حجت‌الاسلام علی محمد زاده، در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص عملکرد شورای زکات شهرستان خلیل‌آباد اظهار کرد: مبلغ جمع‌آوری زکات در سال 95 بالغ‌بر 350 میلیون تومان بوده است.

 

وی بابیان اینکه 100 میلیون تومان در کمک به محرومین هزینه شده است، خاطرنشان کرد: در سال 94 بیش از 70 نفر در صف جهیزیه کمیته امداد قرار داشتند و توانستیم این تعداد را به نزدیک صفر برسانیم.

 

مسئول شورای زکات خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه خوشبختانه در بحث زکات تعداد 40 جهیزیه دو میلیون تومانی به نوعروسان اهدا شد، تصریح کرد: آمار داوطلبانی که در نوبت جهیزیه قرار دارند به کمتر از 20 نفر رسیده، درحالی‌که این تعداد در شهرستان‌های هم‌جوار به بالای 200 نفر می‌رسد.

 

وی بابیان اینکه در سه‌ماهه اول سال 96 مبلغ 110 میلیون تومان زکات جمع‌آوری‌شده است، بیان کرد: مردم متدین خلیل‌آباد علی‌رغم مشکلاتی که در سال جاری برای محصول انگور و انار به وجود آمد، ولی توجه ویژه‌ای به پرداخت زکات دارند.

 

محمدزاده با اشاره به اقداماتی که برای تشویق و ترغیب مردم به پرداخت زکات انجام می‌شود، عنوان کرد: اعتمادسازی در بین مردم نیز نخستین روش برای تشویق مردم به پرداخت زکات است.

 

مسئول شورای زکات شهرستان خلیل‌آباد بابیان اینکه ارائه گزارش و عملکرد شفاف زکات شهرستان نیز اعتماد پرداخت‌کنندگان را بالا می‌برد، تأکید کرد: جلسات هفته‌ای و ماهانه‌ای در هر روستا برای مؤدیان، پرداخت‌کنندگان و عموم مردم برگزار و گزارش هزینه کِرد مبلغ جمع‌آوری‌شده زکات هر روستا به مردم ارائه می‌شود.

 

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: وقتی مردم گزارش شفاف را لمس کنند و آثار آن را در آبادانی روستا ببینند مطمئناً اهتمام ویژه‌ای به پرداخت زکات خواهند داشت.

 

وی تبلیغات، دیوارنویسی و نصب بنر در هر روستا را از دیگر روش‌های ترغیب مردم به پرداخت زکات دانست و ابراز کرد: در ورودی 20 روستای شهرستان خلیل‌آباد یک تابلوی تبلیغاتی مزین به آیه قرآن و حدیثی از ائمه در مورد زکات و آثار پرداخت زکات در زندگی افراد نصب‌شده است.

 

حجت‌الاسلام محمدزاده بابیان اینکه روحانیت در تشویق و ترغیب مردم به پرداخت زکات بسیار نقش دارند، افزود: تبلیغ روحانیت در روستاها یکی از مؤثرترین روش‌های ترغیب مردم است.

 

وی همچنین با تأکید بر اینکه روحانیون باید بحث تبلیغ زکات را جدی بگیرند، اظهار کرد: نیازمندان زیادی همه‌روزه به کمیته امداد مراجعه می‌کنند که به یک مبلغ جزئی برای هزینه‌های زندگی احتیاج دارند.

 

مسئول شورای زکات شهرستان خلیل‌آباد در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه فرهنگ‌سازی صحیح صورت بگیرد و روحانیت و رسانه‌ها تبلیغ خوبی برای پرداخت زکات داشته باشند می‌توان رونق خوبی در امر زکات و محرومیت‌زدایی از شهرستان را رقم زد.

 

انتهای پیام/