به گزارش صبح توس؛ به ماه مهر فصل بازگشایی مدارس رسیدیم و  تب و تاب خرید نوشت‌افزار برای ورود به این ماه و سال تحصیلی جدید بیشتر شده است. روزهایی که فروشگاه‌های نوشت افزار به نوبت هستند و باید در صف باشید تا جنس مورد نظر خود را تهیه کنید.

 

بوی کاغذ و دفتر نو این روزها در این فروشگاه‌ها حس نوستالژیکی به همراه دارد و ما را به خاطره‌های روزهای مدرسه و معلم‌ها و همکلاسی‌هایمان برمی‌گرداند.

 

چند سالی می‌شود که در مورد نوشت افزار ایرانی صحبت‌های زیادی شده است، کارشناسان فرهنگی راهکارهای زیادی ارائه داده‌اند تا این نوشت افزارها بتواند جای طرح‌های غربی مانند بن تن، بت من و امثالهم را بگیرد.


در این ارتباط حسین ارجمند، نماینده ایرانوشت در خراسان بزرگ و مسئول مجموعه فرهنگی شهرآفتاب گناباد در گفتگو با صبح توسگفت: توزیع نوشت افزارهای ایرانی اسلامی ابتدا با 2تولید کننده آغاز و از سال92 تا کنون بالغ بر50تولیدکننده در این زمینه فعالیت میکنند.


وی افزود: در زمینه نوشت افزار خلاء فرهنگی بزرگی در کشور وجود داشت که الحمدالله چندسالی است که تولیدکننده های داخلی در این زمینه ورود پیدا کرده اند که البته کماکان نیز در زمینه شخصیت پردازی و تولید کاراکترهای ایرانی اسلامی حفره بزرگی وجود دارد.


ارجمند ضمن اشاره به تمرکز بیشتر تولیدکنندگان روی کار نمایشگاهی اظهار داشت: شروع این قضیه جذابیت خاص خودش را داشت و همین امر موجب استقبال خوب مردم از نوشت افزارهای ایرانی اسلامی شد،لذا عملکرد ما در خراسان بزرگ بیشتر روی تثبیت بازار متمرکز بوده است هرچند فروشگاههایی که دغدغه توزیع و ارائه محصولات ایرانی- اسلامی را داشتند هم در این زمینه ورود پیدا کردند و چهارچوب کار از قالب نمایشگاهی به فروشگاهی نیز سرایت پیدا کرده است.

 

نماینده ایرانوشت در خراسان بزرگ ضمن تاکید به رقابت محصولات داخلی با مشابه خارجی تصریح کرد: اکثر نوشت افزارهای ایرانی که مشابه خارجی دارند از لحاظ کیفیت و قیمت رقابت میکنند اما از آنجا که مراحل طراحی و تولید به طور کامل در داخل انجام میشود و تیراژ تولید به نسبت تنوع زیاد نیست؛ لذا بعضا ممکن است از لحاظ قیمت اختلاف اندکی با مشابه خارجی داشته باشد، هرچند از لحاظ کیفیت کماکان محصولات داخلی حرف اول را می زنند.

 

مسئول مجموعه فرهنگی شهرآفتاب گناباد راهکار افزایش رقابت در این زمینه را شبکه توزیع خوب دانست و خاطر نشان کرد: از آنجا که در بحث تولید داخلی نوع جنس از لحاظ کیفیت و استاندارد بودن آن ملاک عمل قرار میگیرد، لذا اگر تقاضا در زمینه محصولات داخلی از سوی مصرف کننده افزایش پیدا کند و محصولات به تیراژ بالا در داخل تولید شوند مطمئنا این هزینه ها کاهش خواهد یافت و این امر مشارکت بیشتر مردم در انتخاب محصولات داخلی نسبت به مشابه خارجی آن را میطلبد.


انتهای پیام/