به گزارش صبح توس؛ درست در ایامی که نزدیک می شویم به روز اربعین فیلمی روی پرده های سینما کشور و از جمله سینماهای مشهد می رود با عنوان خالتور(خالتور به معنی مجلس‌گرم‌کن، اهل رقص و آواز روحوضی است) فیلمی که هیچ داستانی ندارد و تنها رقص و آواز است.

 

چه اجباری وجود دارد فیلمی با فضای رقص و آواز که اتفاقا در اخبار هم آمده پس از ایام اربعین به روی پرده نقره‌ای سینما می رود، اکنون و در نزدیکی ایام عزا در 45 سینمای کشور اکران شود؟!.

 

در حالی خبرها حاکی از اکران این فیلم بعد از ایام اربعین و ماه صفر بود که در کمال ناباوری این فیلم قبل از این ایام به روی پرده سینماهای کشور رفت، فیلمی که به گفته منتقدانش یک فیلم بسیار مبتذل و بی مایه تر از فیلم های قبلی دفتر «پویا فیلم» است.

 

فیلم «خالتور» داستان سه نوازنده فقیر با بازی علی صادقی، مهران غفوریان و پوریا پورسرخ است که در رستوران یک مرد هندی مشغول نوازندگی اند؛ این سه جوان نوازنده که سعی زیادی دارند اسیر موسیقی بازاری نشوند و به اجرای قطعات موجه بپردازند؛ اما عدم اقبال مخاطبان باعث می شود مدیر رستوران از آنها بخواهد تا شیوه خود را تغییر دهند که همین موضوع بهانه است تا موسیقی آن طرف آبی ها به روی پرده سینما بیاید و مدیر هندی رستوران این آهنگ ها را اجرا کند.

 

از این بخش داستان فیلم که بگذریم آشنایی این سه نوازنده با کار آفرینی بسیار ثروتمند است که عده ای به منظور تصاحب ثروتش درصدد کشتن او و همسرش برمی‌آیند.

 

کارگردان این اثر تمام تلاش خود را کرده تا این فیلم شبیه یکی از فیلمهای قبل از انقلاب شود و تمام صحنه ها و حتی بخش آواز و حرکت موزن آن فیلم البته اگر جثه مهران غفوریان کنار بگذاریم تمام صحنه ها عینا تکرار شده است.

 

آرش معیریان با ساخت فیلم‌های سینمایی همچون «کما»، «چپ دست»، «شارلاتان»، «شیر و عسل» و «داماد خجالتی» نشان داده همواره نگاه و توجه ویژه‌ای به گیشه و جذب مخاطب دارد؛ اما به نظر می رسد این کارگردان و نویسنده به ناکجا آباد حرکت می کند.

 

اینکه سینمای ایران به سمت قهقرا می رود و برای کسب درآمد به سمت فیلم های مبتذل روی آورده، نکته ای است که چند سالی سینما ما با آن درگیر است؛ اما اینکه چنین فیلمی با چنین صحنه هایی در ایام عزاداری و ماه صفر به روی پرده برود جای بسی سوال دارد که مسئولان چرا اجازه و مجوز اکران چنین فیلمی را در این ایام داده اند؟!.

 

نمایش فیلم خالتور از 10 آبان یعنی دوهفته مانده به اربعین در حالی به روی پرده نقره ای رفته است که مردم خود را برای ایام عزاداری آماده می کنند و مسئولان سینمای کشور با دادن مجوز اکران این فیلم، رویه ای خلاف جامعه پیش گرفته اند و به فیلمی مجوز داده اند که نه تنها متناسب با این ایام نیست، بلکه به نوعی بی احترامی به این ایام است.

 

نفیسه سلیمانیان

 انتهاییام/