به گزارش صبح توس؛ وحید احمدی عصر امروز در گفت‌وگو با اصحاب رسانه شهرستان اظهار داشت: باوجود کاهش کشتار دام در معابر بازهم مواردی از کشتار غیرمجاز دام در مسیر دسته‌های عزاداری خلیل‌آباد مشاهده شد.

وی بابیان اینکه طبق گزارش همکاران بخش نظارت شبکه دامپزشکی در محرم سال جاری نسبت به سال گذشته با کاهش ذبح دام نذری و تحویل آن به‌صورت دام زنده روبرو بودیم، خاطرنشان کرد: با توجه به تجهیز و نوسازی مکان‌های کشتار در اکثر هیئت‌های مذهبی کشتار دام در معابر عمومی هیچ توجیهی ندارد.

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل‌آباد از ذبح بیش از 300 رأس دام سبک و سنگین در دهه اول محرم و هیئت‌های سطح شهر خلیل‌آباد خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم در سال‌های آینده شاهد ذبح دام در معابر با توجه به مشکلات زیست‌محیطی و انتقال بیماری‌های مشترک نباشیم.

وی با تأکید بر اینکه هدف دامپزشکی تنها درمان دام‌ها نیست، اذعان کرد: دامپزشکی در جهت تأمین سلامت مواد غذایی و بهداشت انسان با انجام واکسیناسیون در دام‌ها و انجام نظارت‌های دوره‌ای تلاش می‌کند.

احمدی با اشاره به اینکه برخی از بیماری‌های مشترک دام و انسان نظیر آنفلوانزای فوق حاد تلفات به‌مراتب بالاتری نسبت به بیماری‌هایی با منشأ انسانی در سطح جهاد دارد، عنوان کرد: اگر این پیشگیری‌ها از طرف دامپزشکی نباید این تلفات به یک فاجعه انسانی تبدیل می‌شود.

وی در ادامه تأکید کرد: شبکه دامپزشکی شهرستان خلیل‌آباد بر اساس اهداف سازمانی مشخص در انجام اموری چون واکسیناسیون دوره‌ای دام‌ها علیه انواع بیماری‌های مشترک دامی، نظارت بر تردد محموله‌های دامی با صدور مجوز حمل، نظارت بر مراکز عرضه فراورده‌های خام دامی علاوه بر نظارت روزانه در کشتارگاه، برگزاری کلاس‌های آموزشی در جهت ارتقاء سطح آگاهی، انجام تست غربالگری‌هایی چون سل، بروسلوز، صدور پروانه‌های بهداشتی اماکن دامی و... در سنگر سلامت جامعه در تلاش است.

این مقام مسئول در پایان کارکنان دامپزشکی را سربازان گمنام در عرصه تأمین امنیت غذایی جامعه دانست و بیان کرد: ناظرین بهداشتی دامپزشکی باوجود تمامی خطرات و معضلاتی چون انتقال بیماری‌های مشترک و آسیب‌های فیزیکی در حین عملیات فنی و باوجود تمامی محدودیت‌ها و نبود امکانات و کمبود مزایا و حقوق با حداکثر توان در راستای اهداف سازمان دامپزشکی برای ارتقاء سلامت جامعه تلاش می‌کنند.

انتهای پیام/