هادی ایزدی درگفتگو با  صبح توس گفت: به استناد بند10 سیاست های اقتصاد مقاومتی که حمایت همه جانبه‌ هدفمند از صادرات کالاها و خدمات است،می بایست با افزایش صادرات زمینه تولیدات برونزا را فراهم کنیم تا شاهد یک پویایی اقتصادی در سطح کشور باشیم.

 

وی افزود: مشکل عمده بحث صادرات در گناباد، نبود دفتر گمرک در سطح شهرستان بود و صادرکنندگان برای انجام امور خود مجبور بودند از شهرهایی نظیر بیرجند اقدام کنند که با پیگیری های انجام شده از اوایل دی ماه سال گذشته این دفتر گمرک در گناباد ایجاد و در وقت و هزینه های صادرکنندگان شهرستان صرفه جویی بسزایی بعمل آمد.

 

رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت گناباد بیان داشت: در 6ماهه نخست امسال در حدود 2810تن صادرات از شهرستان به ارزش 1450 هزار دلار داشتیم که پیش بینی میشود این رقم تا پایان سال حداقل به هشت میلیون دلار برسد، همچنین متوسط قیمت هر کالای صادراتی در گناباد 578 دلار بوده درحالیکه متوسط قیمت استان بالغ بر 821 دلار می باشد که این مساله برای شهرستان یک مزیت است؛ چراکه هرچه وزن کالای صادر شده کمتر و ارزش آن بیشتر باشد، آن صادرات ارزشمندتر است.

 

وی در خصوص اقلام صادرات شهرستان ادامه داد: امسال نیز تاکنون همانند سال گذشته عمده صادرات شهرستان در زمینه زعفران بوده که بعد از آن پسته و ظروف چینی در رتبه های بعدی قرار دارند که مزیت امسال نسبت به سال گذشته افزوده شدن آرد و نوشیدنی های آلوئه ورا به جمع اقلام صادرات شهرستان میباشد وعمدتا صادرات شهرستان به کشورهای مجاور از قبیل افغانستان،عراق،سوریه و روسیه انجام میشود.

 

 ایزدی بهترین راهکار افزایش اشتغال و تولید را صادرات دانست وافزود: از ابتدای امسال شش مورد جواز تأسیس و طرح توسعه با سرمایه گذاری بالغ بر 2094 میلیارد ریال و زمینه اشتغال 286نفر داشتیم که انتظار می رود نسبت به سال گذشته شاهد رشد 58درصدی در زمینه اشتغال و رشد 795درصدی در زمینه سرمایه گذاری باشیم.

 

رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت گناباد ادامه داد: در شهرستان گناباد از مجموع  169 واحد تولیدی و 32 معدن موجود، متأسفانه حدود هفت درصد آنها به دلایل مختلفی طی سالهای گذشته دچار رکود شده اند که البته برخی از آنها برای حفظ پویایی اقتصادی شهرستان به فعالین اقتصادی اجاره داده شده اند.

 

وی ضمن اشاره به بسته حمایتی دولت در زمینه صادرات اظهارداشت: حدود نیمی از هزینه های نمایشگاهی تولید کنندگان در خارج کشور را دولت متقبل می شود و به تولیدکنندگانی که بالای یک میلیون دلار در سال صادرات داشته باشند،جوایز  صادراتی اهدا می شود، درخصوص تسهیلات اعطایی به تولیدکنندگان نیز دولت پیگیر آن است تا با کاهش نرخ سود تسهیلات، زمینه ساز بهره مندی بیشتر تولیدکنندگان از این تسهیلات شود.

 

انتهای پیام/