خبرنگار صبح توس در گفت‌وگو با تعدادی از روستائیان شهرستان بجستان مشکلاتشان را پیگیر شد و ساعاتی را با آنها به گپ و گفت پرداخت در این گفت‌و گو با این روستائیان مواردی که مطرح شد در متن زیر نوشتیم تا ان شالله چراغ راهی برای مسئولان باشد که از روستاهای خود مطلع نیستند و کم و کاستی ها آن را هنوز درک نکرده و متوجه نشده اند.

 

در ابتدای این گفت‌و گو ها با جوانی از روستای منصوری صحبت کردیم که ضمن انتقاد شدید از عملکرد مسئولان شهرستان اظهار کرد: مشکلات روستاها کم نیست و ما نیز با این مشکلات انس گرفته و با هر سختی است تحمل میکنیم ولی برخی مشکلات را مسئولان خودشان بوجود می آوردند، یک مشکل بزرگ که در روستا داریم ساخت وساز مسکن است، در سال 85 شروع به ساخت منزلی کردیم که هنوز موفق نشدیم این ساختمان را به پایان برسانیم، و امروز بعد از 11 سال جهاد کشاورزی شاکی شده است این ساختمانها خارج از محدوده است و دادگاه نیز حکم تخریب صادر کرده است.

 

وی ادامه داد: مگه نعوض بالله خدا این محدوده را مشخص کرده است که تحدی  از آن این گونه باید مجازات شد" کل دارایی من این خانه است"، 10 ساختمان در روستا به این شکل است که حکم تخریب صادر شده است و بعد انتظار دارند مردم در روستا ها بمانند، مسئولان توان نگه داری مردم در روستاها را ندارند کار به آن برسد که بخواهند مهاجرت معکوس را نهادینه کنند، من فکر میکنم کمی باید در قوانین منتصب به روستا ها ان هم روستاهای محروم بازنگری شود.

 

این جوان ساکن روستای منصوری با نگاهی متفاوت به موضوع ساخت و ساز در زمین های کشاورزی پرداخت و اذعان کرد: درست است که داخل زمین کشاورزی اقدام به ساخت کردیم اما هیچ جایی از ما سوال نشد که چرا؟ ما زمین هایی بلااستفاده که در تملک خودمان بود و بدلیلی نبود آب دیگر در آن کشاوررزی نمیشد  اقدام به ساخت بنا در آن کردیم و روزی که این بنا را ساختیم اصلا  برای ما قابل تفکر نبود بعد از 10 سال به این شکل در خواهد آمد.

 

یکی از اهالی روستا ششتوک آسفالت داخل روستا و نبود آب را مشکلات اصلی این روستا دانست و تصریح کرد: نبود امکانات و آب روز بر روز از جمعیت این روستا کاسته میشود و نیاز به نگرش نو نسبت به روستاها است و چاه نیمه عمیق میتوان راه نجات موقت روستا باشد.

 

وی ادامه داد: نبود آب در روستاها کشاورزی را از بین برده و دلیلی ندارد مردم در روستا باقی بمانند و باید کسب و کا در روستاها بوجود آورد تا باعث ماندگاری مردم شود و اکتشاف معادن در این مناطق میتواند راه نجاتی برای روستاها باشد.

 

خانمی از سنجدک ضمن تبریک روز روستا به همه روستائیان زحمت کش عنوان کرد: راه رفت و آمد روستای سنجتدک خاکی است ولی متاسفانه هیچ فکری به حالش نمی شود مردم روستا از این بابت خیلی نگرانند، و باوجود قرار گرفتن این روستا در بین کوها، به یک روستای خوش آب و هوا تبدیل شده است و نیاز است تا مسئولان کمی نیز به این روستا ها که زمینه توسعه گردشگری دارد توجه شود.

حسین حسن زاده از اعضای شورای کامه در خصوص مشکلاتشون به خبرنگار صبح توس گفت و گفت: روستای کامه دارای مشکلاتی است که میتوان به چند مورد آن اشاره کرد؛ سه کیلومتر جاده‌ی خاکی که محور مواصلاتی و جاده‌ی ییلاقی ۱۵ روستا را از سمت کامه به جاده گناباد بجستان در هلالی وصل میکند  که میتواند با آسفالت این سه کیلوکتر دسترسی به کاخک  و روستای های ییلاقی این منطقه را تسهیل کند،  در وهله بعد نبود آنتن‌دهی  مناسب اپراتو ها همراه اول و ایرانسل مشکلی است که مردم این روستا را آزار میدهد.

 

وی ادامه داد:  از نعمت گاز با توجه به این که از سمت گناباد ۵ کیلومتر  فاصله با گاز روستای فودنجان دارند محروم هستیم، طرح هادی روستا هم متاسفانه اجرا نشده است، نیاز مبرم به اعتبارات برای مسکن، لایروبی و مرمت قنوات احساس میشود تا با افزایش آب کشاورزی در روستا و کلاته ای تابعه مقرون به صرفه شود. تمامی موارد بالا چندین مرحله به سمع و نظر مسئولان رسانده شده اما هنوز هم چشم ما به دست آنهاست البته کارهای زیادی شده که سپاسگزاریم.

