به گزارش صبح توس؛ اربعین حسینی از چنان جایگاه والایی برخوردار است که هر ساله خیل عظیم عاشقان امام حسین (ع) از سراسر جهان با پای پیاده به مقصد کربلا عشق و ارادت خودشان را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان می‌دهند خبرنگار ما در همین خصوص و مفهوم و چرایی اربعین گفت‌و‌گویی تفصیلی با حجت‌الاسلام علی محمدی، استاد حوزه و دانشگاه و امام جمعه موقت کاشمر ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید.

 

صبح توس: لطفا در مورد مفهوم واژه اربعین توضیح دهید؟

حجت‌الاسلام محمدی: واژه اربعین یک واژه‌ی مقدس در فرهنگ دینی ما است و کاربردهای زیادی در بحث سیر و سلوک و عرفان دارد و نمونه‌های آن را هم در قرآن مجید و هم در روایات اهل بیت عصمت و طهارت (ع) داریم و حتی در بحث تاریخی هم نگاه کنیم می‌بینیم، واژه‌ی بسیار مقدسی است که از گذشته‌های دور اولیای الهی نسبت به این واژه تمرکز و توجه داشتند.

 

به عنوان مثال در خلقت حضرت آدم‌البشر خداوند می‌فرماید گل آدم در چهل شبانه ‌روز سرشته و آماده شد تا روح در انسان دمیده شود و حضرت آدم بعد از خلقت و فراق از بهشت و قتل هابیل توسط قابیل، چهل شبانه روز در فراق فرزندش گریه کرد تا قتلگاه او را پیدا کرد.

 

در زندگی نخستین پیامبر از پیامبران الهی (ع) دیده می‌شود که برای منعقد شدن نطفه‌ی حضرت زهرای مرضیه (ص) می‌بایست یک اربعین در عرفان و سیر و سلوک و عبادت و راز و نیاز و جدا از حضرت خدیجه (س) در غار حراء به سر ببرند و آماده شوند برای اینکه نطفه بهترین زنان عالم که حضرت زهرا (ص) است بسته و منعقد شود.

 

بنابراین این موارد نشان می‌دهد که واژه اربعین یک واژه بسیار مقدسی است حتی در دستورات دینی هم داریم که سیره‌ی علما این بوده که کتابهایی با عنوان اربعین نوشتند و دارند از جمله حضرت امام (ره) که کتاب چهل حدیثش مشهور است که شرح و تفسیر هم دارد و دلالت به این می‌کند که علمای ما هم نسبت به این قضیه خیلی اهمیت می‌دادند و دارند.

 

علاوه بر این حتی در بحث اموات هم داریم که مؤمنی که از دار دنیا می‌رود اگر چهل مؤمن گواهی دهند که این فرد مؤمن است و جز خیر و خوبی ندیدند خداوند هم بر گفته این چهل تا مؤمن صحه می‌گذارد و میت را مورد رحمت و مغفرت خودش قرار می‌دهد.

 

صبح توس: چرا اربعین حسینی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است؟

حجت‌الاسلام محمدی: اینکه چرا اربعین این نماد و زیبایی را پیدا کرده و از اهمیت زیادی برخوردار شده مبحث مهمی است که باید با راهپیمایی عظیمی که در چنین روزی برگزار می‌شود کار فرهنگی انجام شود.

 

امام حسین (ع) بهترین نماد تسلیم در نمایش بندگی خدا است

 

اهمیت اربعین در این است که امام حسین (ع) بهترین نماد تسلیم در نمایش عبودیت و بندگی خدا است؛ یعنی در مقابل حضرت ابراهیم (ع) که در مکه فرزند خودش را به قربانگاه برد و آیه «فلما اسلما و تله للجبین» در رابطه با او آمده است امام حسین (ع) نماد عبودیت و بندگی را در صحنه کربلا به زیباترین و بهترین شکل ممکن به نمایش گذاشت.

 

خداوند هم در مقابل این تسلیم امام حسین (ع) و خانواده‌اش عاشورا را جلوه داده و هم اربعین را تا گوشه‌ای از فداکاری سالار شهیدان (ع) قدردانی و ارزشش برای مردم بیان شود.

 

علاوه بر این اهمیت دیگری که اکنون اربعین پیدا کرده است سیره‌ای است که خاندان طهارت و عصمت (ع) در این مسأله به یادگار گذاشتند و شخص حضرت زینب (س) به نقل از تعداد زیادی از علما در اربعین به کربلای معلا رسیدند و از طرف دیگر صحابه بزرگ پیامبر اسلام (ص) جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی هم در چنین روزی بعد از چهل شبانه روز از شهادت اباعبدالله الحسین (ع) قبر مطهرشان را زیارت کردند و این مهم را به صورت یک سیره و یک سنت بزرگ درآوردند و تبدیل به یک نماد بزرگ برای جهان اسلام شده است.

