موسی غلام‌زاده در گفتگو با خبرنگار گفت: با توجه به گزارش‌های دریافتی از دوستداران محیط زیست مبنی برحضور یک اکیپ صیادان پرندگان شکاری از شهرستان بوشهر در زیستگاه‌های چاله زرد، با برنامه‌ریزی صورت گرفته و دریافت نیابت قضایی در مخفیگاه شان دستگیرشدند.

 

رئیس اداره محیط زیست سرخس بیان کرد: با توجه به دستگیری  دو نفر صیاد در مخفیگاه و کشف و ضبط دو قطعه قمری و یک قطعه کبوتر و محرز بودن جرم؛ با اعتراف یکی از متخلفان کوخت شناسایی و از محل کوخت یک بهله دلیجه، یک بهله لیل، دو رشته تور و شفچه کشف و ضبط شد.

 

غلام‌زاده عنوان کرد: متخلفان روانه زندان شدند و طبق تبصره دو ماده ۱۳و بند الف و ج ماده ۱۰ قانون شکار و صید علاوه بر مجازات حبس از سه ماه تا سه سال به پرداخت جزای نقدی از یک‌میلیون و هشتصدهزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهند شد و بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست مبلغ۲۴۰میلیون ریال پرداخت خواهند کرد.

 

وی  گفت: احداث کوخت یکی از روش‌های صید پرندگان شکاری است که در این روش شکارچیان چاله‌هایی در سطح زمین حفر و سه رشته تور در اطراف کوخت تعبیه می‌کنند و با حضور در داخل چاله و باطعمه قرار دادن پرندگانی نظیر کبوتر، دلیجه و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری می‌کنند و درنهایت پرنده گرفتارشده در تور صید می‌شود؛ پرندگان شکاری ازنظر اکولوژیکی در طبیعت نقش بسیار مهمی دارند و با قرار گرفتن در رأس هرم غذایی کنترل‌کننده جوندگان هستند.

 

رئیس اداره محیط زیست سرخس توضیح داد: پرندگان شکاری باارزش و کمیاب شاهین، بالابان و بحری پس از صید در بازارهای جهانی خصوصاً بین شیوخ کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و عربستان سعودی به بهای گزافی خریدوفروش می‌شوند و این سرمایه و ثروت ملی از کشورمان خارج می‌شود و نسل این ‌گونه‌های باارزش با شکار بی‌رویه منقرض خواهد شد؛ طبق اصل پنجاهم قانون اساسی حفظ و حراست این سرمایه خدادی و ثروت ملی وظیفه همگانی است.

 

غلام‌زاده در پایان با تشکر از دستگاه قضایی شهرستان در برخورد با متخلفین محیط زیست اعلام کرد: یگان حفاظت محیط زیست با پایش زیستگاه‌های شهرستان با متخلفین و متجاوزین محیط زیست به‌شدت برخورد خواهد کرد و از مردم می‌خواهیم هرگونه تخلف زیست‌محیطی را به اداره محیط زیست سرخس با شماره ۳۴۵۲۹۹۴۰ و۰۹۱۵۹۸۲۲۳۹۷ اطلاع دهند.

انتهای پیام/