علی اکبر اسماعیل پناه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: مجموع تعاونی های ثبت شده در تربت حیدریه 743 تعاونی با 271 هزار و 904 نفر عضو و اشتغالزایی چهار هزار و 698 نفر و سرمایه اسمی 118.724 میلیون ریال است.

 

وی تصریح کرد: تعداد تعاونی های فعال این شهرستان 308 تعاونی با  257 هزار و 512 نفر عضو و اشتغالزایی دو هزار و 431 نفر و سرمایه اسمی 99.177 میلیون ریال می باشد.

 

اسماعیل پناه مجموع تعاونی بانوان در شهرستان تربت حیدریه را 20 تعاونی با 157 عضو و اشتغالزایی 134 و سرمایه اسمی 22 میلیون ریال عنوان کرد.

 

وی به نوع فعالیت تعاونی های تربت حیدریه اشاره کرد و گفت: بر حسب نوع فعالیت شرکتهای تعاونی 47.5 درصد در بخش تولید، 40 درصد در بخش خدمات و 12.5 درصد در بخش توزیعی فعال و مشغول به کار می باشند.

 

اسماعیل پناه ادامه داد: از این میزان تعاونی 12 درصد در بخش کشاورزی و هفت درصد در بخش صنایع دستی و مشاغل خانگی فعال هستند.

 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تربت حیدریه با بیان اینکه 60 درصد تعاونی های این شهرستان غیر فعال است، از اتمام فعالیت های تعاونی مسکن، تغییر شغل، مهاجرت و ضعف فرهنگ کار گروهی، به عنوان مهمترین دلایل رکود تعاونی ها یاد کرد.

 

وی تنها راه برون رفت از رکود در تعاونی ها را اصلاح قوانین تعاون و تبیین فرهنگ کار گروهی عنوان کرد و افزود: عدم اطلاع اعضا از قوانین برای حقوق خود و عدم استقبال از دوره های آموزشی علی‌رغم برگزاری این دوره ها توسط اداره تعاون و آموزشگاه های طرف قرارداد به صورت رایگان برای تعاونی ها و همچنین کم توجهی به نقش و اهمیت دانش مدیریت در اداره شرکت ها، مهمترین دغدغه تعاونی ها از نگاه دولت است.

 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تربت حیدریه، کمبود سرمایه و بازاریابی و فروش را مهمترین معضل از نگاه بخش تعاون یاد کرد.

 

انتهای پیام/