به گزارش صبح توس؛  پس از بارش باران‌های شدید در روز جمعه 20 مردادماه برخی شهرستان‌های استان خراسان رضوی گرفتار سیل شدند که این سیل خسارات مالی و جانی فراوانی در برخی مناطق استان از جمله شهرستان کلات وارد کرد.

 

به دنبال وقوع این سیل ضرر و زیان بسیاری در بخش کشاورزی و دامداری وارد شد که علاوه بر خسارات مالی تعدادی از هم‌وطنان مجروح و تعدادی جان خود را از دست دادند.

 

 

 

بر اساس گزارش‌های رسیده علی‌رغم ورود دستگاه‌های مختلف و برگزاری ستادهای بحران متأسفانه برخی مشکلات در این شهرستان همچنان گریبان گیر مردم است.

 

بنابر اخبار اعلام‌شده قطعی آب و برق و تلفن پس از گذشت 10 روز در برخی روستاها مرتفع شده است اما هنوز چندین روستا با این مشکل روبه‌رو هستند.

 

ارائه 25 میلیون وام به سیل‌زدگان

این سیل خسارت‌های چندمیلیاردی به مردم وارد کرد که در صورت تأخیر برای کمک‌های لازم مشکلات جبران‌ناپذیری برای روستاییان به وجود می‌آید. مشکلاتی برای شهروندان کلاتی که به گفته خودشان صد درصد زندگی‌شان نابودشده است و اگر امداد صورت نگیرد زمینی برای کار و محصولی برای خرج زندگی ندارند و این فاجعه‌ای بزرگ است.

 

 

در همین رابطه، حجت‌علی شایانفر، مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس از دادن وام بلاعوض به خسارت دیدگان سیل خبر داد و بیان کرد: اصولا برای بازسازی مناطق سیل زده و زلزله زده در مناطق روستایی بر اساس دستورالعمل داده شده مبلغی وام و تسهیلات به افراد خسارت دیده داده می‌شود.

 

وی مبلغ وام را پنج میلیون تومان عنوان کرد و افزود: به ازای هر واحد علاوه بر این مقدار وام مبلغ 20 میلیون تومان وام با کارمزد چهار درصد داده می‌شود.

 

شایانفر از حل مشکل قطعی آب و برق و تلفن خبر داد و افزود: با جلسات برگزار شده و اقدامات اولیه مشکلات اولیه و ضروری مردم مرتفع شده است و در تلاش هستیم تا هر چه سریعتر بتوانیم کاری برای مردم انجام داده تا اندکی بتوانند به زندگی عادی خود برگردند.

 

مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی با بیان اینکه 200 واحد مسکونی خسارت دیده‌اند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از محل تسهیلات بهسازی روستا، موجودی داریم که از همین موجودی برای 85 واحد تخریبی وام را تامین می‌کنیم.

 

 

بنیاد مسکن آماده ارائه کمک‌های بلاعوض/ متقاضیان هم‌اکنون می‌توانند مراجعه کنند

 

وی تصریح کرد: بنیاد مسکن شهرستان‌ها مقدمات لازم را انجام داده و آماده ارائه وام و تسهیلات به سیل‌زدگان است؛ بنابراین افراد متقاضی می‌توانند برای دریافت خدمات مراجعه کنند.

 

محمد شریف فرمانده سپاه شهرستان کلات نیز در گفت‌وگو با صبح توس از حضور به موقع بسیجیان برای امدادرسانی خبر داد و بیان کرد: با همت بسیجیان حدود دو هزار نفر از منطقه خطر خارج شدند که همین مسئله موجب شد از فاجعه‌ای عظیم جلوگیری شود.

 

وی با اشاره به بی‌سابقه بودن این سیل، افزود: گروه‌های جهادی بسیج از همان ساعات اولیه فعال شده‌اند و پایگاه‌های بسیج نیز اقدام به بازکردن جاده‌ها کرده و مواد غذایی لازم را بین افراد توزیع کردند.

 

فرمانداری شهرستان کلات نیز در ارائه گزارشی به آخرین وضعیت این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: در بخش آب روستایی 29 روستا از این بحران آسیب دیدند که هم‌اکنون مشکل 17 روستا مرتفع شده و 12 روستا همچنان با مشکل مواجه هستند.

 

 

سیداصغر موسوی تبار، فرماندار کلات از حل مشکل موقت 17 روستا در بخش راه خبر داد و افزود: در رابطه با برق، سه روستا مشکلشان حل شده است و هم‌اکنون برق دارند.

 

وی با بیان اینکه مسیرهای تمامی روستاها حل مشکل شده‌اند ادامه داد: مخابرات کلیه روستاها به وضعیت نرمال رسیده است و عملیات اصلاح همچنان ادامه دارد.

 

موسوی تبار خسارت در بخش کشاورزی را حدود۳۴ میلیارد برآورد کرد و تصریح کرد: به کمک جهاد کشاورزی و مدیریت بحران کشور بندهای برداشت آب احیا شد.

 

فرماندار کلات به میزان تلفات جانی اشاره کرد و افزود: متاسفانه در این حادثه پنج نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند.

 

انتهای پیام/