدود 110 هزار نفر همان روز شهادت علی بن موسی الرضا(ع) از روستاهای اطراف مشهد از جاده های کلات، سرخس و گلبهار به صورت خودجوش در مسیر زیارت حضور پیدا می کنند، گفت: کاروان های زیارتی از 21 استان کشور در این ایام به مشهد مقدس مشرف می شوند و بر اساس آمار بیشترین کاروان ها مربوط به خراسان و گلستان است که از تمام شهرها کاروان های پیاده در این مسیر حضور می یابند.

 

وی با اعلام حضور زائران پیاده از استان های همجوار به صورت زائران پیاده ای که در سامانه ثبت نام کرده اند، افزود: یک کاروان دانشجویی دختران دانشگاه آزاد اسلامی با تعدد 1500 و 500 دانشجوی مراکز آموزش عالی سراسر کشور نیز در ملک آباد مستقر می شوند و پیاده روی را آغاز می کنند.

پذیرای کاروان های اهل سنت و زائران خارجی هستیم

 

فروزان تصریح کرد: کاروان های اهل سنت هم در نزدیکی مشهد مستقر و از آنجا پیاده روی خواهند داشت و پس از آن با تجمع در رواق های حرم مطهر رضوی در این مراسم شرکت می کنند و گفتنی است که امسال چهار هزار نفر از خانواده های شهدا از ملک آباد پیاده روی و تشرف به حرم مطهر رضوی خواهند داشت.

 

وی با اشاره به مسیرهای ورود زائران استان های شمالی از سمت قوچان و چناران، افزود: زائران پیاده شهرستان های تربت حیدریه- نیشابور از جاده قدیم ملک آباد و شهرستان های تربت جام، فریمان و تایباد نیز از جاده قدیم طُرق و بهشت رضا وارد مشهد مقدس می شوند.

 

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه برای 60 ایستگاه پذیرایی در سطح شهر مشهد مقدس مجوز صادر شده است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته 276 ایستگاه پذیرایی و اسکان در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس مستقر شدند که همین میزان امسال نیز قطعا وجود دارد که در همین روزها 100 ایستگاه فعالیت خودشان را آغاز کرده اند.

 

200 پرواز و خطوط ریلی برای بازگشت زائران حرم مطهر رضوی فعال است

وی افزود: باتوجه به اینکه از 27 نقطه کشور خطوط ریلی به مشهد مقدس منتهی می شود، برای زائران حرم مطهر رضوی در موضوع رفت و برگشت، تمامی 27 نقطه فعال هستند و در مسیرهای محلی قطار نیشابور، جوین، جغتای، سبزوار و سرخس برگشت زائران را پوشش می دهند.

 

فروزان گفت: حدود 4200 دستگاه اتوبوس آماده بازگشت زائران هستند و در حوزه هواپیمایی نیز تلاش شده حدود 200 پرواز در ایام پایانی ماه صفر برای رساندن زائران رضوی به مقاصد مهیا کنیم.

 

وی با بیان اینکه در تمامی مسیرها مدیران کاروان ها توجیه شده اند که دستورالعمل های خودامنیتی را رعایت کنند، افزود: نظارت پلیس و جمعیت خدمت گذار بر تمام اعمال کاروان زائران رضوی وجود دارد و در حوزه کاروان های خارجی نیز به همین شکل نظارت از جانب اداره کل اتباع، سپاه انصار و نمایندگی امور خارجه صورت می گیرد.

 

مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه آستان قدس رضوی تمام امورات فرهنگی کاروان های زیارتی را بر عهده دارد، اظهار کرد: سال گذشته قرار بود کرایه رفت و برگشت اتوبوس و راه آهن دو برابر شود که خوشبختانه با تمهیدات ویژه استان افزایش قیمت در حوزه اتوبوس نداشتیم و امسال نیز همین سعی را داریم.

 

وی با تأکید بر اینکه حتما کاروان ها دستورالعمل های خود امنیتی را رعایت کنند و در مسیر تردد وسائط نقلیه قرار نداشته باشند، گفت: از ساعت 16:30 به بعد ترددات به علت تاریک شدن هوا ممنوع است و امیدواریم این موارد برای جلوگیری از هز گونه حوادث و اتفاق رعایت شود.

 

انتهای پیام/