به گزارش خبرنگار صبح توس؛ صبح امروز غلامرضا زارعی مسول نمایندگی اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان جغتای در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار ما به ارائه گزارش آخرین وضعیت تعاونی های شهرستان و همچنین کمبود های موجود بر سر راه این اداره پرداخت.

زارعی اظهار داشت: تعداد کل تعاونی های ثبت شده در سطح شهرستان جغتای به 120 مورد می رسد که در مجموع دارای 68 هزار و 57 عضو می باشند.

وی افزود: از مجموع 120 تعاونی ثبت شده، فقط حدود 78 مورد آنها فعال می باشند که موفق به ایجاد اشتغال برای هزار و 160 نفر در مرکز و روستاهای شهرستان جغتای شده اند.

مسول کار، تعاون و رفاه اجتماعی جغتای با تاکید بر بهره گیری از تعاونی ها برای حل بحران بیکاری در کشور، خاطرنشان کرد: تجربه تشکیل تعاونی های روستایی در شهرستان جغتای این موضوع را ثابت کرده است که راه برون رفت از بحران بیکاری و نجات کشور از وضعیت فعلی با بهره گیری از تعاونی ها ممکن می باشد.

زارعی یادآور شد: وجود تعاونی های توانمندی همچون زرین دشت، مهتاب دشت، دهیاری ها، سهام عدالت در سطح شهرستان جغتای توانسته است با ایجاد گردش های مالی قابل توجه نقش بسزایی را در اقتصاد و تولید شهرستان ایفا نماید.

وی تعاونی نقش الماس را یکی از موفق ترین تعاونی های فعال در شهرستان جغتای دانست و اظهار داشت: این تعاونی با بهره گیری از افراد یک خانواده و گسترش فعالیت های خود در زمینه بافت فرش های دستبافت و تابلو فرش برای چند خانواده اشتغال ایجاد کرده است و محصولات خود را به بازار های استان و خارج از استان عرضه می کند.

پرداخت 130 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی در سال95

وی در ادامه با پیش کشیدن موضوع مشاغل خانگی به عنوان یکی دیگر از زمینه های ایجاد اشتغال و تولید در شهرستان جغتای، تشریح کرد: دستورالعمل این اداره در زمینه حمایت از مشاغل خانگی شامل 430 عنوان شغل می شود که با حمایت و نظارت دقیق و حساب شده می توان از برکات آن در راستای رفع بیکاری گام های موثری برداشت.

مسول کار، تعاون و رفاه اجتماعی جغتای یادآور شد: این اداره در سال گذشته موفق به اعطای 130 میلیون تومان وام اشتغالزایی برای مشاغل خانگی پرداخت نماید، اما این بخش از حوزه مسولیت های اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی توانمندی جذب و اعطای مبالغ بیشتری را در این زمینه دارد، موضوعی که توجه مسولان استانی و کشوری را برای حمایت بیشتر می طلبد.

اداره کار جغتای تنها با دو نیروی کار اداره می شود

زارعی در پایان با گلایه از کمبودهای موجود بر سر راه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی جغتای، گفت: این اداره از ابتدای استقرار در این شهرستان با کمبودهای متعددی همچون نبود ساختمان اختصاصی و نبود نیروی کار متخصص مواجه است، موضوعی که بسیاری از توانمندی های این اداره را در راستای رفع بیکاری از بین برده است.

انتهای پیام/