 

اربعین مغناطیسی است که همه مسلمانان جهان را از کشورهای مختلف جذب می‌کند

اکنون چند سالی است که اربعین یک جلوه بزرگ از عشق و علاقه شیعیان به اباعبدالله‌الحسین (ع) در آمده و تجلی ایمان و اعتقاد راسخ مردم به اهل بیت (ع) شده و این است که روز به روز بر اهمیت این موضوع اضاقه می‌شود و به فرموده‌ی مقام معظم رهبری اربعین مغناطیسی است که همه را دارد جذب می‌کند یعنی مختص شیعیان امام نیست بلکه از کشورها و فرقه‌های گوناگون مثل هند و پاکستان و اروپا و آسیا و افغانستان و از کشورهای حاشیه خلیج فارس زائر داریم و به صورت یک نماد بزرگ درآمده است.

 

یکی از زیبایی‌هایی که در اربعین می‌بینیم یکرنگی و حضور همگانی است یعنی همه افراد از فرقه‌های گوناگون اعم از کوچک و بزرگ و فقیر و غنی حضور همگانی دارند و مختص یک فرقه خاص و طایفه و گروه خاص و رنگ و نژاد خاص نیست و این بسیار زیبا است.

 

شکوه حضور جهانیان در اربعین حسینی پررنگتر از مراسم حج است

حضور مردم در مراسم حج که هر سال سه الی چهار میلیون حضور پیدا می‌کنند اما در مراسم پیاده‌روی اربعین حضور گسترده‌ی مردم همراه با یکرنگی و صمیمیت پنج الی شش برابر می‌شود و مهمتر از همه اینها آنچه که به زیبایی این جریان کمک می‌کند خدماتی است که در مسیر کربلا به زائران امام حسین (ع) ارائه می‌شود و  بر معنویت این حرکت الهی می‌افزاید.

 

در مسیر حرکت افراد فقیر و مستضعف هم هستند که در حد توان از وسایل منزل و از وسایل خوراکی تلاش دارند به زائران امام حسین (ع) خدمت‌رسانی کنند و قسم اعظم اینها موکب‌هایی است که از ایران حرکت و رایگان به زائران امام حسین (ع) کمک می‌کنند و اکثر آنها از مردم فهیم عراق هستند که در آن منطقه زندگی می‌کنند و این اتحاد، برادری و یگانگی در پرتو عشق به امام حسین (ع) است که به وجود آمده است.

 

 ضروری است زیبایی‌های پیاده‌روی عظیم اربعین به صورت فیلم‌های مستند به تصویر کشیده شود

شایسته و ضروری است که زیبایی‌های حرکت بزرگ عاشقان امام حسین (ع) به صورت فیلم‌های مستند و زیبا به تصویر کشیده شود به عنوان مثال جوانی که مادر سالخورده‌اش را بر پشتش حمل می‌کند و به زیارت امام حسین (ع) می‌برد از زیبایی‌های اربعین است که نمی‌توان وصف کرد آنهم پیمودن یک مسیر طولانی و یا آن خدمت رسانی که کف پای زائر را می‌بوسند و این هم از ذهن‌ها پاک نمی‌شود.

 

هنرمندانی که توان دارند هنر مردم، ایثار و فداکاری مردم، برادری و خدمت رسانی به مردم را به نمایش بکشند این کار فرهنگی را انجام دهند مخصوصا در مقابل داعشی‌ها که تلاش دارند جهره اسلام را خشن جلوه ‌دهند و به عمد در مقابل دوربین‌های تبلیغاتی‌شان سر انسان را می‌برند تا رعب و وحشت در بین مسلمانان بیندازند.

 

به فرموده‌ی پیامبر اسلام (ص) شهادت امام حسین (ع) حرارتی در دل مردم ایجاد می‌کند که هیچ زمانی سرد نمی‌شود بلکه سال به سال بر رونقش افزوده می‌شود و به فرموده‌ی حضرت آقا اربعین یک پدیده‌ی الهی و یک عشق و علاقه خاصی است که در مردم به وجود آمده که با وجود این همه مشکلات و گرفتاری‌هایی که دارند خودشان را  به پیاده‌روی اربعین می‌رسانند.

 

در حرکت بزرگ اربعین سبک زندگی اسلامی دیده می‌شود

در حرکت بزرگ اربعین ما به دنبال سبک زندگی هستیم که موضوع بسیار مهمی است و در این مدت زائر به سادگی زندگی می‌کند و با مشقت راهی را می‌پیماید که در کنارش محبت، وحدت، یکدلی، وفاق و یکرنگی است و از تکبر و غرور خبری نیست.

 

به عنوان مثال وزیر کشور که فرزندش را به دوش گرفته و با لباس زائر امام حسین (ع) حرکت می‌کند و  هم حضور عالمان و بزرگان دین در این پیاده‌روی و اتحاد و یکرنگی مسلمانان نشان از این است که اربعین، سبک زندگی دینی را به ما نشان می‌دهد و می‌شود با قدرت‌های بزرگ مبارزه و این سبک زندگی را به دنیا ارائه کرد.

