وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ از شروع دومین فاز واکسیناسیون تب برفکی در سال جاری در جمعیت دام سنگین شهرستان خبر داد و اظهار داشت: تب برفکی بیماری عفونی به‌شدت مسری است که باوجود مشترک نبودن بین انسان و دام به دلیل خسارت اقتصادی سنگین به صنعت دامداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

وی ریزش بزاق دهان، وجود زخم‌هایی تاول گونه در دهان، تب، بی‌حالی را ازجمله علائم تب برفکی دانست و تصریح کرد: تب برفکی می‌تواند باعث کاهش چشمگیر شیر، گوشت و پشم در دام شود.

 

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل‌آباد بابیان اینکه تب برفکی می‌تواند خسارت‌های اقتصادی زیادی را به دامدار وارد کند، اذعان کرد: مایه‌کوبی منظم دام‌ها و واکسیناسیون ازجمله راه‌های پیشگیری از بیماری تب برفکی است که همه‌ساله توسط دامپزشکی صورت می‌گیرد.

 

وی بابیان اینکه طرح واکسیناسیون جمعیت دام سنگین شهرستان به مدت 30 روز توسط مراکز دولتی و خصوصی اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: در این طرح برای اولین بار با واکسن وارداتی به‌صورت کاملاً رایگان انجام خواهد پذیرفت و امیدواریم با توجه به کیفیت بالای واکسن‌های این فاز، سطح بالایی از ایمنی را در جمعیت دام سنگین علیه این بیماری در منطقه داشته باشیم.

 

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل‌آباد در پایان تأکید کرد: واکسیناسیون به‌تنهایی نمی‌تواند از ابتلای به بیماری پیشگیری به عمل آورد و رعایت تمامی اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای از طرف دامداران الزامی است.

انتهای پیام/