احمد شریعتی، رئیس نظام دامپزشکی خراسان رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، به مناسبت روز دامپزشکی اظهار داشت: دامپزشکان در سخت‌ترین شرایط کاری، فعالیت می کنند و همواره در معرض ابتلا به بیماری های مشترک انسان و حیوان هستند.

 

دامپزشکان در خط مقدم مبارزه با بیماری ها

وی با بیان اینکه دامپزشکان نقش مهمی در ارتقاء سطح بهداشت عمومی، اقتصاد و جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک انسان و حیوان دارند افزود: همواره دامپزشکان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که می توان کمبود اشتغال را مهم‌ترین مشکل فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی دانست.

 

 

شریعتی ابراز داشت: در حال حاضر بیش از 2700 دامپزشک عضو نظام دامپزشکی خراسان رضوی هستند و در کل کشور این تعداد به حدود 35 هزار نفر می رسد که متاسفانه دامپزشکان و رده های فعال در این رشته کمترین امنیت شغلی را دارند و از حداقل های امکانات محروم اند.

 

رئیس نظام دامپزشکی خراسان رضوی تصریح کرد: علی رغم پیگیری های صورت گرفته از طرف نظام دامپزشکی، اما این شغل سخت و فرسایشی، جزء مشاغل سخت و زیان آور به حساب نمی آید تا بتوانند با 20 سال سابقه کار بازنشست شوند.

 

تصویب قوانین حمایت از دامپزشکان

وی در خصوص قوانین حمایت کننده از دامپزشکان گفت: با تلاش نظام دامپزشکی قانون 2 نظام بهره بری، ماده 5 نظام دام‌پروری و ماده 19 مسئولان فنی بهداشتی تصویب شده تا دامپزشکان بتوانند از حداقل حقوق خود بهره‌مند شود اما هنوز به دلیل مقاومت بخش خصوصی به مرحله اجرایی نرسیده است.

 

شریعتی ادامه داد: قانونی به تازگی در هیئت دولت به تصویب رسیده است که بر اساس آن حداقل حقوق مسئولان فنی بهداشتی با مدرک دکتری دامپزشکی باید 3 برابر حقوق قانون کار باشد که حدود 3 میلیون تومان است اما هم اکنون حقوق بسیاری از دامپزشکان از این مقدار پایین تر است.

 

 

برخورد با داروخانه های متخلف

رئیس نظام دامپزشکی خراسان رضوی با اشاره به اینکه برخی داروخانه ها دامپزشکی بدون نسخه دامپزشک اقدام به تجویز دارو می کنند، افزود: بر اساس بخش نامه نظام دامپزشکی وظایف داروخانه ها، دامپزشکان و آزمایشگاه های دامپزشکی تعیین شده است و هر یک از این بخش ها از وظایف خود تخطی کنند با آن ها برخورد جدی می شود.

 

وی اظهار کرد: درآمد دامپزشکان به رونق دام‌پروری در کشور وابسته است که طی سالیان اخیر درآمد بخش خصوص از دام‌پروری به دلیل خشک‌سالی و بروز بیماری های دامی کاهش یافته است و این بخش در برخی مواقع حتی توانایی پرداخت حقوق دامپزشکان را ندارد.

 

اشتغال فارغ التحصیلان دامپزشکی در هاله‌ای از ابهام

شریعتی تعداد زیاد فارغ التحصیلان در رشته دامپزشکی را یکی دیگر از مشکلات این صنف خواند و گفت: تعداد فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی بیشتر از میزان نیاز دامپزشک در برخی نقاط کشور بوده است که این امر باعث تشدید میزان بیکاری در میان فارغ التحصیلان این رشته شده است.

 

 

رئیس نظام دامپزشکی خراسان رضوی تصریح کرد: همواره دامپزشکان در خط مقدم مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام بوده اند و در این راه سالیانه ده ها دامپزشک به این بیماری ها مبتلا می شوند که در برخی موارد موجب مرگ دامپزشک می شود.

 

وی در پایان خواستار توجه بیش از پیش مسئولان برای احقاق حقوق دامپزشکان در عرصه های مختلف شد.

انتهای پیام/