 

اربعین نماد شیعه است و حتما تداوم پیدا خواهد کرد تا کمک کند به قیام منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) که به امید خدا منتظر روزی هستیم که از میان همین عاشقانی که هر سال به زیارت امام حسین (ع) می‌روند یاران امام زمان (عج) هم برگزیده شوند و اربعین حسینی جلوه جهانی بیشتری پیدا کند.

 

صبح توس: ما 12 امام و 14معصوم پاک و 124 هزار پیغمبر مرسل (ع) داریم چرا فقط برای امام حسین (ع) مراسم اربعین برگزار می‌کنیم؟

حجت‌الاسلام محمدی: مطلب نخست این است، مشکلاتی که برای امام حسین (ع) به وجود آمد و این فداکاری که سید الشهدا (ع) کرد برای هیچ یک از ائمه اطهار و اولیای الهی (ع) به این شیوه به وجود نیامد و با هیچ یک از ایشان چنین برخوردی نشده.

 

همه ما کشتی نجات هستیم اما کشتی امام حسین (ع) سرعت بیشتری دارد

امام حسین در بین ائمه اطهار (ع) مثل خورشید است و همان سخن امام صادق (ع) که فرمودند: همه ما کشتی نجات هستیم اما کشتی امام حسین (ع) سرعت بیشتری دارد و این واقعیتی است که فداکاری، ایثار و از خودگذشتگی‌ سرور و سالار شهیدان از همه بیشتر بود.

 

مطلب دوم این است که برای هیج یک از ائمه معصومین (ع) این حادثه پیش نیامد که اهل بیتش به اسارت روند و چهل شبانه روز در اسارت باشند و با آن همه سختی‌ها و گرفتاری‌ها در اربعین وارد قتلگاه شوند و آن حوادث و مصیبت‌ها دوباره یادآوری شود و تنها امامی که دو مرتبه آن حوادث برای خانواده‌اش مجسم شد امام حسین (ع) است.

 

برای هیج یک از ائمه معصومین (ع) این حادثه پیش نیامد که اهل بیتشان به اسارت روند

نه برای امام علی (ع) و نه برای امام صادق (ع) و سایر امامان و پیامبران ما این حادثه پیش نیامد که خانواده‌شان به اسارت روند و تنها امام حسین (ع) بود که چهل شبانه روز خانواده‌اش در اسارت بودند و با همه مشکلات و سختی‌ها به مکانی می‌رسند که یک راه به مدینه منتهی می‌شود و یک راه به کربلا  و خودشان مسیر کربلا را انتخاب می‌کنند و می‌گویند باید به کربلا برسیم.

 

یاران ائمه اطهار (ع) هم به اربعین خیلی اهمیت می‌دادند مثلا حدیث جابر را داریم که جابر بن عبدالله انصاری در اربعین به کربلا می‌رود و یک سنت می‌شود و از همه مهمتر در روایات ائمه اطهار (ع) است از جمله روایت مشهور اربعین که از امام حسن عسکری (ع) مطرح است که نشانه‌های مؤمن را پنج چیز ذکر می‌کنند در میان این پنج چیز که نماز 51 رکعت و جهد به بسم‌الله و انگشتر عقیق به دست راست کردن است در کنار اینها زیارت اربعین هم مطرح است یعنی ائمه اطهار(ع) هم عنایت داشتند به اربعین امام حسین (ع) و درباره هیچ یک از ائمه دیگر اینگونه نیست و ذکر نشده که برای سایر ائمه هم اربعین نگه دارید.

 

صبح توس: حرف آخر

حجت‌الاسلام محمدی: امیدوار هستیم کسانی که مسئول فرهنگی هستند و کارهای فرهنگی انجام می‌دهند مخصوصا صدا و سیما جمهوری اسلامی و روزنامه‌ها و مجلات و هنرمندان در موضوع اربعین اقدامات مؤثرتر و ماندگارتری انجام دهند؛ البته هر چقدر که صدا و سیما تلاش می‌کند که جلوه‌هایی از  اربعین حسینی را به نمایش بگذارد باز هم در توانش نیست که عظمت حضور مردم و زیبایی‌ها را به تصویر کشد.

 

باید واقعا هنرمندان بزرگ ما هر ساله برای شکار جلوه‌های زیبایی که در این صحنه‌ها هست نیرو بفرستند و فیلم‌های مستند درست کنند؛ این فیلم‌ها جذابیت بیشتری دارد یا فیلم‌هایی که از غرب و شرق می‌آید؟!

 

چنانچه هنرمندان ما این کارهای فرهنگی را در اربعین انجام دهند بسیار به شیعه و اتحاد مسلمانان کمک کردند و مخصوصا که برای آینده‌‌گان به یادگار خواهد ماند و عشق و محبت به خاندان عصمت و طهارت (ع) را قطعا در دل مردم بیشتر می‌کند.

 

گفت‌و‌گو از حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/