به گزارش صبح توس؛ مجید طاهرپور در همایش پدافند زیستی که ظهر امروز در شهرستان خلیل آباد برگزار شد بابیان اینکه نظام جمهوری اسلامی همه‌ساله در برابر تهدیدات مختلفی قرار دارد، اظهار داشت: بخش کشاورزی یکی از تهدیداتی است که دشمن همواره برای آن برنامه‌ریزی دارد تا امنیت غذایی جامعه را تحت شعاع قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه قسمتی از تهدیداتی که متوجه بخش کشاورزی قرار دارد در بخش سموم و کود نهفته است، خاطرنشان کرد: اقدامات دشمن باید از طریق همکاران و کشاورزان پدافند داشته باشد و در جهت رفع این تهدیدات تلاش کنند.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد همچنین در ادامه تصریح کرد: این سری همایش‌ها به لحاظ آگاهی بخشیدن به کشاورزان در خصوص تهدیدات روز صورت می‌گیرد تا به تولید محصول سالم علاوه بر سلامتی کشاورزان و جامعه نیز در بخش صادرات موفق باشیم.

وی تحویل محصول سالم و تأمین امنیت غذایی را از رسالت‌های جهاد کشاورزی دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه یکی از تهدیدات اصلی در بخش کشاورزی است همایش پدافند زیستی در راستای اقتصاد مقاومتی برگزار شد و تا پایان سال جاری چنین همایش‌هایی در سطح شهرستان و روستاها انجام خواهد شد.

طاهرپور بابیان اینکه تمام تلاش همکاران این است که مبارزه جدی با مراکز قاچاق و فروش سم غیرمجاز داشته باشند، تأکید کرد: شهروندان و کشاورزان می‌توانند این مراکز را به جهاد کشاورزی معرفی کنند و قطعاً با این مراکز برخورد خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان باید از مراجعه به مراکز غیرمجاز سم و کود خودداری کنند و حتی‌الامکان به سمت استفاده نکردن از سموم شیمیایی گام بردارند، خاطرنشان کرد: کشاورزان باید جهاد کشاورزی و را خانه خود بدانند و تا بتوانیم در یک تعامل دوسویه و نقل‌وانتقال آخرین یافته‌های کشاورزی سهم خود را به منطقه ادا کنیم.

 

حوزه کشاورزی نیازمند اطلاعاتی به‌روز برای مقابله با تهدیدات دشمن است

مجتبی شاکری همچنین در این مراسم ضمن تأکید بر اهمیت پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی اظهار داشت: هرگونه اقدامی که در راستای کاهش آسیب‌پذیری در برابر تهدیدات دشمن باشد پدافند غیرعامل محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه قطعاً دشمنان نظام جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیده‌اند که توان رویارویی مستقیم با نظام جمهوری اسلامی را ندارند، خاطرنشان کرد: دشمن به روش‌های مختلف در فضای مجازی، فرهنگی و بیوتروریسم اقدامات زیادی را برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران انجام داده‌اند.

فرماندار خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه دشمن بر ضربه زدن به کشور و از صحنه خارج کردن نظام از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد بود، تصریح کرد: هر چه اطلاعات به‌روز و آگاهی بیشتری داشته باشد در مقابله با تهدیدات دشمن مهیاتر خواهیم بود.

وی همچنین اذعان کرد: با توجه به اینکه خلیل‌آباد قطب کشاورزی استان محسوب می‌شود مطمئناً نیز تهدیداتی در این بخش وجود دارد به همین منظور در حوزه کشاورزی نیازمند تکمیل بسیاری از اطلاعات برای مقابله با تهدیدات هستیم.

 

کاربرد نادرست سموم کشاورزی باعث مسمومیت انسان و آلودگی محیط زیست می‌شود

محمد سیرجانی در این مراسم بابیان اینکه کشاورزی مهم‌ترین منبع تأمین سلامت انسان‌ها است، اظهار داشت: مصرف صحیح و ناصحیح کود و سم‌های شیمیایی نیز می‌تواند در امنیت غذایی افراد تأثیرگذار باشد.

وی با تأکید بر اینکه استفاده ناصحیح از سموم شیمیایی نه‌تنها آفات را کنترل نمی‌کند بلکه اثرات منفی را برای انسان و محیط زیست در بر دارد، خاطرنشان کرد: مسمومیت انسان‌ها و آلودگی محیط زیست از مهم‌ترین خطرات کاربرد نادرست سموم شیمیایی است.

کارشناس ایستگاه تحقیقات کشاورزی شرق کشور در ادامه تصریح کرد: تمام افراد به مسمومیت مزمن دچار هستند و در این مسمومیت سم به مقدار کم و به‌تدریج وارد بدن و به‌تدریج این سم در بافت‌های بدن ذخیره می‌شود.

وی بابیان اینکه کشاورزان باید در مصرف سموم دقت لازم را داشته باشند و فاصله بین سم‌پاشی و برداشت محصول را رعایت کنند، اذعان کرد: سم بر روی بافت‌های بدن مثل کبد، کلیه، قلب، مغز، سیستم عصبی، غدد تأثیر می‌گذارد و درنهایت باعث بروز ناهنجاری‌های مختلف در بدن می‌شود.

سیرجانی با تأکید بر اینکه کاربرد صحیح کودهای شیمیایی برای رشد بهتر گیاهان مؤثر است، عنوان کرد: مصرف بیش‌ازحد کودهای اَزُتِه باعث آلودگی گیاهان و منابع طبیعی می‌شود.

انتهای پیام/