به گزارش صبح توس؛ سید جواد حسینی، معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: باید به بحث کتاب‌خوانی به‌صورت زنجیره‌ای نگاه کرد چراکه این چرخه از نویسنده به‌عنوان پدید آورنده شروع و تا به دست خواننده برسد این چرخه ادامه دارد.
وی اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم سرانه مطالعه را در کشور بالا ببریم باید شان و منزلت نویسنده، مترجم، خواننده، کتابدار و کتاب‌فروش را افزایش دهیم.
حسینی با طرح این سؤال که رشد فرهنگ کتاب‌خوانی چه باید کرد؟ گفت: برای پاسخ به این سؤال در ابتدا باید زنجیره فرهنگ کتاب‌خوانی را ترسیم شود که این زنجیره شامل نویسنده، کتاب‌فروش یا کتابدار، خواننده کتاب و درنهایت فرهنگ‌سازی برای رشد فرهنگ کتاب‌خوانی است. 
وی افزود: دلیل اهمیت جایگاه نویسندگی این است که این کار با خواندن کتاب شروع می‌شود و به همین دلیل رسالت پیامبران با خواندن آغازشده است و همواره این تأکید را در دیدگاه پیامبران شاهد هستیم.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی با اشاره به که اهمیت خواندن کتاب آن‌چنان است که شریعتی به فرزند خود توصیه می‌کند که اگر می‌خواهی گرفتار استبداد نشود تا نفس داری بخوان، اظهار کرد: اگرچه خواندن مرحله پایانی این زنجیره است و تا خواندن اتفاق نیافتد، نوشتن نیز اتفاق نمی‌افتد.
حسینی با ابراز خوشحالی از اینکه سالانه چهار هزار عنوان کتاب در استان چاپ می‌شود، اضافه کرد: افزایش تعداد عنوان کتاب‌ها از افزایش تولید معنا در استان نشان می‌دهد که این خود گواه افزایش خواند در استان است. 
وی با بیا ن اینکه شمار کتاب در کشور ما به‌صورت میانگین هزار و 500 جلد است در حالی این رقم در ترکیه 50 هزار جلد است بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که ما در حوزه نشر وضعیت مناسبی نداریم و زمانی که فروش کتاب بالا برود سرانه مطالعه هم بالا می‌رود.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی به تلاش برای مشارکت نظام‌مند مردم درزمینه فرهنگ کتاب‌خوانی اشاره کرد و افزود: مشارکت 54 درصدی کودکان و نوجوانان در جشنواره کتاب‌خوان رضوی نشان می‌دهد ما راه درستی در بحث حرکت نظام‌اند برای مطالعه برداشته‌ایم.
حسینی اظهار کرد: امیدواریم این جشنواره سبب رشد وضعیت کتاب‌خوانی در استان شود و انجمن‌ها و مجموعه‌های غیردولتی در خصوص کتاب را گسترش دهیم.
انتهای پیام/