به گزارش خبرنگار صبح توس؛ ۲۱ شهریور و روز ملی سینما باعث شد تا با طرح سوال "چرا جغتای سالن سینما ندارد؟" به سراغ ضرورت های وجود این ابزار فرهنگی در شهرستان جغتای و همچنین آخرین پیگیری ها برای استقرار آن در این شهرستان برویم.

 

ضرورت وجود سالن سینما در شهرستان جغتای

 

بی شک جمعیت ۴۸ هزار نفری شهرستان جغتای که بیش از هشت هزار نفر آن در مرکز این شهرستان یعنی شهر جغتای ساکن هستند، همانند دیگر جوامع شهری و روستایی کشور برای تماشای آثار فاخر و ارزشمند سینمای ایران به سالن سینما نیاز دارد.

 

احساس نیاز به احداث سالن سینما در شهرستان جغتای، همپای دیگر پروژه ها نظیر پارک، باغراه، سالن های ورزشی و غیره وجود داشته و با گذشت زمان نیز افزایش قابل توجهی داشته است، چرا که تولیدات سینمایی ارزشمند در کنار رساندن پیام های اجتماعی، مذهبی و فرهنگی می تواند بخش قابل توجهی از اوقات فراغت نسل های متعدد جامع را به خود اختصاص داده و از بروز بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و فردی جلوگیری کند.

 

تلنگرهای فعالان فرهنگی و مطالبه افکار عمومی باعث شده است تا پروژه ای به عنوان فرهنگسرا در حاشیه شمال غربی شهر جغتای شروع بشود که سالن سینما نیز بخشی از آن است؛ اما با وجود گذشت چندسال از کلنگ زنی، کماکان در مرحله ساخت بوده و خبری از تکمیل آن به گوش نمی رسد.

 

البته نباید فراموش کرد، که در سالهای اخیر فعالان مردمی جشنواره عمار توانسته اند تعدادی از آثار فاخر و ارزشمند سینمای کشورمان را با وجود مشقت های زیاد، به شهرستان آورده و علاوه بر اکران در شهر جغتای در بخش هلالی این شهرستان نیز بر روی پرده ببرند، اقدامی مهم که با امکاناتی که از طرف شرکت اکران کننده خارج از شهرستان تامین می شده است.

 

ساخت فرهنگسرای جغتای در چه مرحله قرار دارد؟

 

در ادامه این گزارش، خبرنگار ما تلاش کرده است تا طی تماس با مسئولان فرهنگی و عمرانی شهر جغتای از آخرین وضعیت ساخت فرهنگسرای جغتای که شامل سالن سینما نیز می باشد، اطلاعاتی بدست آورد.

 

تلاش برای مصاحبه با مسئول مستقیم این پروژه که از حدود شش سال قبل آغاز شده است، فایده ای ندارد، چرا که ساخت فرهنگسرای جغتای به عهده مسکن و شهرسازی است و این اداره در حال حاضر در شهرستان جغتای مستقر نیست.

 

طولانی شدن فرایند ساخت فرهنگسرای جغتای و تغییرات مسئولان در این بازه زمانی باعث شده است تا اطلاعات فنی را نتوانیم بدست بیاوریم، از این رو مجبور به کسب اطلاعات از مبادی غیر رسمی مثل کارگران و مهندسان کارگاه ساخت این فرهنگسرا شدیم.

 

از این رو اطلاعات بدست آمده از میان اظهارات برخی افراد شاغل در این پروژه که نخواستند نامشان منتشر بشود، معطلی شش ساله آن را تایید می کند و حاکی از تامین بودجه های ناچیز چند میلیون تومانی در مقاطع مختلف زمانی برای ساخت بخش های کوچکی از این پروژه راهبردی شهرستان می باشد.

 

این اظهارات همچنین از پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی فرهنگسرای جغتای خبر می دهند، فرهنگسرایی که شامل بخش هایی همچون سالن سینما، سالن اجلاس، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه می باشد و دقیقا معلوم نیست تا چه زمانی ساخت آن ادامه دارد.

 

انتهای پیام/