به گزارش صبح توس؛ تربیت فرزند در فرهنگ و معارف اسلامی از جمله وظایف مهم و با عظمتی شمرده شده است که بر دوش هر زن و مرد مسلمان قرار داشته و در این میان در احادیث متعددی بر لزوم توجه ویژه به تربیت صحیح فرزند دختر و لزوم تکریم و احترام وی تأکید شده است.

به عنوان نمونه، پیامبر اعظم اسلام، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم در روایتی می‌فرمایند: «هر كه دختري داشته باشد و خوب تربيتش كند و او را به خوبي دانش بياموزد و از نعمت‌هايي كه خداوند به او عطا كرده به وفور بهره‌مندش سازد، آن دختر، سپر و پوشش پدر در برابر آتش دوزخ خواهد بود.»

با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز شاهد توجه ویژه به نقش‌آفرینی دختران و زنان در جامعه هستیم به گونه‌ای که در تقویم رسمی کشور، روز ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به عنوان روز دختر نامگذاری شده و در این روز توجه ویژه‌ای به تکریم دختران و نقش آنان در ساختار آینده جامعه می‌شود.

یکی از دلایل تأکید فراوان در فرهنگ اسلام بر لزوم توجه، تربیت و بزرگداشت دختران این است که دختران امروز، مادران فردای جامعه و همان‌هایی هستند که قرار است در روزگاری نه چندان دور، در دامن پر مهر خویش، فرزندان جامعه اسلامی را تربیت کنند و از دامن خود، مرد را به معراج بفرستند.

نقشی که قرار است دختران در آینده به عنوان همسر و مادر بر عهده بگیرند آن قدر مهم و با عظمت است که لزوم توجه به نوع تربیت و تکریم دختران را برای پدران و مادرانی که از نعمت دختر بهره‌مند هستند دوچندان می‌کند.

بر این اساس، آن‌چه که باید مد نظر خانواده‌ها برای تربیت صحیح دختران باشد، در کنار تکریم و احترام و بزرگداشت و آماده‌سازی آن‌ها برای نقش‌آفرینی در عرصه خانواده و جامعه، آموزش سبک زندگی اسلامی و تربیت دختران بر مبنای مفاهیم دینی و ارزش‌های الهی است.

نظام اسلامی ما پس از انقلاب اسلامی و پشت سر گذاشتن عرصه‌های مختلف، هم اکنون در حال حرکت به سمت جامعه‌ای اسلامی و سپس تمدن اسلامی است و مهمترین عنصر برای تحقق جامعه و تمدن اسلامی بر مبنای اسلام ناب محمدی، نیروی انسانی و مسلمانانی در طراز فرهنگ ناب و عمیق اسلام است.

تربیت چنین مسلمانانی در مرحله اول بر عهده همان‌هایی خواهد بود که امروز پسران و دختران ما هستند و فردا پدران و مادران نسل‌های آینده.

امروز بر عهده ماست که با تربیت صحیح آن‌هایی که قرار است در آینده، پدران و مادران جامعه باشند، رسالت تاریخی و مهم خود را در تحقق جامعه و تمدن اسلامی ایفا کنیم.

نگاه به تربیت دختران و لزوم تکریم و آموزش صحیح سبک زندگی اسلامی به آنان از این منظر می‌تواند اهمیت و سنگینی وظیفه‌ای که بر دوش پدران و مادران است را بیش از پیش روشن کند.

مقوله سبک زندگی اسلامی چندین سال است که توسط رهبر معظم انقلاب، تبیین و مطرح شده است و در این میان، لزوم آموزش این سبک از زندگی، آن هم در شرایطی که شاهد هجمه نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام برای ترویج سبک‌های زندگی مادی و غربی که انسان را به دور از خدا می‌خواهند هستیم بر کسی پوشیده نیست.

امروز دختران جامعه ما در فضای مجازی و حقیقی، در معرض انواع هجمه‌های تبلیغاتی و هژمونی رسانه‌ای غرب هستند و لذا شاهدیم که متأسفانه برخی از دختران معصوم اما ناآگاه و کمتر آشنای با فرهنگ عمیق و ارزشمند اسلام، فریفته ظواهر دلفریب سبک زندگی غربی و مادی می‌شوند و به جای آن‌که کرامت و ارزش والای انسانی خود را در فرهنگ و ارزش‌های اسلامی جستجو کنند، به دنبال شخصیت و الگوهایی می‌افتند که توسط رسانه‌های غربی اعم از شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی و کانال‌های تلگرامی ارائه می‌شود.

و حال شایسته است که دلسوزان اسلام و انقلاب نگران شوند که به راستی آیا نسلی که در آینده قرار است توسط این دسته از دختران، تربیت شود، خواهد توانست جامعه اسلام را بر مبنای فرهنگ و معارف دینی به پیش ببرد؟!

لذا بار دیگر تأکید ‌می‌شود که امروزه آموزش سبک زندگی اسلامی به دختران که مصداق همان تربیت صحیحی است که در روایات دینی ما بر آن تکیه و تأکید شده است از اهم وظایف پدران و مادران و نهادهای آموزشی و تربیتی ماست و شایسته است در روز دختر، به این موضوع توجه ویژه بشود و راهکارهای تربیت دختران امروزی و مادران فردای جامعه بر مبنای ارزش‌های اسلامی که اتفاقاً بهترین تعریف و تمجید از جایگاه و ارزش واقعی زن را در خود نهفته دارد، شناسایی شده و مبنای عمل قرار گیرد.

به امید روزی که شاهد باشیم سطح آگاهی و معرفت جامعه نسبت به سبک زندگی اسلامی آن‌قدر عمیق شده است که دختران و پسران و جوانان مسلمان، هویت و ارزش واقعی خویش را در پیروی از الگوهای دینی بدانند و نه الگوهای بزک کرده غربی و اروپایی!

انتهای پیام/