به گزارش صبح توس؛ شفیق شرق امروز در همایش ملی «ابوالفضل بیهقی» با بیان اینکه ایران و افغانستان دارای مشترکات مهمی از جمله فرهنگ، دین، زبان و مذاهب هستند، اظهارداشت: برجسته سازی این مشترکات وظیفه مهمی بر گردن ما است و این برجسته سازی می تواند عاملی برای تعمیق هرچه بیشتر روابط فرهنگی بین دو کشور شود.

 

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های موجود و شخصیتهای مشترک بین دو کشور نظیر ابوالفضل بیهقی که زاده شهر سبزوار در ایران بوده و مقبره وی در افغانستان است می تواند نقطه عطفی در این مناسبات باشد تاکید کرد: افغانستان و ایران تنها دارای مرز سیاسی جدا هستند و این مرز سیاسی تاکنون باعث نشده است که مشترکات فرهنگی ازبین برود.

 

شرق با اشاره به اینکه حفظ و حراست از فرهنگ دیرینه و کهن کشور ها وظیفه ای است که اگر به خوبی انجام نشود نابودی فرهنگ ها را در پی دارد تصریح کرد: عدم حفاظت و حراست از فرهنگ ها این فرصت را برای کشورها و فرهنگ های دیگر ایجاد می کند تا بر کشور و مسائل فرهنگی غلبه کنند.

 

رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران با بیان اینکه همانطور که روز شعر و ادب فارسی گرامی داشته می شود و در آن از شعرای به نام تجلیل می شود عنوان کرد: نباید غافل از نثر فارسی و ادیبان نظیر ابوالفضل بیهقی به عنوان قافله سالار این مهم باشیم

 

انتهای پیام/