 

یکی از اهالی روستای سردق از مشکلات زیاد این روستا گفت و خاطر نشان کرد: مشکلات روستا زیاد است می توان به نبود کار که منشا ان نیز نبود آب در منطقه است اشاره کرد و همچنین امکانات زیر ساختی مثل گاز  که از خواسته بحق مردم روستای سردق است نام برد.

 

وی از نبود کار بیشتر گفت و عزیمت جوانان این روستا برای کارهای فصلی  به تهران آسیبهای پیش روی این جوانان و خانواده های شان دانست و اذعان کرد:  امروز که عصر ارتباطات است واقعا نباید در منطقه ای مثل سردق که جمعیت آن هم به تناسب اکثر روستاهای شهرستان کم نیست مشکلات اینترنت داشته باشند و این یک ضعف به حساب می آید.

 

دهیار روستای سردق هم در صف مردم از ضعف های این روستا گفت و گفت:  نبود سالن ورزشی و هیچ مکان  تفریحی و ورزشی جهت جوانان، گازرسانی به روستا، بازنگری  طرح هادی، ارتقای وضعیت اینترنت، عدم دسترسی به پاسگاه انتظامی، استقرار پزشک در هفته یک روز می باشد که بسیار کم است وجوابگوی نیاز مردم نیست، مشکلات در حوزه کشاورزی  شامل عدم خرید تضمینی محصولات کشاورزی، عدم نظارت بر سم فروشی  ها، استفاده بی حد و حصر از سموم، ایجاد مشکلات فراوان در نبود یک برنامه منسجم در بخش  کشاورزی و جابجایی تیر برق‌های  داخل معابر روستا از مشکلات و کم وکاستی های مرکز دهستان سردق است.

 

آهنگ روستای بعدی ما بود که در گفت و گو با اهالی این روستا به طرح مشکل پرداختیم و یکی از اهالی این روستا  ضمن گلایه از کم توجهی به ورودی این روستا  اظهار کرد: ورودی روستای آهنگ تا داخل روستا هیچ گونه روشنایی ندارد و همچنین از طرف فردوس تابلویی برای نشان دادن روستا نیست. مردم روستا هم مثل شهر نشینان نیاز به نشاط دارند و این نشاطی که نقش بسته بود در تبلیغات انتخاباتی فقط مختص شهر نشینان نیست و ما به همان یک پارک بسنده میکنیم.

 

یکی دیگر از اهالی روستای آهنگ باز هم به ورودی این روستا اشاره کرد و گفت: مشکل و نقطه خطر ساز این روستا زیر گذر آن است که باید هر چه سریعتر در برنامه قرار بگیرد تا از این شکل خارج شود و به حاشیه امنی برای مردم این روستا مبدل شود.

دوست دیگری از اهالی روستای فخرآباد از قیمت بالای زمین های این روستا نالان بود و اذعان کرد: در روستایی که نه آب شیرین، نه گاز  و نه آسفالت چرا باید قیمت یک زمین آن هم خارج از محدوده 15 میلیون تومان باشد؟ مشکل کجاست؟

 

اسکندری عضو شورا روستای سریده گفت: خانه بهداشت روستای سریده یکی از موضوعاتی هست که ما از سال 61 پیگیریم و به نتیجه نمیرسیم، دوره قبل شوراها دستورش از وزارتخانه داده شد ولی نامه‌ها به گناباد و بجستان که میرسد گم میشود و به بن بست میخورد، ما دردمون ازینه که قبل انقلاب خانه بهداشت داشتیم ولی در سال 61 که بر اثر سیل خراب شد وسایلشو بردن روستای مجاور (زین آباد) و هنوز بر نگشته است. بخاطر همین مسائل و با توجه به اینکه اهمیت حوزه سلامت روز به روز در زندگی مردم بیشتر میشود، جمعیت مهاجر روستای ما روز به روز بیشتر شد

 

یکی از اهالی روستا زین آباد  از بی مهری میراث فرهنگی نسبت به این روستا گفت و گفت: در دو هفته گذشته مسئولان کشوری و استانی برای توسعه صنعت گردشگری بویژه در روستاها  به شهرستان بجستان  سفر داشته اند ولی چرا مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری بجستان در برنامه ریزی برای سفر این مسئولان به زین آباد و بازدید از کاروانسرای زین آباد که بزرگترین و سالم ترین اثر تاریخی شهرستان است برنامه ای ندارند؟ و آیا همچنان باید شاهد قفل بر درب این اثر تاریخی باشیم ؟ و آیا باید  همچنان شاهد تخریب این اثر تاریخی باشیم ؟

 

شاهدوست از قاسم آباد اذعان کرد: گفتید از مشکلات روستا بگید که نگفتنش بهتراست اینجا فقط وعده سرخرمن است آسفالت جاده روستا" دیجیتال که بزور 4 شبکه میگیرد  و آب شرب از بزرگترین مشکل پیش روی اهالی صبور روستای قاسم آباد است.

 

انتهای پیام/