به گزارش خبرنگار صبح توس؛ مراسم دعای عرفه شهر جغتای و تلاش مسئولان بنیاد شهید این شهرستان برای برگزاری مراسم یادبود شهید سید جعفر کهنه از جانباختگان فاجعه منا همزمان با این مراسم، با حواشی همراه بود که پرداختن به آنها خالی از لطف نیست.

 

اصل ماجرا از این قرار است؛ که پس از انتقادهای شکل گرفته به پایین بودن کیفیت مراسم دعای عرفه طی سالهای قبل و همچنین کم رنگ بودن تبلیغات برای حضور مردم در این مراسم معنوی در شهر جغتای، هماهنگی های صورت گرفته بین اعضای بسیج پایگاه شهدای مرکزی شهرستان جغتای و هیات امنای مسجد جامع شهر جغتای، منجر به انتشار اطلاعیه هایی در رسانه ها و همچنین معابر عمومی برای حضور حداکثری در این مراسم روحبخش می شود.

 

پس از انتشار اطلاعیه های مربوط به دعای عرفه در رسانه های شهرستان جغتای، خبر برگزاری مراسم یادبود شهید سید جعفر کهنه نیز از طرف سید حسین کهنه، فرزند بزرگوار این شهید منا از طریق کانال و پایگاه خبری پیام جغتای نیز منتشر می شود.

 

خبری که منشا آن به اطلاعیه ارسالی بنیاد شهید شهرستان جغتای برای خانواده این شهید بر میگردد، و در آن از خانواده شهید کهنه و چند تن از خانواده های شهدا و ایثارگران خواسته می شود تا در مراسم دومین سالگرد شهادت شهید کهنه که در همزمان با دعای عرفه برگزار می گردد، حضور یابند.

 

در همین راستا احسان علوی، مسئول بنیاد شهید جغتای با ارسال دعوتنامه هایی برای برخی مسئولان از جمله پایگاه بسیج شهدای مرکزی شهرستان و هیات امنای مسجد جامع، خواستار حضور آنها در جلسه هماهنگی برای مراسم یادبود شهید کهنه می شود.

 

روز سه شنبه مورخ هفتم شهریور سال جاری، و بعد از نصب بنرهای تبلیغاتی مراسم دعای عرفه و انتشار خبر آن، جلسه ای در بنیاد شهید تشکیل می شود، و علوی به عنوان متولی مراسم یادبود شهید مهاجر الی الله کهنه، نظر مسئولان را در رابطه با دو مراسم همزمان دعای عرفه و یادبود شهید کهنه جویا میشود.

 

طرح پیشنهادی مسئول بنیاد شهید جغتای به علت طولانی شدن مراسم دعای عرفه و خستگی مردم، از طرف هیات امنای مسجد جامع رد می شود و آنها از علوی می خواهند تا با حذف سخنرانی و برخی قسمتهای پیش بینی شده، برای جلوگیری از خستگی مردم، به تقدیر از خانواده شهید در انتهای برنامه بسنده کند.

 

این پیشنهاد هیات امنای مسجد جامع مورد قبول علوی واقع می شود و حاضرین در جلسه پس از امضای لیست حاضرین از جلسه خارج می شوند؛ اما اتفاقاتی بعد از آن رخ می دهد که جالب توجه است.

 

مسئول بنیاد شهید جغتای صورتجلسه ای غیر از آنچه که در جلسه مورد موافقت قرار میگرد، تنظیم و سپس با ضمیمه کردن لیست امضای حاضرین به نهادهای زیربط ارسال میکند و علی رغم موافقت با طرح پیشنهادی هیات امنای مسجد جامع، با ارسال پیامک هایی، لغو مراسم یادبود را به خانواده شهید اعلام میکند.

 

سپس با تحریک احساسات خانواده داغدار شهید سید جعفر کهنه، ضمن توجیه کوتاهی خود، علت لغو برنامه یادبود را متوجه پایگاه بسیج و همچنین هیات امنای مسجد جامع می داند.

 

این اظهارات باعث رنجش خاطر خانواده شهید کهنه، بی اطلاع از اصل اتفاقات رخ داده، می شود و همین امر باعث می شود تا فرزند شهید طی تماس با تحریریه این پایگاه خبری، خواهان انتشار مراتب اعتراض آنها نسبت به لغو مراسم یادبود، می شود.

 

از این رو خبرنگار ما بر حسب وظیفه رسانه ای خود به تحقیق از مسئولان پایگاه بسیج و همچنین هیات امنای مسجد جامع می پردازد که جزییات آن را در همین خبر از نظر گذراندید.

 

شایان ذکر است؛ چندی پیش بنیاد شهید جغتای به انتشار تصاویر مربوط به بیلبوردهای تخریب شده شهدای شهرستان واکنشی نشان نداد و اقدامی برای بهبود آنها انجام نداد.

 

همچنین یادآور می شود: انتظار حداقلی افکار عمومی از بنیاد شهید جغتای، برگزاری مراسمی در شان شهید و در زادگاه وی یعنی روستای الله آباد به جای حاشیه سازی های اخیر بود، که گویا اراده ای برای این امر وجود نداشته و ندارد.

 

انتهای پیام/