حجت الاسلام سیدثارالله ظهوری، رئیس بنیاد فرهنگی اجتماعی افغانستانی‌های مقیم ایران، در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون فاجعه میرزا اولنگ اظهار کرد: جریان حضور تکفیری‌ها در افغانستان ریشه‌دار است و قبل از جریانات سوریه و عراق، متأسفانه در افغانستان این تفکر تکفیری در قالب طالبان جریان داشت.

وی افزود: در سال‌های اخیر فقط به‌حسب ظاهر طالبان برچیده شده است درحالی‌که در روستاهای دوردست این‌ها حکومت می‌کنند و حتی برخی می‌گویند که روزها کشور دست حکومت است و شب‌ها جولانگاه طالبان است و در برخی مواقع تعامل نیز داشتند هرچند چاره‌ای نیز به نظر غیر این نبوده است.

ظهوری متأسفانه آمریکا در باسیاستی دوگانه اقدام به کمک دوجانبه به طالبان و دولت مرکزی افغانستان کرده است که این اقدامات شوم نیز فقط برای تثبیت خود در منطقه است، البته این اقدام بهانه‌ای برای حضور نیروهای آمریکا در منطقه است.

وی تصریح کرد: وقتی تکفیری‌ها در عراق و سوریه سیلی خوردند چاره‌ای جز اینکه افغانستان پیدا نکردند و به‌طور طبیعی افغانستان چون در تکفیری‌ها ریشه داشته است و علاوه بر آن طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان تبلیغ و ترویج می‌شود، بهترین مکان برای تحرکات نظامی آن‌ها است و نه‌تنها میرزا اولنگ بلکه در شهرهایی مثل هرات به‌عنوان امن‌ترین و زیباترین شهر افغانستان آمار انفجارها و ترورها افزایش‌یافته است.

رئیس بنیاد فرهنگی اجتماعی افغانستانی‌های مقیم ایران عنوان کرد: جریانات اخیر افغانستان نشان‌دهنده این است که پروژه‌ای هدف‌دار کلید خورده است و برای آن‌ها شیعه و سنی هیچ اهمیتی ندارد و کلاً کسی که با جریان آن‌ها مقابله کند از سر راه خود برمی‌دارند و عملاً آن‌ها اعتقادی به برادری شیعه و سنی ندارند.

وی تأکید کرد: اگر جلوی این حرکت‌ها گرفته نشود جریان میرزا اولنگ و مسجد جهادیه بکرآباد آخرین قضیه نخواهد بود.

ظهوری بیان کرد: منطقه میرزا اولنگ به مدت طولانی مقابل تکفیری‌ها ایستادگی کردند و در این سال‌های اخیر نیز مردم این مناطق خودشان را در مقابل دولت خلع سلاح کردند و با دولت هم‌پیمان شدند و به دلیل شکست‌ها پیاپی در عراق سوریه، باعث شد تا تکفیری‌های آن مناطق به افغانستان بیایند و فکر تشکیل خراسان بزرگ را در ذهن بپرورانند.

رئیس بنیاد فرهنگی اجتماعی افغانستانی‌های مقیم ایران با انتقاد از سیاست دولت مرکزی افغانستان مبنی بر عدم اتحاد نیروهای خودجوش مردمی، تصریح کرد: نیروهای جان‌برکف افغانستانی در جای‌جای جهان کم نیستند که خود را درراه برقرار امنیت افغانستان و از بین بردن این افراد فدا کنند و در این شیعه و سنی باهم تلاش می‌کنند و در یک صف ایستاده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مجاهدان در دوران جهاد با شوروی رشادت‌ها فراوانی انجام دادند و از همین رو این مردم همیشه در دفاع از ارزش‌ها راسخ بوده‌اند و در حال حاضر نیز مردم قادر هستند که با این جبهه شیطانی به پیکار برخیزند و این مهم نیاز به حمایت دولت مرکزی دارد چراکه ازنظر دولت گروهکی که به پیکار حتی تکفیری‌ها برخیزد تروریستی است.

ظهوری تأکید کرد: اگر دولت افغانستان اجازه دهد بسیاری از نیروهای مردمی حاضرند در مقابل این جبهه قد علم کنند و بایستند.

انتهای پیام/