حسام رضوی کارشناس ارشد مسائل افغانستان در گفتگو با صبح توس؛ در رابطه با تحرکات اخیر و موضوع انتقال داعش به افغانستان اظهار کرد: از چندین سال گذشته عده ای تلاش داشتند داعش را به منطقه افغانستان منتقل کنند.

 

وی افزود: تحرکاتی در این زمینه صورت گرفته و عده ای در راستای گسترش داعش از افغانستان و پاکستان با حمایت های عربستان و آمریکا با رهبران داعش دیدار کردند.

 

ربا اشاره به اینکه مردم افغانستان حنفی مذهب هستند و با وهابیت شدیدا مشکل دارند گفت: افراط گرایی مذهبی در این کشور وجود نداشته است لذا موضوع بوجود اوردن داعش از طریق افغانستانی ها در این کشور ناکام ماند.

 

وی افزود: گزینه بعدی استفاده از گروهک های قبایلی شبه نظامی در مرز پاکستان و افغانستان و همچنبن تحریک باقیمانده القاعده با حمایت های آمریکایی ها بود.

 

رضوی ادامه حرکت داعش در افغانستان را عقیم شده دانست و تصریح کرد: دشمن با تبلیغات رسانه ای قصد ادامه این حرکت را دارند؛ البته لکه هایی در غرب افغانستان و برخی روستاها از تکفیری ها دیده شده اما خیلی جدی نبوده است.

 

وی افزود: عرب ها سرمایه گذاری ده ها ساله ای با ایجاد مدارس دینی متعدد در این منطقه داشته اند و آمریکایی ها هم از ایجاد درگیری و تنش در این منطقه برای اختلاف افکنی بی بهره نیستند.

 

کارشناس ارشد مسائل افغانستان خاطرنشان کرد: آمریکایی ها و عربستان قصد دارند دولت دست نشانده افراطی خارج از تحرکات دیپلماتیک در کنار جمهوری اسلامی بسازند و از آن به منظور فشار ایدئولوژی، فعالیت های جاسوسی، تقویت تحرکات گروهک های تروریستی و سایر اهداف استفاده کنند که تا امروز با مقاومت مردم افغانستان مواحه شده است.

 

وی افزود: در عرصه دیپلماتیک باید از دولت قانونی مستقر حمایت شود و شعار ما در قانون اساسی نیز همین است.

 

انتهای پیام/