به گزارش خبرنگار صبح توس؛  مراسم آیینی و سنتی، واویلا به عنوان یکی از کهن ترین سنتهای شهرستان جغتای که هر ساله در صبح عاشورا در شهر جغتای به اجرا در می آید، در دو سال اخیر با حاشیه سازی هایی از طرف برخی چهره ها و جریانات همراه بوده است.

 

ماجرا از این قرار است که: شرکت کنندگان در مراسم واویلای جغتای، پس از گذر از مسیرهای مشخص شده طی سالهای گذشته، بر مزار شهدای این شهر حاضر و پس از ادای احترام به مقام شهدا و عزاداری و مرثیه خوانی به تکایا و حسینیه های خود باز میگشتند، اما در جریان این مراسم در سال ۹۵ عده ای با بهانه تراشی و حاشیه سازی، مانع از حضور عزاداران بر مزار شهدای جغتای شدند.

 

تغییر مسیر حرکت عزاداران و در نتیجه ممانعت از حضور آنها بر مزار شهدای شهر جغتای، با واکنشهایی در بین مسئولان برخی هیئات عزاداری همراه شد؛ اما در جریان مراسم عاشورای ۹۶ نیز همان حاشیه سازی ها تکرار شد و افرادی خاص باعث تفرقه در بین عزاداران شدند و به همین علت تعدادی از عزارداران بر سر مزار شهدا حاضر نشدند و از نیمه راه برگشتند.

 

تعدادی از مخالفان حضور سوگواران اباعبدالله بر مزار شهدا معتقد هستند: که این کار باعث سیاسی شدن عزای امام حسین(ع) می شود و باید جلوی آن را گرفت؛ ادعایی که به هیچ وجه نمی تواند توجیه کننده عدم حضور عزادارن بر مزار شهدای شهر جغتای شود؛ چراکه بی شک راه شهدای دفاع مقدس امتداد نهضت همیشه زنده امام حسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت می باشد.

 

یا طراحان این حاشیه از اصل پیام قیام عاشورا اطلاعی ندارند و یا مغرضانه و بر اساس مقاصد جناح بندی خود به دنبال اهدافی خاص هستند و نمی خواهند با واقعیتی روشن همانند فرهنگ شهادت و پیام شهدا کنار بیاییند و آن را قبول کنند.

 

نگاه صرفا مذهبی به واقعه عاشورا و عزاداری بدون بصیرت زایی، خالی از هرگونه شعور و بی تفاوتی به فرهنگ شهادت و جهاد در برابر کفر، ظلم بزرگی را در حق شهدای کربلا روا می دارد و تقریبا می شود گفت که اتلاف وقت است.

 

چگونه ممکن است که کسی عاشق امام حسین باشد، اما نسبت به شهدایی که جان خودشان را برای دفاع از ارزش ها و ناموس مسلمانان فدا کرده اند، بی تفاوت باشد و حاضر نباشد به احترام آنها از سلایق شخصی خود عبور کند.

 

این سبک عزاداری همان چیزی است که دشمن به دنبال آن است و برایش شبکه راه می اندازد، آیت الله می سازد و هزینه می دهد، چرا که تشیع بی تفاوت نسبت به فرهنگ شهادت را می تواند به هر سمتی که اراده کند بکشاند و از احساسات او بهره برداری کند.

 

عده ای دیگر از طراحان حواشی اخیر نیز معتقد هستند که: با ادامه مسیر به سمت مزار شهدا، سنت این مراسم کهن شکسته می شود، این توجیه تراشی نیز چنگی به دل نمی زند و منصفانه نیست، چراکه سنتی که راه توجه به هدف و آرمان امام حسین(ع) را ببندد، همان بهتر که از بین برود چه برسد به این که تحریف شود.

 

اگر احترام به سنت ها تا این حد اهمیت دارد، شهدای دفاع مقدس نیز می توانستند بر پایه همین باور اشتباه، همانند ادواری از تاریخ که این کشور جولان گاه اجانب بود، بنشینند و دست روی دست بگذارند، آنوقت معلوم نبود تکلیف این آب و خاک به کجا ختم می شود.

 

سنت را شهدا شکستند و بر خلاف عافیت طلبان، تن خود را به ترکش خمپاره ها و توپ ها بستند و امنیت و آرامش امروز و فردای کشور را رقم زدند؛ اما چندی بعد عده ای برای حاضر شدن بر مزارشان در حین اقامه عزای سالار شهیدان، نگران سنتها هستند!!.

 

این دید و این رفتار هرگز خللی بر ارزش ایثار شهدا وارد نخواهد کرد؛ اما تکلیف بسیاری را با خودشان و با افراد جامعه، روشن خواهد کرد و عیار درک درستشان از هدف قیام امام حسین را خواهد سنجید.

 

اسماعیل زمندی

انتهای پیام/