سید حسین نیری در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛در خصوص اعتبار کارت‌های ملی اظهار داشت: مدت اعتبار کارت‌های ملی کاغذی که از سال 1380 توزیع آن شروع شد، هفت ساله بود  که بسیار از آن‌ها از سال‌های 87 به بعد فاقد اعتبار شد.

 

اعتبار کارت‌های ملی کاغذی تا پایان سال 96 است

 

وی بابیان اینکه با توجه به اینکه زیرساخت‌های مربوط به کارت هوشمند آماده نبود به همین دلیل دو بار در هیئت دولت اعتبار کارت‌های کاغذی تمدید شد، خاطرنشان کرد: اعتبار کارت‌هایی که تا سال 89 صادر شد تا پایان سال 96 اعتبار دارد و از ابتدای سال 97 با توجه به اعلام سازمان ثبت‌احوال فاقد اعتبار خواهند شد.

 

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان رضوی با تأکید بر اینکه افرادی که از سال 80 تا 89 کارت ملی کاغذی دریافت کرده‌اند باید برای تعویض کارت کاغذی به کارت ملی هوشمند اقدام کنند، تصریح کرد: افرادی که به سن 15 سال می‌رسند برای اولین بار کارت ملی دریافت می‌کنند، همچنین شناسنامه دو برگی این افراد به شناسنامه چهار برگی عکس‌دار تغییر می کند.

 

ایجاد ظرفیت روزانه ثبت 8 هزار درخواست کارت ملی هوشمند در خراسان رضوی

 

وی از ایجاد ظرفیت روزانه ثبت 8 هزار درخواست کارت ملی هوشمند در استان خراسان رضوی خبر داد و اذعان کرد: مردم در فرصتی که وجود دارد نسبت به تعویض یا صدور کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند و صدور کارت ملی هوشمند بین 10 تا 15 روز به طول می‌انجامد.

 

نیری در ادامه عنوان کرد: بهتر است مردم در این ایام که فرصت بیشتری وجود دارد برای تعویض کارت ملی هوشمند مراجعه کنند تا از این فرصت استفاده لازم را ببرند تا بعدها به مشکلات شلوغی و کمبودهای پیش رو برخورد نکنند.

 

صدور بیش از یک‌میلیون کارت ملی هوشمند در خراسان رضوی

 

وی بابیان اینکه تا پایان سال جاری باید بیش از 60 درصد جمعیت واجد شرایط خراسان رضوی کارت ملی هوشمند دریافت کنند، تأکید کرد: آمار افراد بالای 15 سال واجد شرایط دریافت کارت ملی در استان بیش از چهار میلیون و 705 هزار نفر است که این مقدار برای یک‌میلیون و 800 نفر کارت ملی صادرشده است و با توجه به پیام‌رسانی‌هایی که صورت می‌گیرد بیش از 90 درصد کارت‌های صادرشده به مردم تحویل داده‌شده است.

 

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه کارت ملی هوشمند به‌عنوان زیرساخت ورود به دولت الکترونیک است، ابراز کرد: کارت هوشمند ازنظر دیداری مشابه کارت ملی قبلی است ولی استفاده الکترونیکی، زیرساخت‌های ایجادشده است که سایر سازمان‌ها می‌توانند تمام خدمات خود را از طریق این کارت به مردم ارائه دهند.

 

کاهش 2.5 درصدی آمار ولادت خراسان رضوی در شش‌ماهه نخست سال 96 نسبت به مدت مشابه

 

وی بابیان اینکه 9 اداره در شهرستان‌های مختلف استیجاری و الباقی نیز در ساختمان‌های تازه تأسیس نیز مستقر هستند، تشریح کرد: 31 اداره ثبت‌احوال فعال در سطح شهرستان‌های خراسان رضوی وجود دارد و هنوز سه شهرستان خوشاب، داورزن و بینالود هنوز اداره ثبت‌احوال ندارند.

 

نیری در پایان با اشاره به آمار زادوولد استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در شش ماهه گذشته 2.5 درصد نسبت به شش‌ماهه سال 95 میزان زادوولد استان کاهش داشته است.

انتهای پیام/